Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gideceği 3 ülkede de başkanlık sistemi var

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Gideceği 3 ülkede de başkanlık sistemi var
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Ocak- 4 Şubat arasında ikinci Güney Amerika turu kapsamında Şili, Peru ve Ekvador'u ziyaret edecek. Çeşitli alanlarda ikili anlaşmaların imzalanacağı ziyaret sırasında, Erdoğan'ın Şili'ye ziyareti 21 yıl aradan sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyaret olacak. Peru ve Ekvador'u ziyaret ise, bu ülkelere Türkiye'den yapılan ilk ziyaretler olacak. Gezinin bir diğer özelliği ise 3 ülkenin de başkanlıkla yönetiliyor olması.

YERLİ ANAYASA MİLLİ BAŞKANLIK

ŞİLİ:
Başkanın görev süresi 4 yıl ve anayasaya göre 2 dönem üst üste seçilme hakkı bulunmuyor. Ancak bir dönem ara verdikten sonra seçilebiliyor. Başkan doğrudan halk tarafından seçiliyor. Hem devlet hem de hükümet başkanı konumunda. Başbakanlık makamının bulunmadığı Şili'de başkan, kabineyi oluşturan bakanları atama ve görevden alma noktasında tek merci.

İŞTE BAŞKANLIK İÇİN DESTEK ORANI

PERU:
5 yıllığına göreve gelen devlet başkanı, 2000'de anayasada yapılan değişiklik sonrasında art arda 2 kez seçilemiyor. Cumhurbaşkanı hem devletin hem de hükümetin başı... Yargı gücü tek meclisli bir parlamento tarafından yürütülüyor.
EKVADOR: Ekvador'da devlet başkanı aynı zamanda başbakanlık görevini de yürütüyor. 4 yılda bir yenilenen seçimlerle ve halkoyuyla seçilen devlet başkanı, bakanlar kurulu üyelerini atama yetkisine sahip. 124 üyeli Ekvador Parlamentosu'na milletvekilleri 4 yıl için seçiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gideceği 3 ülkede de başkanlık sistemi var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN