Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Canımız pahasına mücadele sürecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan: Ülkemize saldıranlar öncelikle mabetlerimizi hedef alıyor. Ama ezanları susturmaya, bayrakları indirmeye güçleri yetmeyecek

Giriş Tarihi: 5.8.2017
Canımız pahasına mücadele sürecek

Cumhurbaşkanı , dün İstanbul Beşiktaş'taki 'nın yanında yer alan ve 4 yıllık yenileme çalışmaları tamamlanan 'nin açılışını gerçekleştirdi. Vatandaşların büyük sevgi gösterisiyle karşılaşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından açılışı yaptı. Burada toplanan vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

"Ecdadımız, Haçlı Seferleri'nden beri devam eden mücadelenin kahraman neferleri olma şerefine nail olmuşlardır. Bugün de ülkemize ve milletimize saldıranlar, öncelikle dikkat edin, mabetlerimizi hedef alıyorlar. Hatırlarsanız 15 Temmuz'da Ankara'da Gölbaşı'ndaki Özel Harekât Başkanlığı'ndaki mütevazı camimiz ve Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Millet Camimiz savaş uçaklarıyla bombalandı. İstanbul'da sala okunan pek çok cami darbeciler tarafından kurşunlandı. İzmir'de yine sala okunan bir camiye ve oradaki görevlimize hoyratça saldırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "Dikkat edin mabedlerimizi hedef alıyorlar"

MİLLETİMİZİN MAYASI SAĞLAM

Bütün bunlar tesadüfi değildir. Ezanları susturmadan, bayrakları indirmeden ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler, özellikle bu mekanlarımızı hedef alıyorlar.

İstanbul'da 15 Temmuz gecesi sala okunan pek çok cami darbeciler tarafından kurşunlandı. İzmir'de müezzinimiz tartaklandı. Ezanları susturmadan ülkemizi işgal edemeyeceklerini bilenler özellikle bu mekânları hedef alıyorlar. Kimsenin gücü yetmeyecek.İslam'ın eserleri hoyratça, alçakça kasıtlı olarak yok ediliyor. Suriye'de de, Irak'ta da bu böyle. Biz böyle bir felaketi yaşamayacağız. İnşallah, Yıldız Sarayı'mızı yeniden inşa ediyoruz. Çamlıca sırtlarındaki camimiz gibi yeni abide eserler de inşa ediyoruz. O camimiz Cumhuriyet tarihinin 1 numarası olacak. Bir, 1.5 yıl içinde tamamlayacağız. Bizim milletimizin mayası sağlamdır, özü sağlamdır. Böyle olduğu için de eksiklerimizi kısa sürede tamamlayacağız.

Açılışını yaptığımız Yıldız Hamidiye Camisi restorasyonunun hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Rabbimden camimizde kılınacak namazları, okunacak Kuran-ı Kerim'leri katında makbul kılmasını niyaz ediyorum."
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da bugün de Doğu ve Güneydoğu'da terörden etkilenen 454 öğrenci için Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle düzenlenen yaz okulu etkinliğinin kapanışına katılacak.

Yıldız Hamidiye Camisi dualarla açıldı.

ONARIMI 4 YIL SÜRDÜ
Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, caminin restorasyonun 4 yılda tamamlandığını söyledi. Caminin Sultan Abdülhamit tarafından yaptırıldığını hatırlatan Ertem şunları kaydetti: "Burası saray camisi. Sultan Abdülhamit Han, Yıldız Hamidiye Camisi'ni Yıldız Sarayı'nın bir unsuru olarak inşa ettirdi ve belki de İstanbul'daki en büyük kalem işlerinin olduğu bir cami olarak ön plana çıkmakta. Bu da ister istemez ilmek ilmek, santim santim çalışmamıza neden oldu ve restorasyon biraz uzadı."27 MİLYON LİRAYA MAL OLDU
Caminin restorasyonu, yaklaşık 27 milyon liraya mal oldu. Restorasyon çalışmaları kapsamında, cephelerdeki sıvalı yüzeylerden alınan örnekler, laboratuvar ortamında incelenerek, camiye en uygun sıva türü ortaya çıkarıldı. Elde edilen sıva ile tamirleri gerçekleştirilen camide, 3 milimetre kalınlığında, kireç esaslı özel harçla ince bitim sıvası yapıldı. Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi fotoğraflardan yararlanıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YILDIZ HAMİDİYE CAMİSİ'Nİ AÇTI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Canımız pahasına mücadele sürecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN