Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"DNS’nin sadece ODTÜ’de olması çok yanlış"

Türkiye’ye yönelik son zamanlardaki siber saldırılar hakkında Daily Sabah’a özel açıklamalarda bulunan kriptoloji profesörü Çetin Kaya Koç, Türkiye’nin DNS sunucusunun sadece ODTÜ’nün elinde olmasını eleştirdi.

Giriş Tarihi: 28.12.2015 11:47
DNS’nin sadece ODTÜ’de olması çok yanlış
Girilmek istenen internet sitesini IP adresine çeviren ve internette gezinmeyi sağlayan bir sistem olan DNS (Domain Name System) sunucuları farklı ülkelerde birden fazla yerde iken, Türkiye'de sadece ODTÜ'de bulunuyor. Türkiye'ye yönelik siber saldırılarla ilgili tartışmalar devam ederken, Kaliforniya Üniversitesi'nde kriptoloji profesörü olan ve siber fiziksel güvenlik alanında uzmanlaşan Çetin Kaya Koç, Türkiye'nin DNS sunucusunun sadece ODTÜ'de olmasının çok yanlış olduğunu belirtti.

"[DNS sunucusu] Sadece ODTÜ'de olmasın çünkü kamuya açık bir üniversitede, herkesin kolayca erişebileceği bir ortamda böylesine güvenli olması gereken bir yapının yeri yok," diyen Koç, sunucuların birden fazla yerde olması gerektiğini söyledi.

"Son zamanlardaki siber saldırıların, DNS sunucusunun sadece ODTÜ'de olmasıyla alakası yok," iddialarına cevap veren Koç, bunların doğru olmadığını söyledi.

Böylesine önemli bir sistemin tek bir kurumun elinde olmasının tehlikeli olup olmadığı sorusuna da değinen Koç, şöyle dedi: "Çok yanlış, oldukça yanlış. Bunda ısrar edilmesi bu yanlışı daha da arttırıyor."

SON ZAMANLARDAKİ SİBER SALDIRILAR ENDİŞE VERİCİ DEĞİL

Siber saldırılardan bazılarının hükümetler tarafından finanse edilebileceğini ifade eden Koç, Türkiye'nin şayet siber fiziksel saldırılar gerçekleşirse endişe etmesi gerektiğini söyledi. Koç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Asıl tehlike siber fiziksel sistemlerde. Uzaktan kumanda edilen sistemlere yapılan saldırılar, hayatımızı çok daha fazla etkiliyor. Tehlike bu noktaya gelene kadar ben Türkiye'nin de savunma konusuna çok fazla önem vermesi gerektiğini düşünmüyorum."

Bu konuda ne tür önlemler alınabileceği konusunu da cevaplayan Koç, şunları söyledi: "Siber fiziksel haline gelene kadar çok önemli değil ancak yine de düzenli bir şekilde buna hazırlık gerekiyor. Sistematik ve kademeli bir şekilde kendi savunma sistemimizi kurmamız gerek."

Yunus Paksoy

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"DNS’nin sadece ODTÜ’de olması çok yanlış"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN