Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hadi buyur bakalım 3 gün dayanamadın

AB referandumunda yenilgiye uğrayan İngiltere Başbakanı Cameron’a, ‘3000 yılına kadar giremez’ sözlerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şimdi ne oldu? Üç gün bile dayanamadın bak!

Giriş Tarihi: 25.6.2016
Hadi buyur bakalım 3 gün dayanamadın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜMSİAD'ın dün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde düzenlediği iftara katıldı. Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

(İngiltere'deki AB referandumu) Demokrasiye, milli iradeye saygıyı esas alan bir siyasi anlayışın mensupları olarak, sonuçların İngiliz halkı için hayırlı olmasını diliyorum. Tüm dünya ile birlikte biz de sonucun 'evet' çıkmasını bekliyorduk. Ama sonuç bu şekilde tecelli etti. İngiliz halkının verdiği bu kararını, İngiltere ve AB için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyorum. AB uzun süredir 'nin üyeliği meselesi başta olmak üzere pek çok konuda kendi değerlerine aykırı düşen bir pozisyona sürüklenmişti. Kriterleri karşılamada bizimle mukayese edilemeyecek pek çok ülkeyi hızla üyeliğe kabul eden AB'nin ile ilgili çifte standardı artık gizlenemeyecek bir hale gelmiştir.

"Hadi buyur bakalım 3 gün dayanamadın"Bize engel üstüne engel koydular. 53 yıldır kapılarında beklettiler. Hala bekletiyorlar. Nedir, gerekçeniz ney? Bir zaman bir Fransız Dışişleri Bakanı ile konuştuk. Dedi ki, 'Sizi Avrupa Birliği'ne almazlar'. Niye? dedim. Durdu, 'Müslümansınız 'dedi. Ya tamam bunu biliyoruz da dedim. Ama biz insanız dedim ya, oradakiler nasıl insansa biz de insanız. Birbirimizden farkımız mı var? Bak bunca zaman geçti e bize başında deseydiniz Siz Müslümansınız boşuna uğraşmayın sizi almayacağız, bizi niye böyle oyaladınız?' 'Hayır diyemediler' dedi, onun için bu süreç böyle geldi. Peki NATO'ya nasıl oldu da aldınız dedim Ne dedi biliyor musunuz? Çok enteresan, 'Orada bir yanlışlık oldu' dedi.
'İkircikli davranmayın' dedik. Bunlarla bütün müzakerelerde hep şunu söylemişimdir. Yahu alacaksınız 'Buyurun' deyin, almayacaksanız bize deyin ki 'Boşuna uğraşmayın almayacağız sizi' Bizi de yormayın, siz de yorulmayın' deyin. Ama hep aldattılar.
İşte şimdi buyurun İngiltere. Ne dedi? '3000 yılına kadar giremez' dedi. Şimdi ne oldu? Hadi buyur bakalım. Üç gün bile dayanamadın bak. Biz Avrupa Birliği'ni önemsedik ve bu yolda bir gayret ortaya koyduk, ama hep bizi oyaladınız.

FRANSA VE HOLLANDA'DA REFERANDUM ÇAĞRISI

AVRUPA İSLAMOFOBİK
Avrupa'da yükselen ırkçı ve İslamofobik akımlar ile, kimse demesin ha 'Avrupa İslamofobik değil'... Hayır işte bak ben söylüyorum. Şu anda Türkiye'ye yapılan uygulama İslamofobiktir. Onun için bizi almakta gecikiyorlar. Akımlar ile bu yönde siyaset yapan partilerin yükselişi, birliğin üzerine bina edildiği değerlerle ilgili tartışmaları hızlandırmıştır.
İngiltere'nin birlikten ayrılma kararı, tüm bu endişeleri daha derin bir belirsizliğe dönüştürmüştür. Bizim bu konudaki tavrımız açık ve nettir. Avrupa Birliğini ekonomik ve demokratik standartlarını kendi vatandaşlarımızın refahı ve huzuru için önemli görüyoruz. Tam üyelik hakkımızın teslim edilmemesine rağmen Avrupa Birliği vizyonunu sürdürmemizin kriterleri yerine getirmeye devam etmemizin sebebi budur. Geçmişten farklı olarak bugün sorunun öznesi Türkiye'de değil, AB'nin bizatihi kendisidir. Mülteci krizi ve İngiltere'nin ayrılık kararı Avrupa Birliği'ni, tutumunu ve tutarlılığını sorgulamaya yöneltmelidir.

ENDİŞE İLE TAKİP EDECEĞİZ
Şayet AB bu sorgulamayı samimi olarak ve gereğini süratle yerine getirirse zaten o birliğin içinde Türkiye doğal olarak yerini almış olacaktır. Böyle olmaz da tutarsızlıklarını derinleştirerek yoluna devam etmeye kalkarsa yeni ayrılıklarla karşılaşması kaçınılmaz hale gelecektir. Avrupa rakibimiz değil. Birlikte hareket etmeyi arzu ettiğimiz, güçlü münasebetlerimizin bulunduğu bir coğrafyadır. Avrupa'daki 6 milyonu bulan Türkiye kökenli insanımızın geleceğini ilgilendiren her mesele bizim meselemizdir. Bu gelişmeleri yakından ve Avrupalıların bizi değerlendirirken kullanmayı çok sevdikleri bir ifade olan 'endişe' ile takip etmeyi sürdüreceğiz.

AVRASYA TÜNELİ 26 ARALIK'TA
Ayın 30'unda inşallah Osman Gazi Köprüsü'nün açılışını yapıyoruz. İstanbul'dan Osman Gazi Köprüsü'nü geçiyoruz ta Orhan Gazi'ye kadar 'non stop' gidiyoruz. Nereden nereye... Bitmedi, 26 Ağustos'ta inşallah bu defa Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü açıyoruz. İnşallah bu yıl açılışlar yılı olacak. Bitmedi, 26 Aralık'ta da Boğaz'ın altından Avrasya Tüneli'ni de çalıştırmaya başlayacağız. Marmaray, biliyorsunuz çalışıyordu. Şimdi biraz daha güneyinden, artık araçlarımızla da geçeceğiz.

TRUMP MARKASINI ORADAN KALDIRIN
(İstanbul'daki Trump Towers'ın adı) İşte Amerika. Adaylardan bir tanesi Müslümanlara vuruyor, vuruşturuyor. Sayın Obama burada Müslümanlardan yana tavır koyuyor. 'Böyle bir ayrım yapamazsınız' diyor. Ama diğer aday, Müslümanların Amerika'da olmasına adamın tahammülü yok. Bir de gelmiş burada bir yerde bir marka koymuşlar, onun adına. O markayı aslında binasına koyanlar onu süratle kaldırması lazım. Ben de bir yanlış yaptım oranın açılışını yaptım.

KARAALİOĞLU'NUN CENAZESİNE KATILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, SABAH gazetesi Almanya temsilcisi Mikdat Karaalioğlu ile gazeteci Mustafa Karaalioğlu'nun önceki gün vefat eden babaları Ali Karaalioğlu'nun cenaze törenine katıldı. Erdoğan, Hamas Siyasi Büro Başkanı Halid Meşal'i de Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'nde kabul etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hadi buyur bakalım 3 gün dayanamadın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN