Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O hâkimler açığa alındı

HSYK 2. Dairesi, FETÖ’nün “ kuvvetleri imamı” Adil Öksüz’ü serbest bırakan hâkimler Köksal ve Çetin Sönmez’i görevden aldı. Pasaportu iptal edilen Öksüz de kırmızı bültenle aranacak

Giriş Tarihi: 17.8.2016
O hâkimler açığa alındı
HSYK 3. Dairesi dün toplanarak Batı Hâkimleri Köksal ve Çetin Sönmez hakkındaki iddiaların soruşturulması için izin verdi. 3. Daire, bu kararı sabah saatlerinde aldı bunun üzerine Kurul'da müfettiş görevlendirildi, müfettişler raporları öğle saatlerinde Teftiş Kurulu Başkanlığı'na sundu. Başkanlık da her iki hakimin açığa alınmasını önerdi, öneri üzerine 2. Daire olağanüstü toplanarak, hakimler Çelik ve Sönmez'in "soruşturma sonuçlanıncaya kadar açığa alınmasına" karar verdi. Bu karara göre, her iki hakim de mesleklerini fiilen yapamayacaklar. Müfettişlerin nihai raporu HSYK 2. Daire'de görüşüldükten sonra bu iki hakim hakkında uygulanacak idari ceza belirlenecek. Daire bu hakimlere, "uyarıdan", "meslekten ihraca" kadar değişen türlerde idari yaptırım uygulayabileceği gibi bu hakimleri adli yönden yargılanması için suç duyurusunda da bulunabilecek.

SAVCIYA SORUŞTURMA İZNİ
HSYK, hakimlerle açığa alma kararı verirken, FETÖ'cü darbe girişiminin sivil planlayıcısı olduğu belirtilen Kuvvetleri imamı Öksüz'ü sorgulayıp, tutuklanması için hakimliğe sevk eden savcı Cihan Ergün hakkında ise "basın yayın organlarında yaptığı açıklamalar nedeniyle" soruşturma izni verdi. HSYK, savcı Ergün için açığa alma işlemi uygulamadı. Bu arada HSYK'da daha önce açığa alınmış olan 2 bin 851 hakim ve savcının meslekten ihraçları için çalışmalar devam ediyor. Kurul'un bu yöndeki kararını vermesi bekleniyor.

TARTIŞMALI TAHLİYE
FETÖ'nün darbe girişiminin ardından 16 Temmuz sabahı Akıncı Üssü'nde, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Komutanı Hakan Evrim'in de aralarında bulunduğu 100 kişi gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar arasında FETÖ'nün hava kuvvetleri imamı Adil Öksüz de yer almıştı. Ankara Batı Adliyesi'ne getirilen Öksüz, savcı Cihan Ergün'e verdiği ifadenin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmişti. Sulh Ceza Hakimi Çelik, Öksüz'ü, "yurtdışı yasağı" kararı vererek adli kontrol şartıyla serbest bırakmıştı. Bunun üzerine soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara ilişkin itirazı ise Asliye Ceza Hakimi Sönmez tarafından tutuklamaya yönelik delil olmadığı gerekçesiyle reddedilmişti. Daha sonra İzmir'de sorgulanan bir general "gizli tanık" olarak verdiği ifadede, darbe planının kendilerine Ankara'daki bir villada Adil Öksüz tarafından verildiğini ileri sürmüştü.

ADİL ÖKSÜZ İÇİN ÖZEL EKİP
FETÖ'nün "hava kuvveleri imamı" Adil Öksüz'ün yakalanması için Ankara Emniyet Müdürlüğü bünyesinde özel ekip kuruldu. Terörle Mücadele, İstihbarat ve KOM şubelerinde görevli personelden oluşan özel ekibe, koordinasyonda Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat, TEM ve KOM daire başkanlıklarından da destek veriliyor. Özel ekip, Öksüz'ün mahkemeden serbest kaldığı andan itibaren gidebileceği her noktayı mercek altına aldı.

KIRMIZI BÜLTEN'LE ARANACAK
Öksüz'ün Sakarya Emniyet Müdürlüğü üzerinden aldığı yeşil pasaportu iptal edilirken, yurtdışında da aranabilmesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı İnterpol nezdinde kırmızı bülten çıkartılması için harekete geçti. Bu kapsamda da Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

KARDEŞİ TUTUKLANDI
Karabük Üniversitesi Rektörlüğü'nce 19 Temmuz'da açığa alınan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öksüz'ün (44), Karabük Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen soruşturma kapsamında 30 Temmuz'da gözaltına alındığı öğrenildi. Emniyetteki sorgusunun ardından adliyeye sevk edilen Öksüz'ün, 3 Ağustos'ta çıkartıldığı mahkemece tutuklandığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O hâkimler açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN