Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suikastçı 47 haine 6'şar kez müebbet

’da Marmaris’te Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast girişimi planlayıp yöneten 37’si asker 47 ’cü 17 ayrı suçtan hâkim karşısına çıkacak

Giriş Tarihi: 29.11.2016
Suikastçı 47 haine 6'şar kez müebbet

darbe girişimi gecesi, Cumhurbaşkanı 'ın kaldığı Marmaris'teki otelini basarak koruma polislerini şehit eden suikastçı askerlerle ilgili soruşturma tamamlandı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve Muğla 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, aralarında lideri Fetullah Gülen, suikast girişimini planlayan ve yöneten Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş ve 37'si suikastçı asker ile bu suikastçıları İzmir'den Marmaris'e götüren pilotların da bulunduğu 44'ü tutuklu 47 zanlı hakkında 6'şar kez müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı. FETÖ lideri Fetullah Gülen'in de bulunduğu 3 firari sanık hakkında da yakalama kararı çıkarıldı. 73 müştekinin yer aldığı iddianamede, 86'sı tanık olmak üzere 203 kişinin de ifadesine başvuruldu.

KORUMALARA SALDIRDILAR
İddianamede, tutuklandıktan sonra itirafçı olan "Paşa" lakaplı Çiğli Hava Üssü İmamı 'nun. Baskın sırasında, koruma polislerini döverken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kastederek, "Hani inimize girecektiniz, gördünüz mü biz sizin ininize girdik" dediği yer aldı. Darbeci askerlerden suikast timinin komutanı Binbaşı Şükrü Seymen'in, kendilerini almak için alçalan ancak güvenlik güçlerinin açtığı ateş nedeniyle inmekten vazgeçen helikoptere ateş ettiği belirtilen iddianamede, sanık Mehmet Öztürk'ün ise tutuklandıktan sonra, cezaevinde yazdığı "15 Temmuz'un bir son değil bir başlangıç olduğuna inanıyoruz. Sürecin bu şekilde devam etmeyeceği ortada. Maç 90 dakika henüz bitmedi" şeklindeki notu, başka bir koğuşa gönderirken yakalandığı da anlatıldı. İddianamede ayrıca, suikast timinden bir askerin, "Aranızda hizmet hareketinden olmayan var mı?" şeklindeki sorusunu diğerlerinden olumsuz hiçbir cevap verilmemesi de, darbe girişiminin örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair önemli bir delil olduğu belirtildi. İddianame ile ilgili açıklama yapan Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz da, "Girişime iştirak eden 37 şüphelinin Marmaris'teki eylemlerinin niteliği, kararlı tutumları, her birinin özel olarak seçilmiş askerler olmaları yanlarına aldıkları silâh ve mühimmat ve dosya kapsamındaki diğer bilgi ve belgeler nazara alındığında eylemin suikast amacıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır" dedi.

İŞTE SUÇLAMALAR
47 hain "Cumhurbaşkanına Suikast, Anayasayı İhlal, Yasama Organına Karşı Suç, Hükûmete Karşı Suç, Silâhlı Terör Örgütü Yöneticisi Olma, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürme, Yerine Getirdiği Kamu Görevi Nedeniyle Kasten Öldürmeye Teşebbüs Etme, Kasten Öldürmeye Teşebbüs, Zincirleme Şekilde Cebir ve Tehdit Kullanarak Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma, Neticesi Sebebiyle Ağırlaşmış Yaralama, Zincirleme Şekilde Silahla Tehdit, Cumhurbaşkanına Hakaret, Zincirleme Şekilde Kamu Görevlisine Görevi Nedeniyle Hakaret, Kamu Malına Zarar Verme, Mala Zarar Verme, Nitelikli Olarak Konut Dokunulmazlığının İhlali ve Nitelikli Yağma" ile suçlanıyor. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan dava, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası'nın konferans salonunda yapılacak. Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Necip Topuz, "Adliye binası yetersiz olduğu için konferans salonunu uygun gördük" dedi. Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş da, başsavcılığın talebiyle 400 kişilik salonu tahsis ettiklerini belirterek, "Salon daha önce de Bodrum Belediye Başkanının yargılandığı davada duruşma salonu olarak kullanılmıştı" dedi.

Kerem GÜRBÜZ
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suikastçı 47 haine 6'şar kez müebbet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN