Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tek müttefik Türkiye'

Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Suriye'deki durumu anlattı: Mücadeleye devam edeceğiz. Yanımızda sadece Türkiye vardır

Giriş Tarihi: 10.1.2016
'Tek müttefik Türkiye'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Suriye Bayırbucak Türkmenlerinden oluşan bir heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, Bayırbucak Türkmenlerinin yanı sıra bölgede yaşanan gelişmeler ve son durum hakkında bilgi aldı.

TÜRKMEN KÖYÜNDE DAEŞ VAHŞETİ

'KADERİMİZ AYNI'

Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'deki Türkmenlerin Türkiye dışında müttefikinin olmadığını belirterek, "Sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti vardır. Türkiye ile Suriye Türkmenlerinin kaderi birleşmiştir. Türkiye'nin güney sınırları da Türkmenlerin varlığı da tehdit altındadır. Mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Suriye Türkmen Meclis Başkanı Abdurrahman Mustafa, Suriye'de gelinen son noktayı değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptıkları görüşmeyle ilgili olarak SABAH'ın sorularını yanıtladı.

'BİRİNCİ ELDEN ANLATTIK'
Suriye'de her gün dinamiklerin değiştiğini ve koşulların zorlaştığını belirten Mustafa, "Türkmenlerin düşmanı çoğalıyor. Rusya'nın da gelmesiyle de başka bir boyut kazandı. Suriye devriminde uluslar arası güçler kendisine pay çıkartmak istiyor. Dolayısıyla Türkmenler bundan büyük zarar görüyorlar. Bu durumu birinci elden Sayın Cumhurbaşkanı'na arz ettik" dedi.

RUSYA HAVADAN VURUYOR

Rusya'nın bölgede her gün saldırı yaptığını ve Suriye'deki Türkmen bölgeleri hedef aldığını belirten Mustafa, şöyle devam etti: Günde 5-6 kez bombalıyor. Namus bildiğimiz toprağımızı korumak için direniş gösteriyoruz. Allah'a şükür şu ana kadar Türkmen Dağı'nda hala direnişimiz devam ediyor. Suriye'de Türkmenlerin olduğu bölgeler stratejik olduğu için sadece Bayırbucak değil Halep'te de çok zor koşullarda Sultan Murad Tümeni mücadele ediyor. Azez, Afrin tarafından PYD, doğudan DAEŞ, güneyden Esed ve İran milisleri, havadan da Ruslar bombalıyor.

'SİVİL GÖZETMİYORLAR'
"Bugün Rusya Suriye'de, ne cami diyor, ne pazar yeri diyor, ne insani yardım konvoyu diyor, ne hastane, okul diyor. Oradaki muhalefeti ve sivil halkı yıldırmak ve muhalefet zeminini yok etmek istiyor. Ilımlı muhalefet olan Özgür Suriye Ordusu'nu hedef alıyor. Sivil demeden bombalıyor."

'MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK'
Türkiye ile Suriye Türkmenlerinin kaderinin birleştiğini vurgulayan Mustafa, "Bugün Türkiye'nin güney sınırları da tehdit altındadır. Bin yıldır yaşadığı topraklarda Türkmenlerin varlığı tehdit altındadır. Mücadeleye devam edeceğiz" dedi. Abdurrahman Mustafa, Suriye'deki siyasi geçiş süreciyle ilgili Suriyeli muhaliflerin müzakere heyetinde Suriyeli Türkmen Meclisi temsicisinin de yer alması gerektiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tek müttefik Türkiye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN