Türkiye'nin en iyi haber sitesi

laşmada % yüz

Öncesi Eğitim Zirvesi’nde konuşan Erdoğan, okul öncesi eğitimde okullaşma oranının yüzde 11’den yüzde 70’e çıktığını söyledi, yüzde 100’ü yakalamak

Giriş Tarihi: 10.4.2016
Okullaşmada hedef % yüz
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan erken eğitimin önemine çekmek amacıyla Gelecek Eğitimde Derneği'nin düzenlediği " Öncesi Eğitim Zirvesi"nin destekçisi oldu. Haliç Kongre Merkezi'nde dün düzenlenen zirvede konuşan Erdoğan "İyi planlanmış bir okul öncesi eğitim, ileride suça karışma oranını düşüren bir etkiye de sahip. Kişiliğin temelleri bu dönemde atılıyor. Eğitimi bir ağaca benzetecek olursak, köklerinin okul öncesi dönem olduğu söylenebilir" dedi. SABAH'ın da ana medya sponsorluğunu üstlendiği zirveye Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı Hami Koç, sanatçı Gülben Ergen, TED Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyesi Prof. Dr. Ziya Selçuk, şair Hayati İnanç ile eğitim dünyasından pek çok öğretmen ve eğitmen adayı katıldı.

İLK DÜĞME
Konuşmasında erken eğitimin iyi insan yetişmesi konusundaki önemine değinen Erdoğan "Okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesi olarak kabul ediliyor. Çünkü bu dönem doğru planlanırsa, hayatın sonraki aşamaları da doğru bir istikamet üzerinde ilerliyor" dedi. 13 yıl öncesine kadar okul öncesi eğitim hizmetlerinin çalışan annelere yönelik bir hizmet olarak algılandığını hatırlatan Erdoğan "Fakat bu algı değişti. 2002'de yüzde 11 olan okul öncesi eğitim okullaşma oranı bugün 5 yaşta yüzde 70'e ulaşmıştı. Ancak yapılacaklar henüz bitmedi. 4-5 yaş aralığında okul öncesi eğitimindeki okullaşma oranının yüzde 100'e çıkması gerekiyor" diye konuştu.

2 YILDA 150 BİN ARTIŞ
Zirvede konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise bakanlığın konuyla ilgili çalışmalarını sıralayarak Türkiye'de son yıllarda artan erken eğitim oranlarına dikkat çekti. Avcı, son 2 yılda okul öncesi eğitime devam eden çocuk sayısının 150 bin arttığını söyledi. 2002'de 14 bin 295 olan bu çağ grubuna yönelik öğretmen sayısının da bugün 72 bin 228'e çıktığını belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okullaşmada hedef % yüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN