Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Videodaki Gezi şifreleri

Gezi provokasyonu 11.11.11 tarihinde düzenlenen eylemle başlatılmak istendi. Eyleme çağrı videosundaki simgeler Gezi’de karşımıza çıktı

Giriş Tarihi: 7.12.2018
Videodaki Gezi şifreleri

Gezi olaylarına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma dosyasına delil olarak giren bir video eylemlerin 2011 itibariyle planlandığını ortaya koyuyor. "11.11.11 Ayaklan İstanbul / Occupy İstanbul" sloganıyla sosyal medyada yayımlanan bir video ile ilk büyük Gezi kışkırtması yapıldı.
"Gezi Parkı'nda buluşuyoruz" çağrısı yapılan videonun, delil olarak soruşturma dosyasında yer aldığı ortaya çıktı. Başsavcılığın tespitine göre, Gezi olayları 2011'de "işgal" anlamında da kullanılan "Occupy 11" hareketi tarafından başlatılmak istendi. Videoda kullanılan V For Vendetta maskeleri iki yıl sonra Gezi olaylarında da eylemcilerin yüzlerindeydi. Mahmet Ali Alabora da bir başka video ile eylem çağrısı yapmıştı.
Teorisyen-liğini Gene Sharp'ın yaptığı hareket, "sivil başkaldırı" yöntemini kullanıyordu. Hareketin uygulayıcısı da Ivan Marovic'in kurduğu "Otpor" örgütü.
Savcılık, darbenin başarılı olduğu Mısır ile Türkiye'deki olayların benzerliğine dikkat çekti. Mısır'da da 2011'deki hazırlıklar, Kasım 2012'de Mursi'nin anayasal bildiriyi yayımlamasıyla ülke çapında protestolara dönüştü. Ordu, bu sivil grupların da desteğiyle Mısır'da 3 Temmuz darbesini gerçekleştirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Videodaki Gezi şifreleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN