Mimarlar Odası bu sefer de Sur'un ihyasına karşı!

Giriş Tarihi: 11.4.2016 10:17 Güncelleme Tarihi: 11.4.2016 11:21
Mimarlar Odası bu sefer de Sur'un ihyasına karşı!

Her fırsatta 'nin büyük projelerini durdurmak ve süreci yavaşlatmak için elinden geleni yapan Mimarlar Odası, Sur'un tarihi dokusuna uygun olarak ihya edilmesine karşı olduklarını açıkladı.

PKK'lıların sözde öz yönetim ilanında bulunduktan sonra barikat kurup hendek kazarak insanların hayatlarını felç ettikleri Sur'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve yaklaşık 100 gün süren kapsamlı operasyonlarda barikatlar yıkılmış ve hendekler kapatılmıştı.

MİMARLAR ODASI TÜRKİYE'Yİ ŞİKAYET ETTİ!

Bu 100 günlük süreçte çatışmalardan ve PKK'nın tarihi mekanları ateşe vermesinden dolayı büyük hasar gören Sur, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun talimatıyla tarihi dokusuna uygun olarak ihya edilecek.

"MÜLKİYET HAKKINA RİAYET EDİLECEK"

Geçtiğimiz haftalarda Diyarbakır Sur'a giderek tarihi Hasan Paşa Hanı'nda bir konuşma yapan Başlbakan Davutoğlu; Vatandaşın rızası olmadan adım atılmayacak. Vatandaşlarımızın rızası dışında hiçbir adım atılmayacaktır. Sizinle istişare ederek yapacağız. Sur'u bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şeklilde inşa edeceğiz. Yangın yerinde gül yetiştireceğiz. Mülkiyet hakkına riayet edilecek. Mimari doku kesinlikle korunacak. Kimse tereddüt etmesin.

MİMARLAR ODASI EMEK SİNEMASI'NIN AÇILIŞINA DA KARŞI

"ACELE KAMULAŞTIRMA TAMAMEN HUKUKİDİR"

Burada mülkü olanlar eldeki imkanlarla neler yapılacaksa yapma hakkına sahip olacaklar. Kirada olanlar kira öder gibi ev sahibi olacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Acele kamulaştırma gibi tamamen hukuki adım onların mülkiyet haklarını kesinlikle tehlikeye sokmayacağı gibi teminat altına alacaktır" demişti.

MİMARLAR ODASI'NDA 3 KAÇAK BİRARADA

MİMARLAR ODASI DAVUTOĞLU'NA KULAK VERMEDİ!

Fakat Mimarlar Odası, Davutoğlu'nun bu teminatına kulak vermeden dün yaptığı açıklamada acele kamulaştırmanın Sur'un tarihi dokusunu zedeleyeceğini iddia ederek yapılacak ihya çalışmalarının aslına uygun olmayacağı yaygarasını kopardı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimarlar Odası bu sefer de Sur'un ihyasına karşı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN