Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DAEŞ-Esad ve Ruslar'ın petrol çetesi

Giriş Tarihi: 5.12.2015
DAEŞ-Esad ve Ruslar'ın petrol çetesi

DAEŞ'in petrolünü alan Rus asıllı Suriyeli tüccarların 'kirli ittifakı'nı ABD Hazine Bakanlığı'nın verileri gözler önüne serdi. Esad DAEŞ'ten petrol alıyor, onu işliyor, sistemi kuran ve parayı yöneten de Ruslar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "DAEŞ petrolünü Ruslar alıyor" diyerek işaret ettiği iki ismin ilişkileri Rusya-Esad- DAEŞ arasındaki işbirliğinin de ortaya çıkmasını sağladı. Suriye'deki kirli ittifakta roller belirlenmiş durumda. Suriye hükümeti, DAEŞ'ten aldığı petrolü rafineride işliyor. En büyük eksiği nitelikli eleman olan örgüte mühendis de sağlıyor. Aynı rafineriden elektrik alan Esad ve DAEŞ'in para işlerini yönetenler ise Rus asıllı işadamları ve banka patronları. Yıllık 500 milyon dolar geliri olduğu belirlenen DAEŞ, şu anda Suriye'deki petrol rezervlerinin yüzde 60'ına sahip.

RUSYA DAEŞ'İ NEDEN VURMUYOR?

MAAŞI DAEŞ VERİYOR

ABD Hazine Bakanlığı'nın tespitlerine göre, Suriye'deki DAEŞ petrolünün pazarlamasını rejim yapıyor ve daha sonra terör örgütünün payını veriyor. Suriye rejimi ile DAEŞ arasındaki ikinci bağlantı ise petrol sahalarının işletmesi. Gerekli nitelikli insan gücü olmadığı için DAEŞ petrol sahalarını işletemiyor. Bu nedenle rejim, işletme bilen elemanlarını gönderiyor. DAEŞ de maaşlarını veriyor ve koruma sağlıyor. Üçüncü işbirliği alanı ise elektrik üretimi ve dağıtımı. Tüm bu işleyişi sağlayanlar Rus asıllı Kirsan Ilyumzhinov ile Rus pasaportlu işadamı George Haswani. Haswani'nin şirketi ABD ve AB tarafından kara listeye alınmış durumda. Haswani, HESCO firmasıyla DAEŞ'in elinde bulunan alanlarda işler yapıyor. Rusya'da eğitim alan Haswani, eğitimi sırasında birçok askeri yetkili ile de ilişki kurmuş bir isim. Rus şirketlerine taşeronluk da yapıyor.

ESAD REJİMİNİN FİNANSÇISI
Kirsan Ilyumzhinov ise eski dünya satranç federasyonu başkanı, Esad yönetimi ile arası oldukça iyi. Suriye Merkez Bankası'na, ortağı olduğu Russian Financial Alliance Bank üzerinden mali destek sağlıyor. Bir diğer Rus asıllı Mudalal Khuri de Ilyumzhinov'un ortağı ve adı kara listede. Esed rejimiyle uzun süren bir ortaklığı olduğu ifade ediliyor. Rejimin Rusya'daki iş ve finansal çıkarlarını temsil ettiği belirtiliyor. Nicos Nicolaou, Kıbrıs Rum Kesimi kökenli işadamı. Ezegoo Investments Ltd., Hudsotrade Limited, ve Primax Business Consultants Limited isimli 4 şirketi Khuri ve Ilyumzhinov ile ortak çalıştırıyor. Samir Hassan da yasaklılar listesinde. Esad'ın kardeşi Maher Al-Assad'ın iş ortağı. Rejime para desteği sağlıyor. Bir diğer isim de Mazen al-Tabba. Tabba, döviz şirketi ile Suriye Merkez Bankası'nın rezervine destek oluyor. Birçok şirketi olan Mohammed Hamcho da kardeş Esad'ın ortağı. Rejimi fonluyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DAEŞ-Esad ve Ruslar'ın petrol çetesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN