Mülteciler Suriye kaynaklı bir trajedi

Giriş Tarihi: 16.12.2015
Mülteciler Suriye kaynaklı bir trajedi

Başbakan Davutoğlu: Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli mesele Suriye'den kaynaklanan insani trajedi. Gönül ister ki Suriye'de bir an önce barış gerçekleşsin, mesele Suriye toprakları içinde çözülsün

Başbakan Ahmet Davutoğlu mülteci sorununu görüşmek üzere dün Bulgaristan'a gitti. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Davutoğlu şunları söyledi:
VERİMLİ İŞBİRLİĞİ: Dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli mesele Suriye'den kaynaklanan insani trajedi. Gönül ister ki Suriye'de bir an önce barış gerçekleşsin, mesele Suriye toprakları içinde çözülsün. Ama gerek barbar bir rejimin, gerekse terör örgütlerinin baskısından kaçan insanlar akın akın Türkiye, Bulgaristan ve Avrupa'ya geliyor. Türkiye ve Bulgaristan arasında bu konuda son derece verimli bir işbirliği var. Hedefimiz, başta Yunanistan ve Bulgaristan olmak üzere ikili bazda işbirliği yapmak. Ama bunun ötesinde AB ile bu soruna çözüm bulabilmek için çaba sarf etmek.
KONUŞABİLİRİZ: (Trakya tazminatları ne zaman ödenecek?) Bu konuda eğer karşılıklı tazminatlar ve tarihi miras konusunda dosya açılacak olursa, çok kapsamlı görüşmelere ihtiyaç var. Türkiye'den de Bulgaristan'a göçen milyonlarca soydaş var. Biz bunları ikili çerçevede hiçbir önyargıya sahip olmadan, iki dost ülke olarak konuşma düşüncesindeyiz.
GERİLİM İSTEMEYİZ: Türkiye Rusya ile herhangi bir gerilim yaşamak istemez. Türkiye-Rusya ilişkileri hem Karadeniz bölgesi, hem diğer mücavir bölgeler hem de dünya barışı için önemli. Uçağın düşürülmesinden sonra Rusya'dan gelen açıklamalar Türkiye'nin iyi niyetine mukabil gelen açıklamalar değil. Türk-Rus ilişkileri Karadeniz bağlamında da barış ve istikrar için önem taşır. Ümit ederiz Türkiye ile Rusya arasında tekrar geleneksel dostluk ilişkisi güçlü şekilde tesis edilir ve her konu itham etmeden, anlayış içinde çözüme kavuşturulur.
YENİ İKLİM: 17'nci faslın açılması önemli bir adım. Hedefimiz daha çok faslın açılması ve Kıbrıs'ta sağlanacak ilerlemeyle Türkiye-AB entegrasyonunun, üyelik sürecinin kısa sürede tamamlanması. Türkiye-AB ilişkilerinin kazandığı ivme, bize yeni bir iklim sunuyor. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'le de görüşen Davutoğlu, ardından soydaş kanaat önderleri ve sivil toplum temsilcileriyle biraraya geldi. Davutoğlu, konuşmasında şunları kaydetti: "Bizim topluluklarımız arasından DAEŞ çıkmaz. Diğer kavimlere olumsuz anlamda bakan kimse çıkmaz. Bugün İslam dünyasının içinden çıkan DAEŞ benzeri fitne toplulukları ne kadar İslam'ı temsil etmiyorsa, o aşırı ırkçı ve faşist yaklaşımları benimseyenler de Hıristiyanlığı ya da Bulgaristan'ı temsil edemezler. Her ikisine karşı da hepimizin açık bir tavır içinde olmamız lazım."

'TÜRKİYE-BULGARİSTAN SINIRINDAKİ ÇİT KAÇAKLAR İÇİN'
Bulgaristan Başbakanı Borisov ise konuşmasında şunları söyledi: "ABD '2018'e kadar 80 bin kişiyi kabul edeceğiz, bizim imkanlarımız bu kadar' dedi. 'Ne kadar gelirlerse hepsini alırız' dersek bu doğru olmaz. Bulgaristan Türkiye arasındaki çit bize kaçak göçmenler için yardımcı oluyor. Öbür mülteciler sınır kapılarından geçiyor. Kimin Avrupa'ya girdiğini bilmemiz gerekiyor. Bu bizim ilişkilerimize zarar vermiyor. Sanmayın ki, bu çit için ne bize para veriliyor, ne de biz bu çiti çekmek istiyoruz. Bulgaristan ile Türkiye arasında bir çit yok, biz birbirimize yardımcı oluyoruz. İnanıyorum ki Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler normalleşecek. Karadeniz'de, bizim topraklarımızda barışın olması gerekiyor ve ekonomilerimizi büyütmemiz gerekiyor. Her iki taraftan da sağduyu bekliyoruz. Onlar gerekli yolu bulacak ve ilişkilerini normalleştirecekler."

'TAHRİKÇİ ÜÇÜNCÜ AKTÖRLER DEVREDE'
Başbakan Davutoğlu Bulgaristan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada, "Başika'da bulunan askeri mevcudiyetimiz Irak'ın toprak bütünlüğüne tehdit teşkil etmediği gibi terörle mücadelede en güçlü varlıklardan birini temsil eder. Maalesef bu konuda özellikle üçüncü aktörler yorumlar ve tahriklerle doğrudan Irak'la Türkiye arasındaki ilişkileri bozma yönünde devrede. Türkiye, Bağdat topraklarında tam olarak hakimiyetini kurana kadar ulusal güvenliği bağlamında da tedbirler alır. Bundan da kimse gocunmamalı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteciler Suriye kaynaklı bir trajedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN