Putin'e petrol yanıtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: DAEŞ'in petrolünü Rusya pasaportlu George Haşravi alıyor. Hem rejime hem de uluslararası camiaya satıyor, elimizde belgesi var. Yeni anayasa bir memleket meselesidir

Giriş Tarihi: 4.12.2015
Putin'e petrol yanıtı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye yönelik iftiralarına cevap verdi. "Buna Rusya kendisi de inanmıyor" diyen Erdoğan, "Hem Rus pasaportu sahibi hem de Suriyeli olan George Haşravi DAEŞ'ten petrolü alıyor, hem rejime hem de uluslararası camiaya satıyor. Bunu en son ABD Hazine Bakanlığı belgelerle açıkladı. Bir de Rusların meşhur satranç ustası var, o da bu yarışın içinde, o da bu petrol tüccarlığını yapıyor" diye konuştu. Türk-İş 22'nci Olağan Genel Kurulu'na katılan Erdoğan, şunları söyledi:

* YENİ ANAYASA İÇİN FIRSAT: Yeni anayasa, aslında tam anlamıyla bir memleket meselesidir. Türkiye tarihinde ilk defa, siyasetçilerin iradesiyle bir sivil anayasanın yapılabileceği dönem açıldı. 1 Kasım'da önümüze açılan yeni dönemi, hep birlikte en iyi şekilde değerlendirmeli ve fırsata çevirmeliyiz. Gelin bu şeref, 26'ncı Dönem Meclisi'ne ait olsun. İşte o zaman Türkiye değil 2023 hedeflerine ulaşmak, bunları dahi geçecek bir ivme yakalayacaktır. Buna, kendimizden ziyade, geleceğimiz için ihtiyaç var.

MİNİK BELİNAY SÖYLEDİ ERDOĞAN EŞLİK ETTİ

* RUSYA'NIN NE İŞİ VAR ORADA?: Dünyanın adeta görmezden geldiği Suriye krizi nihayet teker teker herkesin kapısını çalmaya başladı. Rusya Suriye'de ne arıyor? Efendim neymiş BM'nin kendilerine verdiği böyle bir yetki varmış. Eğer o ülkenin yönetimi davet ederse gidilirmiş. 380 bin insanı öldüren katil Esed'in davetine icabet etmeye mecbur değilsiniz. O gayrimeşru bir yönetimdir. Bunu ben Sayın Putin'in kendisiyle çok konuştum. Bizim için Suriye'deki meşru muhatap Suriye halkıdır, bunu görmeye mecburuz.

* RUSYA KENDİ DE İNANMIYOR: Son günlerde Rusya'nın başını çektiği bir moda ortaya çıktı. Buna Rusya kendisi de aslında inanmıyor. Önce inanıyor, sonra başkalarını inandırmaya gayret ediyor. Nedir o, 'Türkiye DAEŞ'ten petrol alıyor' Türkiye Cumhuriyeti'nin DAEŞ'ten petrol aldığını belgelerle Rusya ispat etmeye mecburdur. Aksi takdirde bu bir iftiradır. Eğer ispat ederse ben cumhurbaşkanlığı makamında durmam ama ispat edemezse kendisi makamını bırakır mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ankara'da konuştu

* PETROLÜ HAŞRAVİ ALIYOR: Türkiye'nin petrol aldığı, doğalgaz aldığı yerler bellidir. Birinci sırada Rusya, ikinci sırada İran, üçüncü sırada Azerbaycan, dördüncü sırada Kuzey Irak, beşinci sırada Katar, ardından Cezayir, zaman zaman da Nijerya'dan ihtiyacımızı karşılıyoruz. Kim alıyor? Onu da söyleyeyim. Hem Rus pasaportu sahibi hem de Suriyeli olan George Haşravi bu işin en büyük tüccarıdır. DAEŞ'ten petrolü alıyor, hem rejime hem de uluslararası belli bu işi yapan camiaya satıyor. Bunu en son ABD Hazine Bakanlığı belgelerle açıkladı. Bir de Rusların meşhur satranç ustası var, o da bu yarışın içinde. Elimizde belgelerimiz var, bunları dünyaya açıklamaya başladık, açıklayacağız.

ERDOĞAN'DAN İŞVERENE ASGARİ ÜCRET UYARISI

* AİLEMİ KARIŞTIRMAK AHLAKİ DEĞİL: Hele hele ailemi bu işe karıştırmak, bu işin çok da ahlaki olmayan bir yanıdır ki bunu daha önce İran televizyonları yaptı. İran Devlet Başkanı'na, 'Bak çok büyük bir yanlış içindesiniz, bu böyle devam ederse bunun karşısı çok ağır olur' dedim. 10 gün filan sürdü, daha sonra sitelerinden bunu kaldırdılar. Niye? Çünkü iftira, yalan, takiye üzerine kurulu sistemler bu işi daha çok kullanıyor.

* ALNIMIZ AK ÇIKACAĞIZ: Onlar bugün varlar yarın muhtemelen olmayacaklar ama biz Suriye'deki kardeşlerimizle birlikte aynı coğrafyada yaşamaya devam edeceğiz. Bizim meseleye onlar gibi yaklaşmamız, tepki vermemiz söz konusu olamaz. Yarın bu işler geride kaldığında inşallah oradaki kardeşlerimizin karşısına gönlümüz rahat anlımız ak çıkacağız.

* BU MİLLET İSTİKLALİNDEN ASLA VAZGEÇMEZ: Suriye ile ilgili görüş ayrılığımız olan ülkelere karşı özel bir husumetimiz yoktur. Egemenlik haklarımızdan en küçük bir taviz vermemizi de kimse bizden beklemesin. Bu millet aç kalır, açıkta kalır ama asla istiklalinden vazgeçmez.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Putin'e petrol yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN