Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çarpıtılan düzenlemeye son noktayı koydu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ gündemi meşgul eden cinsel istismar suçuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Medyada akşam saatlerinden itibaren başlayan cinsel istismar suçuyla ilgili yapılan düzenlemeyi çarpıtan FETÖ-PKK medyası yine hükümete saldırmaya devam etti. Bozdağ, "Kabul edilen maddede yapılan düzenleme tecavüz suçu işleyenleri affeden bir düzenleme kesinlikle değildir. Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişileri affeden bir düzenleme değildir. Kesinlikle cinsel istismar suçunu işleyenler bu düzenlemenin kapsamı dışındadır." dedi.

Giriş Tarihi: 18.11.2016 10:39 Güncelleme Tarihi: 18.11.2016 17:47 ABONE OL
Çarpıtılan düzenlemeye son noktayı koydu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ "Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir." dedi.

İşte Bekir Bozdağ'ın kişisel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar:

"KONUYU ÇARPITIYORLAR"

Tecavüzcü ile evlenerek cezadan kurtulma imkanı getirilmemiştir. Bunun aksini iddia edenler,konuyu bilerek ve isteyerek çarpıtanlardır.

Cebir,tehdit,hile ve iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler),bu düzenlemeden yararlanamaz.

"TECAVÜZCÜLERİ KESİNLİKLE KAPSAMAMAKTADIR"

Düzenleme;cebir,tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan başka bir sebeple birlikte olanları, yani tecavüzcüleri kesinlikle kapsamamaktadır.

Düzenleme; sadece evlenmiş; ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanların,resmî nikahla evlenmeleri halinde uygulanacaktır.

Küçük yaşta evlilikleri önlemek için Türkiye'de en önemli tedbirleri AK Parti hükümetleri aldı.

Eski TCK.'da "adabı umumiye ve nizamı aile aleyhine cürümler"başlığı altında düzenlenmiş cinsel saldırı suçlarını,...

Yeni TCK.'da;"kişilere karşı suçlar" kısmında,"vücut dokunulmazlığına karşı işlenen suçlar"arasına AK Parti hükümeti aldı.

Eski TCK.'daki evlenme vaadiyle kızlık bozanın,aynı kızla evlenmesi halinde cezayı düşüren düzenlemeyi de AK Parti kaldırdı(Eski TCK.423)

Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek için zorunlu eğitimi 12 yıla Ak Parti hükümeti çıkardı.

Çocukları/kadınları korumak için Anayasaya pozitif ayrımcılığı koyma dahil önemli adımları atan AK Parti'yi buradan vurmak,haksızlıktır.

Adalet Bakanı Bozdağ'dan çarpıtılan o düzenlemeye ilişkin önemli açıklamalar

BEKİR BOZDAĞ CANLI YAYINDA ŞUNLARI SÖYLEDİ:

TECAVÜZCÜLERİ AFFEDEN BİR DÜZENLEME DEĞİL!

Kabul edilen maddede yapılan düzenleme tecavüz suçu işleyenleri affeden bir düzenleme kesinlikle değildir. Çocuklara cinsel istismarda bulunan kişileri affeden bir düzenleme değildir. Kesinlikle cinsel istismar suçunu işleyenler bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu düzenleme yaş şartı nedeniyle evlenmeler var toplumumuzda tasvip etmesekte bu olaylar ülkemizde yaşanıyor. Bu konuda hem 423. Ve 434. Maddede düzenlemeler vardı. AK Parti olarak erken evlenmeleri kaldırmak için bu maddeleri kaldırdık. Cinsel istismar suçunun işlenmesine karşılık hapis cezasında artırım yaptık. Yeni uygulamayı topluma anlatamadık ve bu arada erken yaşta evlilikler istemesek de olmaya devam etti. Bu evlilikler oluyor ama yaş tutmadığı için resmi nikah yapılamıyor. Doğum hadisesi olduğunda doktor bu durumu savcılığa bildiriyor. Böyle olunca çocuk ve anne dışarıda erkek ise hapse giriyor.

AMAÇ: BU DRAMA SESSİZ KALMAMIZ DOĞRU DEĞİL

Bildiğiniz gibi TBMM'de bu konuda kurulan komisyonda bu duruma çözüm için gelen talepler var. Bu konuda yaşanan sıkıntılar nedeniyle 16 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya olanlar var. Bunlar tecavüz ve cinsel istismar suçunu işlemediler. Ailelerin ve tarafların rızası var. Bu uygulamadan kaynaklanan ortaya çıkmış ailesi tarafından evlendirilmiş küçük kızlar var bir de hapiste olan erkekler var. Aslında ailelerin yapmış olduğu bu hatanın cezasını hem kadın hem erkek çekiyor. Bu drama sessiz kalmamız doğru değil. İçeride yaklaşık 3 bin civarından bu durumda vatandaşımız var. Bunlarla ilgili geçici bir düzenleme bu.

GERİYE DÖNÜK BİR KEZ UYGULANACAK

Geriye dönük bir kez uygulanacak. Geleceğe yönelik bir düzenleme değil. İkinci olarak bu düzenlemeden tecavüzcüler yararlanacak diyenler büyük çarpıtma yapıyor. Dosyada tecavüz mü var yoksa aileler tarafından çocujların rızası alınarak mı alınmayarak mı yapılan evlilikler… Dosyada bunlar var. Tecavüzcüler bu düzenlemeden istifade edecek gibi söylemler kesinlikle doğru değildir. Bu düzenleme ailelerin yanlışlarından dolayı küçük çocukların düştüğü bu duruma son vermeyi sağlayacak. Bu suç yine suç olmaya aynı şekilde devam edecektir. Amaç bu dramı ortadan kaldırmaktır.

İŞTE O DÜZENLEMENİN KURTARACAĞI GÖZÜ YAŞLI AİLELER!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çarpıtılan düzenlemeye son noktayı koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN