Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ağır Ceza’dan yeni kararı

13. ’nın kararı ardından hakkında yeni bir karar verdi. Mahkeme Alpay’ın tutukluluk haline ilişkin yeni bir karar verilmesine yer olmadığına hükmetti

Giriş Tarihi: 12.1.2018 23:07 Güncelleme Tarihi: 13.1.2018 08:03
Ağır Ceza’dan yeni Şahin Alpay kararı

'nün amiral gemisi kapatılan Zaman gazetesi eski yazarı ve yazar 'ın tutuklu yargılandığı davalara ilişkin tarafından 'hak ihlali' olduğuna ilişkin bir karar verilmişti.

Karar ardından 13. Şahin Alpay hakkındaki kararın gerekçesinin henüz mahkemeye ulaşmaması sebebiyle tutukluluğun devamına karar vermişti.

FETÖ'cü Zaman Gazetesi'nin başyazarı Şahin Alpay iktidarı böyle tehdit etmişti

YENİDEN ELE ALINDI

Anayasa Mahkemesi'nin kararın gerekçesini açıklaması ardından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi de Şahin Alpay hakkında verdiği kararı bugün yeniden müzakere etti.

13. Ağır Ceza Mahkemesi, Şahin Alpay'ın tutukluluk haline ilişkin herhangi bir karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

KARARDA NE DENİLDİ?

Kararda, 'Tutuklama ya da tutukluluğun devamına ilişkin kararlarda ayrıntılı bir gerekçe ortaya konulduğu zaman ihsas-ı rey söz konusu olmakta ve dolayısıyla sanık için hakimin( heyetin) reddi imkanı doğmaktadır. İhsas-ı rey yasağı sadece heyetimiz için yasal bir yükümlülük değil aynı zamanda bir haktır.

Anayasa Mahkemesinin tutuklu sanık Şahin Alpay hakkında verdiği karar gerekçesine uyarak mahkememizin tutukluluk halinin devamına ilişkin kararını daha ayrıntılı yazması halinde ihsas-ı rey ilkesine aykırılık oluşacağından bu yönüyle de AYM kararının kabulü mümkün değildir.

AYM kararlarının bağlayıcılığı nasıl ki kanun maddesine dayanıyorsa ihsas-ı rey yasağı da kanunun emredici bir kuralıdır. Dolayısıyla AYM'nin heyetimizden ihsas-ı rey yasağını çiğnemesine yol açacak talebini yerine getrmemiz kanınen mümkün değildir' ifadelerine yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağır Ceza’dan yeni Şahin Alpay kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN