Bombayı patlattı cenazede ağladı

Derik kaymakamını şehit eden kalleşlerden birinin cenazeye katılıp ağladığı ortaya çıktı. Diğer hainin ise 1 yıl önce fark edilmemek için soyadını değiştirdiği anlaşıldı

Bombayı patlattı cenazede ağladı

Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk (35) şehit edildiği bombalı saldırıya ilişkin detaylar netleşiyor. Mardin Valiliği, bombanın kargoyla Hükümet Konağı'na ulaştırıldığının tespit edildiğini duyurdu. Diğer taraftan bombanın personel tarafından infilak ettirildiği açıklandı. Soruşturmada gözaltına alınanların sayısı 28'i kamu görevlisi 71'e çıkarken, Vali Mustafa Yaman, saldırı öncesinde şahısların bir toplantı yaptıklarının tespit edildiğini açıkladı.

TOPLANTI YAPTILAR
Yaman, "Saldırıdan önce kaymakamlık çalışanları Ş.M., F.B., N.E, Z.D. ve Z.E. ile birlikte toplantı yaptı. Kargoyla gelecek bombanın kaymakamlık odasında patlatılacağı bu toplantıda kararlaştırıldı. Ş.M. kargoyla gelen bombayı 8 Kasım'da bir personelle birlikte yerleştirdi. Yazı İşleri Müdürü Tahsin Erdaş, belediye personeli Vedat Erol ile birlikte 10 Kasım'da patlayıcıyı uzaktan infilak ettirdi" dedi. Operasyonda adı geçen şüphelilerin yakalandığı belirtildi.

KAYMAKAM YAŞIYORDU
Hain saldırıyıla ilgili bir başka detay ise ihanetin boyutunu ortaya koydu. Bombayı infilak ettiren 2 hainden Vedat Erol'un patlama sonrası odaya geldiği ve ağır yaralı halde bulunan Safitürk'ü, özellikle hastaneye ulaştırmadığı belirlendi. Hainlerin ambulans için bile 17 dakika sonra arama yaptıkları ortaya çıktı. Şehit kaymakamın hastaneye götürülmemesi için de plan yapıldığı anlaşıldı. Öte yandan dün kaymakamlık önünde toplanan STK'lar makam odasının önüne karanfil bırakarak saldırıyı kınadı ve öğrencilerin yazdığı mektupları kaymakamlık kapısına astı.

İYİ NİYETİNİN KURBANI OLDU
Derik Kaymakamı Muhammed Fatih Safitürk'e, kaymakamlık ve belediye çalışanlarının değiştirilmesi için kendisine uyarı gitmesine rağmen, ekmeklerine mani olmamak için yerlerine başkalarını getirmediği öğrenildi. Şehit edildiği gün Safitürk'e Mardin Emniyet Müdürlüğü'nce kendisine yönelik bir saldırı olacağı yönünde bilgilendirme notu gönderildiği de ortaya çıktı.

MAHKEMEDE İSİM DEĞİŞTİRMİŞ
Derik Kaymakamı'nı şehit eden hain saldırıda en yakınındaki iki isim Yazı İşleri Müdürü Tahsin Erdaş ve Kaymakamlık Yazı İşleri Şefi Şerif Mesutoğlu bombayı yerleştiren ve infilak ettiren iki hain olarak yakalandı. O hainlerden Mesutoğlu'nun kardeşinin de terörist olduğu belirlendi. Kurtay Faraşin kod adlı terörist Ozan Çelik'in 21 Mayıs'ta kendi kullandığı ve üzerini toprakla kapatarak gizlediği 5 ton bomba yüklü bir traktörle, Diyarbakır kent merkezine girmek isterken Devegeçidi mevkisinde öldürüldüğü anlaşıldı. Olay sonrası ağabey Mesutoğlu'nun ise apar topar mahkemeye başvurarak soyadını değiştirdiği belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bombayı patlattı cenazede ağladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN