Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'li yetkililere eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'deki Türk STK'lara hitap etti

Giriş Tarihi: 23.9.2016 01:51
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li yetkililere eleştiri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'deki Türk STK'lara hitap etti

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırbaşları

AMERİKALI DOSTLARIMIZA HALA ANLATAMADIK:

girişiminin arasında FETÖ ve onun Pensilvanya'da yaşayan malum kişi var. Ama biz bunu Amerikalı dostlarımıza hala anlatamadık. Hala kabul ettiremedik. Hala yargı şöyle karar verecek, o kararı beklemek zorundayız, vesaire, vesaire... Şu ana kadar 85 koli dosya gönderdik. 'Bu dosyalar onun size iadesini gerektirmiyor, buna yeterli değil' diyorlar. Bizden 10 teröristi yakalamamızı istediler, 9'unu yakaladık, kendilerine teslim ettik. Ama kendileri hala bu teröristi burada saklıyorlar.İLİŞKİLERİMİZE ER VEYA GEÇ ZARAR VERECEK:

Biz bu şahsın iadesini veya tutuklanmasını kendilerinden istedik. Aramızdaki suçluların iadesi sözleşmesinde de aslında bunu tutuklamaları gerekir. Bunun medyayla herhangi bir görüşme, röportaj yapmamasını temin etmeleri gerekir. Ama bunlar bunu hala temin ediyorlar. Bu ilişkilerimize er veya geç ne yazık ki zarar verecektir. Çünkü biz stratejik ortağız. Biz NATO'DA beraberiz. Birçok ikili bağlantılarımız var ve biz hala bu konuda gerekli adımların atılmasını sabırla bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Amerika'da konustuABD DÜŞMANI BİRİSİ MECLİSİMİZDE KONUŞSA:

ABD'deki FETÖ unsurları tarafından özelikle Kongre nezdinde ülkemiz aleyhine yoğun bir karalama faaliyetine girişileceği anlaşılıyor. Orada FETÖ'cü birini çıkartıp konuşturabiliyorlar. Peki biz acaba Amerika düşmanı birisini çıkartıp Parlamentomuzda konuştursak Amerika yönetimi buna nasıl bakacaktır. Herhalde pek de memnun olmayacaktır.REFERENDUM YAPILSA YÜZDE 90 ÖYLE DER:

Şu anda Türkiye anti Amerikancılık yaygın diye söylüyorlar bize kendileri. Kusura bakmayın. O milletimizin kararıdır. Çünkü böyle bir teröristi Pensilvanya'da misafir ettiğiniz taktirde, şu anda benim milletimle referanduma gidecek olsanız, milletim en az yüzde 90'ıyla diyecektir ki 'Amerika burada bunu sakladığına, buna destek verdiğine göre bizim Amerika'ya olan muhabbetimiz azalmıştır' diyecektir.TERÖRİSTTEN DARBEYİ DİNLEDİLER:

(Bir vatandaşın 'Uyandık, Cumhurbaşkanım' sözleri üzerine) Tamam da seni uyanman yetmiyor. Asıl uyanması gerekenler var. Geçen hafta Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nin bir toplantısında FETÖ mensubu bir kişi 15 Temmuz'u anlatmıştır. Nasıl oluyor bu iş? Nasıl bunu yaparsın? Düşünebiliyor musunuz 15 Temmuz'u darbeye maruz kalan milletimizden değil, bizzat darbeyi yapanlardan dinleyecek kadar siyasi iradelerini kaybetmişler. Böyle bir şey olamaz. Teröristlerden demokrasiye darbenin yapıldığı gece dinlenir mi? Bunlar teröristlerden bunu dinliyor. Böyle bir şey olamaz. Üstelik bu komite toplantının ardından Türkiye ile ilgili bir kanaat edinip belki de ilişkilerimizi ilgilendirecek adım atacaklar. Ama kusura bakmasınlar. Ne yaparsınız yapın. Bir kulağımızdan girer, öbür kulağımızdan çıkar.AMERİKAN KAMUOYUNU İKNA ETMELİYİZ:

Bu konuda sizlere çok büyük görevler düşüyor. Sizlerden terör örgütü elebaşının ve FETÖ bağlantılı kuruluşların ülkemize karşıt çabalarına engel olmanızı bekliyorum. Dik durmanız lazım. Dik duracağız, eğilmeyeceğiz. Bu bizim şanımızdandır, milletimizin şanındandır. Yapmanız gereken her yerde, her pozisyonda doğruyu anlatmanızdır. Olanları anlatı yeter. Türkiye'de yaşanan hadisenin demokrasi ve hukuk dışı bir darbe girişimi ve daha da ötesi bir terör eylemi olduğu konusunda Amerikan kamuoyunu ikna etmek mecburiyetindeyiz. Bu yapının sivil toplum kuruluşu, dini, ekonomik kuruluşu veya yardım kuruluşu olmadığın muhataplarınıza göstermelisiniz. Sadece charter okullardan yaklaşık 170 okulları var Amerika'da. Bu okullardan karı yılda 250-300 milyon dolar. Fazlası var, azı yok. Onlar da bu imkanlarını bu komisyondaki bazı kişilerle irtibat kurmada çok daha farklı bir şekilde kullanabiliyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'li yetkililere eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN