Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da tarihi gün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) 6'ncı Olağan Genel Kurulu'na katılmak üzere Bosan Hersek'in başkenti 'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gelişi öncesinde Avrupa'nın çeştli ülkelerinden Saraybosna'ya akın eden Türkler, salonun önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Ellerinde Türk ve Bosna Hersek bayrakları taşıyan kalabalıktakiler, sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı.

Saraybosna'da tarihi gün

15 BİNDEN FAZLA TÜRK KENTE GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'da Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin 6'ncı Olağan Genel Kurulu'na katıldı. Kongreye katılmak üzere Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan 15 binden fazla Türk de dünden itibaren kente gelmeye başladı. Erdoğan'ın Saraybosna'ya gelişi öncesinde Bosna Hersek güvenlik güçleri kentte güvenlik önlemini arttırdı. Kongrenin yapılacağı J.A. Samaranch Olympic Hall-Zetra Spor Salonu çevresinde güvenlik seviyesi üst düzeye çıkarıldı.

Saraybosna'da tarihi gün

COŞKULU BEKLEYİŞ

Salona girmek için saatler öncesinden gelen Türkler, ellerinde Türk ve Bosna Hersek bayrakları taşırken, sık sık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sloganlar attı. Salonun çevresinde yeşil alanlara büyük Türk bayrakları asan Türkler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 'da buluşmanın heyecanını yaşadıkların dile getirdi.

Saraybosna'da tarihi gün

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyaretine Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirdi. Liderler ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzetbegovic ile gerçekleştirdiği, basın toplantısından satırbaşları:

"BU YOLDA BOSNA HERSEK'İ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ"

Yaklaşan genel seçimlerin Bosna Hersek'in huzuru bakımından hayırlı olmasını diliyorum. Demokrasinin kuralları çerçevesinde adil bir seçim gerçekleşmesi temennimizdir. Bosna Hersek'in bölge ülkeleri ile güvenilir ilişkiler kurmasına büyük önem atfediyoruz. Değerli arkadaşlar Bosna Hersek için NATO üyeliği konusunda aktif çabamızı sürdüreceğiz. Bu yolda Bosna Hersek'i yalnız bırakmayacağız.

Saraybosna'da tarihi gün

"FETÖ İLE MÜCADELEDE BOSNA MAKAMLARIYLA ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK"

15 Temmuz'da Bosna Hersek'in gösterdiği dayanışma için şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. FETÖ, toplumun her alanına kollarını dolamış, bir ahtapot gibi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Bu alandaki mücadele ise büyük çaba gerektiriyor. FETÖ'nün Bosna Hersek'teki yapılanmasının da karşılıklı çabalarla kısa zamanda sonlandırılmasını bekliyoruz. Bu konuda her türlü iş birliğine açığız.

Saraybosna'da tarihi gün

"8 BİN TON ET AZ, 15 BİN TONA KADAR MARJIMIZ VAR"

Ülkemizin Bosna Hersek'in refahı, birliği ve ekonomik kalkınması dışında hiçbir gizli gündemi yoktur, asla da olmamıştır. Özellikle ekonomi alanında ki 8 bin ton et gönderilmesi konusunu ben az buluyorum. Bizim 15 bin tona kadar marjımız var. Bu ciddi manada Bosna'da ciddi bir istihdam da doğuracaktır. Canlı hayvan nedir Karkas nedir bunları bilirim. Bu konudaki ortak çalışmalarımızla Bosna Hersek ciddi bir sıçrama kaydedecektir.

Saraybosna'da tarihi gün

"TEHDİTLER BİZİ YOLUMUZDAN DÖNDÜREMEZ"

Ortak açıklamaların ardından liderler basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Balkan ziyaretinde suikast yapılacağı ihbarlarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "MİT'ten bu haber bana ulaştı, ulaştığı için buradayım. Bu tür tehditler bizi yoldan alıkoyamaz" dedi.

BİZE ULAŞIN