Türkiye'nin en iyi haber sitesi

15 Temmuz gecesi Çengelköy'de neler yaşandı?

15 Temmuz gecesi hükümete yönelik Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılan i kalkışmaya en büyük direncin gösterildiği Çengelköy’de darbeci asker rehin aldıkları 50 sivile “Sizin Allah’ınız Tayyip! Ona oy verdiğiniz için bugün böylesiniz. Darbe sizin suçunuz!” diyerek saldırdı.

Giriş Tarihi: 21.7.2016 01:43 Güncelleme Tarihi: 21.7.2016 10:10
15 Temmuz gecesi Çengelköy'de neler yaşandı?

Darbe girişiminde Kuleli i Lisesinden Kuleli Lise Komutanı Mürsel Çıkrıkçı önderliğinde gelen yaklaşık 20 asker sabahın ilk ışıklarına kadar halka saldırdı. Istanbul'un sakin semtlerinden Çengelköy'de 1'i kadın, 17 kişi hayatını kaybetti, muhtar Can Cumurcu da dahil onlarca yaralı var.

Daily Sabah'tan Sena Alkan'a konuşan yaralılar darbecileri nasıl savurduklarını ve rehin düştüklerinde neler yaşadıklarını anlattı. Çengelköy'de kuru fasülyeci sahibi 58 yaşında Osman Akbulut, sekiz senedir Çengelköy esnafı. Kuleli Askeri Lisesi'nden gelen Çengelköy'de "Evinize dönün. Sıkı yönetim var." diyen ilk askerin karşısına dikilip, "Sıkı yönetim böyle olmaz. Amacın ne?" dediğini söylüyor.

ALLAH AŞKINA HALKI TOPLA

"Hemen organize olduk. O askeri Kuleli'ye geri püskürttük. Sonra Tuncay'ın ( Çengelköy Polis Memuru Tuncay Aktay) yanına gittim. Bana dedi ki 'Abi mühimmatımız yok, Allah aşkına halkı topla,' " diyen Akbulut, Tuncay polisin sözünden sonra tüm halkı örgütledi ve sivil direnişi ilk başlatanlardan oldu.

Saatlerce darbecilere direndiklerini söyleyen Akbulut, darbecilerin direkt kendilerini almasıyla iç sokaklara kaçtıklarını, birkaç arkadaşı ile Akbulut'un dükkanına saklandıklarını söyledi.

"Beni ve arkadaşlarımı dükkanımda buldular. Sokağa çıkartıp tek sıra yaptılar. Bir rütbeli bağırıyordu. 'Ulan şimdi sen zan altında değil misin? Sen nasıl müslümansın? Bak ona oy verdin, ülken ne hale geldi? Bunun suçlusu sensin,' daha neler neler," diyen Akbulut darbecilerin sabah 07:00'ye doğru birkaç telefon konuşması yaptığını ve sonra rehinelere biz gidiyoruz siz de biz gittikten sonra kalkabilirsiniz dediğini söylüyor.

O gece Çengelköy'de neler yaşandı?

MÜSLAMANLIK SENİNKİ GİBİ OLMAZ BÖYLE OLUR

"Onlar giderken özel harekat geldi, tabi biz de ayaklandık. Özel harekatla birlikte bunları yakaladık. O Mürsel Çıkrıkçı denen adamla dört rütbeli buradaki karakoldaydı. Onları gördüm ve dedim ki bak seni burada vurabiliriz, ama vurmuyoruz. Müslümanlık seninki gibi olmaz böyle olur gör. Ne siz Fetocular ne Amerika bizi birbirimize düşüremeyeceksiniz."

Osman Akbulut'un çalışanlarından 22 yaşındaki üniversite öğrencisi da Çengelköy'de hayatını kaybedenler arasında. Akbulut'un aktardığına göre, Burak babasını bir arabanın arkasında güvene aldıktan sonra sivil halka destek olmaya giderken darbeci kurşunlar tarafından vurulmuş.

"Babası geri dön, geri dön derken Burak babasına 'ben gitmezsem o gitmezse nasıl sesimizi çıkaracağız?' dedi, sonra bizim olduğumuz tarafa ulaşamadan vuruldu," diyen Akbulut, Burak'ın her yaz yanlarında harçlığını çıkartmak için çalıştığını söyledi.

Osman Akbulut'un kardeşi 51 yaşındaki Kadir Akbulut'da rehin alınanlardan biri. Çengelköy'deki Durak Market'te Kuleli'den gelen ilk askerle karşılaştığını söylüyor. " O ilk askeri Durak Market'te köşeye sıkıştırdım. Mermeyi namlunun ağzına getirip 'Seni vururum' dedi. 'Vur lan vur' diye bağırdım. Korkup kaçtı zaten birkaç saat sonra onlarcası geri geldi," diyen Kadir Akbulut darbecilere direnirken saçmalarla kolundan yaralandı.

ÇENGELKÖY KARAKOLU'NU REHİN ALAN HAİNLER YAKALANDI!

HELİKOPTERLE TARAYIN DEDİLER

Rehin alınan Kadir Akbulut, darbeci askerlerin onları sokak ortasında sardığını yüzlerini yere yapıştırıp " İt sürüleri. Bir tane Allah var, Tayyip sizin Allah'ınız," dediğini öne sürdü.

"Bakın şimdi neler yapıyorum deyip bir yeri aradı. Helikopterle tarayın dedi, Beylerbeyi'nden tarama sesleri duyduk. Tanklarla vurun. FSM'yi yakın diyor. Bütün telsiz konuşmalarını duyduk," dedi.

42 yaşındaki Kenan Yıldız Çengelköy'de çay ocağı işletiyor. Sol gözünde dipçik izi yaraları olan Yıldız, askerler tarafından kendi çay ocağında şiddet görmüş.

"Ben çay ocağında televizyondan Erdoğan'ın konuşmasını dinliyordum. Bir anda içeri girdi beni yere yatırdı, kafama dipçikle vurmaya başladı. Dilin kemiği yok sordum: 'Ben ne yaptım, neden vuruyorsun? Suçum ne?' Ağzından çıkan tek bir şey vardı: 'Sus! Sus! Sus!," diyen Yıldız dışarı bile çıkamadığını arkadaşlarının yanına bile geçemediğini ileri sürüyor.

"ÇENGELKÖY'DE HERKES ARKADAŞ GİBİDİR"

"Benim derdim ne A ne B ne C partisi, ben sesimi çıkarıyorum çünkü biliyorum bugün ben susarsam yarın sıra çocuklarımı susturmaya gelecek," diyen Yıldız'ın bir kızı bir oğlu var.

25 yaşında çikolatacı işleten Samet Özben'de darbecilere karşı ilk ayaklananlardan. Askerin vur emirini kulaklarımla duydum diyen Özben, " Burada esnaf gelen Kuleli'den gelen askerleri tanıyor. Arkadaş gibidir burada herkes. Gelip akşam yemeği yer, esnafla sohbet ederlerdi," dedi.

44 yaşındaki E.D. darbeci askerler tarafından ilk vurulan Çengelköy sakini. Arkadaşının yanından çıkıp sigara alıp eve döneceğini söyleyen E.D., yolda askerlerle karşılaştığını ve ellerini kaldırıp 'Buraya gelmeyin. Dönün" dediğini söyledi.

"Sonra, yere yatıp beni nişan aldığını gördüm. Kendimi arabanın arkasına attım fakat kurşun serçe parmağımdan girdi, topuğumdan çıktı."

40 yaşındaki Muhammet Kahraman, darbeciler tarafından ilk rehin alınanlardan. "Bizi değil, ama bizden sonra sokaklardan rehin alıp caddeye getirdiklerine şiddet uyguladılar. Ara ara tanklarımız gidiyor, F-16lar uçsun, Ankarayı aldık, müjdeyi verin diyen konuşan rütbelileri duyduk," diyen Kahraman yaşananlar çok kötü ama sonuçları mutluluk verici dedi.

Ses kaydı Çengelköy'de rehin alınanlar arasında çocuk ve kadınların da olduğunu gösteriyor

Çengelköy'de sivillerin rehine alındığı geceye dair ses kaydı ortaya çıktı. Ses kaydında rehin alınanlar arasında kadın ve çocukların da olduğu duyuluyor. Ses kaydında "Ben doğurdum seni, ne yapıyorsun?" diyen bir kadına darbeci askeri 'sus, cır cır konuşma' diye bağırdığı duyuluyor. Sela sesini uyan darbeci bu memleketin selası derken, artık askerin devlet olduğunu ve askeri dinleyenlerin selamette olacağını dinlemeyenlerinse cezalandırılacağını söylüyor.

SENA ALKAN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
15 Temmuz gecesi Çengelköy'de neler yaşandı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN