Türkiye'nin en iyi haber sitesi

""te "sahte" rapor davası

Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisine dinleme cihazı konulması soruşturulurken, "" düzenlemekle suçlanan eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Palaz'ın da arasında bulunduğu 3 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Giriş Tarihi: 21.1.2016 13:37
Böcekte sahte rapor davası

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Palaz, Gökhan Vıcıl, Hamza Turhan ve avukatları ile müdahil Erdoğan'ın avukatı katıldı.

Duruşmada, Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin 13 sanık hakkında açılan ve 10'u hakkında karara bağlanan dava dosyasının halen Yargıtayda olduğu belirtildi.Sanık Vıcıl'ın avukatının, müvekkili hakkındaki adli kontrolün iki haftada bir imza atacak şekilde değiştirilmesi için dilekçe verdiği tutanağa geçirildi.Sanıklardan Turhan da akademik çalışmalarına devam edebilmek için yurt dışına çıkış yasağının kaldırılmasını istedi.

Cumhuriyet Savcısı Umut Sadak, eksiklerin giderilmesini ve Turhan hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamını talep etti.

Mahkeme heyeti, Turhan ve Vıcıl'ın adli kontrole ilişkin taleplerini reddetti, Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesince karara çıkarılan "" davasının Yargıtaydan dönüşünün beklenmesine karar verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatının, bu davanın, Erdoğan'ın çalışma ofisine dinleme cihazı konulmasına ilişkin 11 sanık hakkında "Fetullahçı Terör Örgütü () üyeliği" suçundan Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde açılan davayla birleştirilmesi talebinin dosya üzerinden değerlendirilmesini kararlaştıran heyet, duruşmayı erteledi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Başbakanlığı sırasında, Erdoğan'ın Keçiören'deki ikametgahı ile Başbakanlık Resmi Konutundaki çalışma ofislerinde iki dinleme cihazı bulunmuştu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, buna ilişkin, 13 kişi hakkında "devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal casusluk amacıyla temin etme", "haberleşmenin gizliliğini ihlal", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek" suçlarından Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açmıştı ancak başsavcılık, sanıkların "eylemi hangi örgüt adına yaptıkları"nın tespit edilemediğini belirterek, "suç örgütü"ne ilişkin soruşturmayı ayırmıştı.

Yargılama sonucunda sanıklardan Sedat Zavar ve İlker Usta, "devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin etmek" ve "haberleşmenin gizliliğini ihlal" suçlarından 7 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırılmış, 8 sanığın beraatına karar verilmiş, yakalanamayan 3 sanık hakkındaki dosya ayrılmıştı.

Palaz, Turhan ve Vıcıl ise bugün görülen davada "Böcek" davasının soruşturması sırasında "" düzenlemekten yargılanıyor.

BİRLEŞTİRME TALEBİ

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen aylarda, Palaz, Turhan ve Vıcıl'ın arasında bulunduğu 11 şüpheli hakkında, Erdoğan'ın çalışma ofislerine dinleme cihazı konulmasına ilişkin "örgüt" suçu kapsamında yürütülen soruşturmayı da tamamlayarak, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde dava açmıştı. İddianamede sanıkların FETÖ üyesi oldukları öne sürülüyor.

Erdoğan'ın avukatı Aydın, bugünkü dava ile "örgüt" suçundan açılan dava arasında irtibat bulunduğunu kaydederek, davaların birleştirilmesini talep etmişti.

TÜBİTAK'TA USULSÜZ İŞE ALIM DAVALARI

Bu arada, TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki Kamu Sertifikasyon Merkezi birim yöneticisi Hasan Başaran'ın sahte diplomayla işe alınmasına ilişkin, Başaran ve Palaz'ın aralarında bulunduğu 4, Cevdet Aydın'ın sahte lisans diplomasıyla BİLGEM'de "uzman" olarak istihdam edilmesine ilişkin Aydın ve Palaz'ın aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılandığı davalar da Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme heyeti, iki davanın da sanığı Kadir Bülbül hakkındaki yakalama emrinin yerine getirilemediğini belirtti.Bülbül hakkındaki bu emrin yerine getirilmesinin beklenmesine karar veren heyet, duruşmaları erteledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Böcek"te "sahte" rapor davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN