Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu tehditler yolumuzdan döndüremez

sırasında suikast iddialarını yanıtladı: Bu tehditler bizi bu yoldan alıkoyamaz. 15 Temmuz’da olduğu gibi çıktığımız yoldan dönmeyiz

Giriş Tarihi: 21.5.2018
Bu tehditler yolumuzdan döndüremez

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balkanlar'da kendisine yönelik suikast yapılabileceği bilgisinin MİT vasıtasıyla kendisine ulaştığını belirterek, "Bu tür tehditler bizi bu yoldan alıkoymaz. Biz yola çıktığımız zaman yolumuza devam ederiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya günübirlik bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi. Erdoğan, Saraybosna Uluslararası Havalimanı'na gelişinde, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic tarafından karşılandı.

YOĞUN SEVGİ GÖSTERİSİ
Erdoğan'ı, Cumhurbaşkanlığı binasına gelişinde "Hoş geldin Reis" yazılı pankartlar taşıyan yüzlerce Boşnak ve Türk vatandaşları karşıladı. Erdoğan ve İzetbegovic ile birlikte vatandaşları selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Savaş Gazisi Mujo Aganovic ile bir süre sohbet etti. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı binasına gelişinde İzzetbegovic ile tokalaşarak gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve İzetbegovic, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şöyle dedi:
YOLUMUZA DEVAM EDERİZ: (Balkanlar'da suikast yapılabileceği iddiaları size ulaştı mı?) "Evet Milli İstihbarat Teşkilatımız'dan ulaştı. Ama ulaştığı zaten için de buradayım. Çünkü bu tür tehditler, bu tür operasyonlar bizi bu yoldan alıkoymaz. Biz yola çıktığımız zaman yolumuza devam ederiz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 6. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu
ÇOK FARKLI BİR PLAN: Burada Avrupa'nın değişik yerlerinden gelen binlerce insan burada gelir de eğer görüşmek, buluşmak istediği bir lideri göremezse, buluşamazsa bu benim için doğru bir şey olur mu? Olmaz. Onun için burada kendileriyle buluşacağız. Bizim planımız çok farklı bir plandır. Yolumuza çıktığımız zaman yılmadan devam ederiz, 15 Temmuz'daki gibi.
BOSNA HERSEK'İ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ: Bosna Hersek için NATO üyelik eylem planının mümkün olan en kısa zamanda etkinleştirilmesi konusunda aktif çabamızı sürdüreceğiz. Bu yolda hiçbir zaman Bosna Hersek'i yalnız bırakmayacağız. Bosna Hersek'in AB sürecindeki taahhütlerini yerine getirmesinden memnuniyet duyuyoruz.FETÖ BİR AHTAPOT GİBİ: 15 Temmuz darbe girişimine müteakip Bosna Hersek'in gösterdiği dayanışma için bir kez daha şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. FETÖ toplumun her alanına kollarını dolamış bir ahtapot gibi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu alandaki mücadele ise büyük çaba gerektiriyor. FETÖ'nün Bosna Hersek'teki yapılanmasının da karşılıklı çabalarla kısa zamanda sonlandırılmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü işbirliğine açığız ve somut adımlar atılması hususunda Bosna Hersek makamlarıyla çalışmalarımızı sürdüreceğiz."

ERDOĞAN'I DESTEKLEYİN
Bakir İzetbegoviç ise basın toplantasında, Türkiye ile Bosna Hersek'in çok iyi ilişkileri olduğunu belirterek, "Bosna Hersek, Türkiye ile özellikle bölgenin huzuru, barış ve güvenliği konusunda beraberdir. Allah size böyle bir kişiyi bahşettiği zaman sizin de ona yardımcı olmanız gerekir. Liderinize destek olun. Cesaretli olun ve başarıyla birlikte olun" diye konuştu.BUNLARIN İNSAN HAKLARI DERDİ YOK
Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Uluslararası Saraybosna Üniversitesi'nce fahri doktora unvanı verildi. Törende konuşan Erdoğan, özetle şu mesajları verdi:
(İsrail'in katliamları) Her fırsatta demokrasi havarisi kesilen, herkese insan hakları karnesi düzenleyen ülkelerin tek meselesi kendi çıkarlarıdır. Bunların çıkarları uğruna vazgeçmeyecekleri değer, çiğnemeyecekleri ilke yoktur. Menfaatlerini korumak için Balkanlar dahil dünyanın pek çok bölgesinde katliamlara nasıl ses çıkarmadıklarını hepimiz biliyoruz.
Kimisi ağır 2 bin 700 Filistinlinin yaralanmasını basit birkaç kınama cümlesiyle savuşturmaya çalışıyorlar. Kendilerine dedik ki bunları bize verin, tedavilerini yaptıralım. Vermediler, veremeyiz dediler. Kim bunlar? Mısır, İsrail, ABD.
Hani bunların İnsan Hakları Beyannamesi'ne saygıları vardı. Hani İnsan Hakları Beyannamesi'ne her zaman harfi harfine uyma sözleri vardı. İnanmayın bunlara. Asla böyle bir dertleri yok. Onun için bu kardeşiniz 'dünya 5'ten büyüktür' diyor. Programını tamamlayarak Türkiye'ye hareket eden Erdoğan, havalimanından İzetbegoviç tarafından uğurlandı.İZETBEGOVİÇ'İN KABRİNE ZİYARET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraybosna'daki temasları kapsamında, Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç'in kabrinin de bulunduğu Kovaçi Şehitliği'ni ziyaret etti. Şehitlik girişinde kendisini bekleyen vatandaşları selamlayan Erdoğan, şehitlik anıtına ve Aliya İzzetbegoviç'in mezarına çelenk bırakarak dua etti. Vatandaşlarsa, "Hoş geldin Reis", "Yanındayız" sloganları attı.EMİNE ERDOĞAN'DAN ÇOCUKLARA ZİYARET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek'teki temaslarına eşlik eden eşi Emine Erdoğan, Bjelave Kimsesiz Çoçuklar Yurdu'nu da ziyaret etti. Emine Erdoğan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da yaptırılan Hematoloji Bölümü'nün açılışını da yaptı. Açılışa, Bakir İzetbegovic'in eşi Prof. Dr. Sebija İzetbegovic ile TİKA Başkan Yardımcısı Birol Çetin de katıldı.

HEDEF 1 MİLYAR DOLARLIK TİCARET
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İzetbegoviç'in görüşmesinde iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler de ele alındı. Erdoğan, "İkili ticaret hacmimizi çok kısa zamanda geliştirmeye başladık. Kısa vadede şu anda hedefimiz 1 milyar dolardır" dedi. Türkiye'nin Bosna Hersek'ten et alımını da değerleniren Erdoğan, "8 bin ton et gönderilmesi konusunu doğrusu ben az buluyorum. Bu konuda 15 bin tona kadar bir marjımız var. Bu çok ciddi manada da Bosna Hersek'te bir istihdam alanı doğuracaktır" diye konuştu. Erdoğan, Belgrad-Saraybosna otoyoluyla ilgili soruyu da şöyle cevapladı: "Üçlü bir mekanizma var, Sırbistan, Bosna, Türkiye. 3 milyar euronun üzerinde burada bir yatırım gerekecek. Temennim odur ki bu yatırım, altyapı yatırımı olarak gerçekleşsin, bu bölgenin adeta barış iksiri olsun."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu tehditler yolumuzdan döndüremez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN