Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın işaret ettiği o isim istifa etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, DAEŞ'in petrolünün uluslararası piyasaya ulaşmasına aracılık ettiğini açıkladığı Rus Kirsan İlyumzhinov, Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) Başkanlığı'ndan istifa etti. Fransız AFP ajansının haberine göre, ABD'nin yaptırım listesine de alınan İlyumzhinov, yetkilerini yardımcısına devrederek görevini bıraktı.

Giriş Tarihi: 7.12.2015 15:00 Güncelleme Tarihi: 7.12.2015 15:45
Erdoğan'ın işaret ettiği o isim istifa etti
FIDE'nin Yunanistan'ın başkenti Atina'daki toplantısında kararını yönetim kurulu üyeleriyle paylaşan Kirsan İlyumzhinov, ABD'nin kara listesinden çıkıncaya kadar bütün hukuksal, finansal ve ticari yetkilerini devrettiğini ve görevini bıraktığını açıkladı. FIDE yetkililerinden Nigel Freeman, "Bay İlyumzhinov'un kararı, kendisine ABD Ticaret Bakanlığı'nın kararına odaklanma konusunda olanak sağlayacak" yorumunda bulundu. İlyumzhinov'un yerini, Yunan yardımcısı Georgios Makropoulos aldı.

"SURİYE'YE ÇALIŞIYOR" İDDİASI


1995'te FIDE başkanlığına seçilen 53 yaşındaki Kirsan İlyumzhinov, geçtiğimiz yıl düzenlenen seçimlerde, Vladimir Putin karşıtı ünlü Rus satranç şampiyonu Garry Kasparov'u mağlup ederek koltuğunu korumuştu.

ABD Ticaret Bakanlığı, Suriye Merkez Bankası adına yurtdışında finansal operasyonlara giriştiğini belirttiği İlyumzhinov'un yaptırım listesine alınmasına, ABD'deki mal varlığına da el konulmasına karar vermişti.

Rusya Federasyonu'nu oluşturan cumhuriyetlerden Kalmykia'yı da bir dönem yöneten Kirsan İlyumzhinov, Budizm inancına mensup. İlyumzhinov'un, dünyanın çeşitli otokrat liderleriyle çok yakın ekonomik bağlantıları ve ticari ilişkileri bulunuyor.ERDOĞAN ONU İŞARET ETMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz hafta Ankara'da Türk-İş'in 22'nci Olağan Genel Kurulu'nda, Rus vatandaşlarının DAEŞ'le petrol alışverişinde bulunduklarını açıklamıştı. Erdoğan, "Bir de bunların meşhur satranç ustası var, o da petrol tüccarlığı yapıyor. Bizim elimizde belgelerimiz var" sözleriyle, Kirsan İlyumzhinov'u işaret etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın işaret ettiği o isim istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN