Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli anayasa milli başkanlık

Giriş Tarihi: 29.1.2016
Yerli anayasa milli başkanlık
- Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bugüne kadar yapılan anayasaların hepsi ithal. İthal ürünlerle yönetildik.

- Başkanlık şahsi meselem değil, ülke meselesidir. Parlamentodan sonra da son kararı millet vermeli.

çalışmalarını hızlandırmak için Memur-Sen, ASKON, MÜSİAD, TÜRGEV'in de aralarında bulunduğu 16 sivil toplum kuruluşunun öncülüğünde kurulan Türkiye Anayasa Platformu, ilk toplantısını dün Ankara ATO Congresium'da gerçekleştirdi. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan şu mesajları verdi:

Erdoğan: Teklifim kararı milletin vermesi


MİLLETİN MESELESİ:
"Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" çağrısının şu ana kadar yaklaşık 300 sivil toplum kuruluşu tarafından desteklendiğini öğrendim. Bunun ise ülke genelinde milletin birliğine bir çağrı olduğuna inanıyorum. Çünkü bu mesele herhangi bir kurum veya şahsın değil milletimizin meselesidir. Bu mesele yerlidir. Bugüne kadar kurulan anayasaların hepsi ithaldir. İthal ürünlerle yönetildik, ithal mantıklar bize hâkim oldu. Şimdi biz yerliye ve milliye dönmeliyiz.

İŞTE BAŞKANLIK İÇİN DESTEK ORANI

ISLAHI MÜMKÜN DEĞİL:

Mevcut anayasa yıllar içinde yapılan tüm tadilatlara rağmen, hâlâ 1960 ve 1980 darbelerinin ruhunu taşıyan, millete karşı güvensizliğin eseri bir metindir. Islahı mümkün olmayan bir durumdadır.

GİDECEĞİ 3 ÜLKEDE DE BAŞKANLIK SİSTEMİ VAR

TOPU TACA ATMAYIN:
Artık Burada yapılması gereken, oyalayıcı topu taca atıcı tavırlar yerine samimi bir şekilde tekliflerin ortaya konulmasıdır. Yeni anayasa ne kadar geniş temsil kabiliyetine sahip bir yapı tarafından inşa edilirse, uygulaması da o derece güçlü ve gerçekçi olur.

TÜRK TİPİ ANAYASA:

Sivil toplum kuruluşlarımız aracılığıyla milletimizin tüm kesimlerini içine alan bir anayasa yazım süreci yürütmeliyiz. Seçkinci değil kapsayıcı bir anayasa metnini ancak bu şekilde ortaya çıkarabiliriz. Zaman zaman Türk tipi başkanlık diyorum ya. Bu konuda Türkiye modeli anayasayı hazırlama başarısını ortaya koyabilmeliyiz. Milleti merkeze alan, 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' ilkesiyle ifade ettiğimiz kadim yönetim geleneğimize yaslanan bir anayasa, Türk tipi anayasadır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli anayasa milli başkanlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN