Kışkırtan Kürkçü’ye Davutoğlu’ndan ders

Giriş Tarihi: 20.4.2016
Kışkırtan Kürkçü’ye Davutoğlu’ndan ders

Başbakan Davutoğlu, İngilizce soru soran HDP’li Kürkçü’ye ders gibi yanıt verdi: Çalışma dilini Türkçe olarak ilan eden Avrupa Konseyi’nde Türk Başbakan’a Türkçe hitap etmesini tercih ederdim

Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde Türkçe konuşan ilk Başbakan oldu. CHP Milletvekili Deniz Baykal'ın da izlediği konuşmasında Davutoğlu şunları söyledi:

KÜRKÇÜ'YE TEPKİ: (HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü'nün kendisine AKPM toplantısında "PKK gerillası" terimi kullanarak İngilizce soru sorması üzerine) Türk ve Kürt vatandaşlarına saygı gereği Kürkçü'nün en azından burada bu özel günde Türk Başbakanı'na Türkçe hitap etmesini beklerdim. Eminim kendisine oy verenler de daha memnun olurdu. Sayın Kürkçü, Cizre'de, Silopi'de yaşıyor olsaydı, hani gerilla diyerek kendince meşruiyet kazandırmak istediği PKK teröristlerinin kazdığı çukurlardan, yanlarından geçerek, mayın döşediği barikatların arasından geçerek okula gitmek zorunda olduğu bir çocuğu olsaydı ve bir yakını bir günde 10 roketin atılmış olduğu Cizre hastanesinde yatıyor olsaydı ya da Kızılay'da otobüs bekleyen sıradan insanların üzerine yürüyen o canlı bombanın katlettiği kişilerden birinin akrabası olsaydı, herhalde PKK'ya gerilla değil alçak bir terör örgütü derdi.

ÇELİK: KÜRKÇÜ'NÜN DURUMU İBRETLİK
AYNI HASSASİYET...: Avrupa'da meydana gelen terör eylemlerine yönelik hassasiyetle ve tepkiyi önemsiyor değerli ve gerekli buluyoruz. Ancak aynı hassasiyet ve tepkinin Ankara ve İstanbul'daki terörist saldırılar için de gösterilmesini bekliyoruz. Gösterilmemiş olmasından da derin hüzün duyuyoruz.

ESAD ŞAM'DA OTURDUKÇA: DAEŞ ile etkili mücadele için Suriye ihtilafının bir an önce sona erdirilmesi gerekir. Esad rejimi Şam'da oturmaya devam ettiği müddetçe bunun mümkün olmayacağı da çok açık. Uluslararası toplum rejim üzerinde nüfuzu olan ülkelere baskı yapmalı ve rejimin siyasi sürece ikna edilmesi sağlanmalıdır. Bu siyasi sürecin somut sonuçlar getirmesi ve DAEŞ'in Suriye'den tamanen temizlenmesi tek ve yegâne yoldur. Bugün dünya sathında insanlık sınavı yapılsa bu sınavı onurla geçecek tek ülke 'dir. 'den isteği dışında Suriye'ye geri gönderilen tek kişi yoktur. 3 milyona bağrını açmış kimseyi zalimlere teslim etmez. 152 bin Suriyeli bebek doğdu bu ülkede.

PKK VE PYD AYNI: DAEŞ terör örgütüne karşı başka bir terör örgütü olan PKK destekli PYD'yi desteklemek sorunları çözmeyeceği gibi terörizmin yaygınlaşmasına ve meşruiuyet kazanmasına yol açmakta. Avrupa dostlarımıza PKK ve PYD terör örgütlerinin ideolojisinden karar organlarına, yöntemlerinden araçlarına aynı havuzdan beslendiklerini bir kez daha hatırlatmak isterim. Ankara'daki bombalı saldırılar Suriye'deki PYD tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıların DAEŞ'in saldırılarından farkı yoktur. Bu belgeler bütün dünyaya ifşa edilmişken PKK ve PYD'yi meşrulaştırma çabaları DAEŞ'i meşrulaştırma çabalarından farklı değil.

İNSAN HAKLARI ODAKLI ANAYASA
"Anayasanın ruhunda Avrupa Konseyi'nin temel ilkeleri, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi temel unsur olacak. Bunu size bir garanti, teminat olarak söylüyorum. Dünyanın evrensel demokratik değerlerine aykırı tek bir madde anayasamızda bulunmayacak. 12 Eylül askeri darbe anayasasına hayır demiş bir öğrenci hareketi lideri olarak bu darbe hukukunun ayaklar altına alınması benim hayalimdir ve mutlaka gerçekleşecektir. Geçmişte bütün cumhurbaşkanlarının asker olacağı varsayıldığı için, bütün yetkiler Cumhurbaşkanı'nda, bütün sorumluluklar da başbakanlıkta. Bizim için başkanlık sistemi daha uygundur, her şeyi tartışmaya hazırız ama tartışmayacağımız tek şey bu anayasanın özgürlüklere dayalı olmasıdır. Son 2 yılda Türkiye'de herkesin istediği dilde istediği propagandayı yapabildiği 4 seçim oldu ve hepsi AB standartlarında yapıldı. En çok satan 5 gazetenin 3'ü açık bir şekilde hükümete muhalif yayın yaptı, bu da onların hakkıdır. Medyanın kontrol altına alındığını iddia etmek mümkün değil."

Davutoğlu'ndan Ertuğrul Kürkçü'ye Türkçe cevap!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kışkırtan Kürkçü’ye Davutoğlu’ndan ders
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN