Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nobel ödülünü Anıtkabir’e bırakacak

’nin kimya alanında ilk Nobel ödüllü biliminsanı Aziz Sancar, ödülünü 19 Mayıs’ta Anıtkabir’e bırakmak için ’ye ikinci kez gelecek

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Nobel ödülünü Anıtkabir’e bırakacak
Genelkurmay Başkanlığı'na emanet ettiği Nobel Ödülü'nü Anıtkabir'e bırakmak için 'yi mayısın ikinci haftasında ziyaret edecek olan Aziz Sancar, toplamda 12 günlük bir ziyaret planlıyor.

NOBEL ÖDÜLLÜ SANCAR'DAN TÜRK GENÇLERİNE TAVSİYE

Nobel ödülünü aldıktan sonra, ödülü Atatürk sayesinde aldığını belirterek ödülünü ona vermek istediğini söyleyen Aziz Sancar, Nobel Madalyası ve Sertifikasını Genelkurmay Başkanlığı'na emanet etmişti. Sancar, ziyaretinde ödülünü Anıtkabir'de düzenlenecek bir törenle Anıtkabir Müzesi'ne teslim törenine katılacak. Törene Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar'ın da katılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de görüşmesi planlanan Prof. Sancar, uzun yıllardır gidemediği memleketi Mardin'in Savur ilçesini de ziyaret edecek.

HER YIL DESTEK VERECEK

Aziz Sancar ziyareti kapsamında 'deki genç bilim insanları ile de bir araya gelecek. 14 Mayıs'ta İzmir'de 9 Eylül Üniversitesi'nde öğrencilerle bir araya gelerek konferans verecek. 17 Mayıs'ta Ankara'da Hacettepe Üniversitesi'ni ziyaret edecek olan Sancar, 80 araştırmacı akademisyene bir konferans verecek. Sancar, her yıl Hacettepe Üniversitesi'nden 2 genç araştırmacıyı da yanına götürerek araştırmalarına destek olacak.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi girişinde yer alan 12 Tıp İnsanı Büstünün bulunduğu yere Aziz Sancar'ın da büstünü yaptırarak ziyarette açılışı yapılacak. Prof. Sancar 18 Mayıs'ta Bilkent Üniversitesinde TÜBA üyesi akademisyenlere konferans verecek.

İSTANBUL'A GELİYOR

Prof. Sancar, 24 Mayıs'ta İstanbul'da "Aziz Sancar Girls in STEM" (Kız Çocukları için Sanayi, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik Eğitimi) Projesi kapanış törenine katılacak.

Aziz Sancar, 25 Mayıs'ta İstanbul'da Koç Üniversitesi'nde düzenlenecek bir toplantıya da katılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nobel ödülünü Anıtkabir’e bırakacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN