Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Eğer terörle mücadele etmeseydik kaos olurdu'

Başbakan Davutoğlu: Arka arkaya gelen saldırılar sonrasında terörle mücadele kararı verdik. Eğer başlatmasaydık Türkiye bugün birilerinin planladığı kaosa sürüklenebilirdi

Giriş Tarihi: 10.1.2016
'Eğer terörle mücadele etmeseydik kaos olurdu'
AK Parti'nin geleneksel hale gelen İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın 24'üncüsü dün Afyonkarasihar'da başladı. Kampın açılışında konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu milletvekillerine şöyle seslendi:

SAHAYA SÜRÜLDÜLER: Suruç saldırısı ile milletimizin üzerinde ameliyat yapılmak istendi. Terör örgütleri sahaya sürüldü ve Türkiye dört bir koldan saldırıya maruz kaldı. O zaman, "Geçici hükümetiz, siyasi risk almayalım, bekleyelim" diyebilirdik. Ama "Bu sorumluluğu başkalarıyla paylaşalım" demedik. 20 Temmuz günü arka arkaya gelen saldırılar sonrasında, bu tehdit ortadan kalkana kadar terörle mücadele kararı verdik. Eğer mücadeleyi başlatmamış olsaydık, Türkiye bugün birilerinin, bazı merkezlerde planladığı kaosa sürüklenebilirdi.

VEKİL ATIYORUZ: 81 ilin 78'inden milletvekili çıkarırken, sadece 3 ilimizden çıkaramadık. Ama geçen MYK'da karar aldık. Bu illerimizdeki vatandaşlarımız sahipsiz oldukları kanaatine düşmesinler. Tunceli, Şırnak ve Hakkâri illerimize ikişer milletvekili atayarak görevlendiriyoruz. Vakitlerini Hakkâri'de, Tunceli'de, Şırnak'ta geçirecekler. Arkadaşlarımız artık bu illerle anılacak.

'Eğer terörle mücadele etmeseydik kaos olurdu'

GERİ ADIM YOK: Yeni dönemde siyaseti ve demokrasiyi güçlendirme adına çok önemli hedeflerimiz var. Bunlardan biri de yeni anayasa. Yeni anayasa bütün siyasi partilerin gündem maddesi olmalı. Yeni anayasa nasıl bir ülke olmak istediğimizin cevabını verecek. Yeni anayasa, millet olmamızın metne dökülmüş halidir. Bundan asla geri adım atmayacağız.

POLEMİK ÜRETİYORLAR: Anayasa tartışmaları başladığından bu yana muhalefetin konuyu başkanlık tartışması eksenine çekerek polemik konusu haline getirmeye çalıştığını üzülerek görüyorum. Başkanlık sistemini seçim beyannamemizde dile getirdik. Ancak bunun Sayın Cumhurbaşkanımızın ve makamının etrafında tartışılan bir konu haline getirilme çabasını, sağlıklı tartışma zeminini sabote etme girişimi olarak görüyoruz.

MUHALEFETE ANLATTIK: Başkanlık sisteminin doğru olduğunu gerek Kılıçdaroğlu gerek Bahçeli görüşmelerinde dile getirdik. Onların görüşlerini de dinledik. Şimdi Anayasa Uzlaşma Komisyonu Türkiye için en doğru olan yapıyı inşa edecektir. Bu arada AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, vekillerden hızlı haberleşme ve anlık bilgi paylaşımı için kurulan Whatsapp gruplarına üye olmalarını istedi.

KONTROL MEHMETÇİK'TE

'TERÖR ŞAKŞAKÇISINA BOYUN EĞMEYİZ'


"Bazıları siyaseti sorun üretmenin aracı haline getirme çabasında. Terör örgütü üzerinden güç devşireceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Hendekleri savundukça kazdıkları çukurlara kendileri düşüyor. Türkiye'nin elini zayıflatmaya dönük hamleler taşeronlaşma,piyonlaşma arzusunu gözler önüne seriyor. AK Parti darbecilere, vesayetçilere boyun eğmemiş, 3-5 terör şakşakçısına boyun eğmez. Kamu düzeni sağlanana kadar huzur ve demokrasi operasyonları devam edecek.

'BÖLGE HALKINDA DUYGUSAL KOPUŞ YOK'

Toplantının ilk gününe terörle mücadele damga vurdu. Doğu ve güneydoğudan gelen vekillerin "Operasyonlar nedeniyle bölge halkında duygusal bir kopuş yok. Eğer duygusal kopuş olsaydı, sokağa çıkma yasağı olan bölgelerde Kürt vatandaşlar 100 bin kişi halinde sokağa çıkardı" şeklinde tespitte bulundukları belirtildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın da yaptığı sunumda operasyonların 1 aya kadar bitebileceğini söylediği, "Karşımızda sadece PKK yok, uluslararası güçler de var" dediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Eğer terörle mücadele etmeseydik kaos olurdu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN