Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son Dakika: Ekrem İmamoğlu'na verilen mazbata alınabilir mi? İşte o açıklamalar...

İstanbul , 'nın kararını beklemeden son dakika bir kararla mazbatayı Ekrem İmamoğlu'na verdi. YSK'ya seçimin iptal edilmesine yönelik itirazlar henüz sonuçlanmamışken ve ortada büyük bir usulsüzlük görülüyorken İl Seçim Kurulu'nun bu kararı büyük tepki ile karşılandı. Ekrem İmamoğlu'na İl Seçim Kurulu tarafından verilen mazbata, YSK tarafından geri alınabilir mi sorusu da gündeme gelmiş oldu. Ahaber Yurt Haberler Şefi Kerim Ulak, bu süreçle ilgili olarak son sözün YSK'da olduğunu ifade etti.

Giriş Tarihi: 17.4.2019 17:41 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 17:51
Son Dakika: Ekrem İmamoğlu'na verilen mazbata alınabilir mi? İşte o açıklamalar...

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun ajanslara son dakika olarak düşen kararı yoğun tepki topladı. İstanbul seçimleriyle ilgili hukuki süreç devam ederken İl Seçim Kurulu'nun acele ile mazbatayı CHP adaya Ekrem İmamoğlu'na vermesi hukuki süreci de askıya alma yönünde bir karar olarak değerlendirildi. A Haber Yurt Haberler Şefi Kerim Ulak, yaşanan bu gelişmeyle ilgili akıllara gelen YSK, verilen bu mazbatayı geri alabilir mi? sorusunu yanıtladı. İşte Ulak'ın o açıklamaları:

BU HUKUKİ SÜREÇ DEVAM EDECEK

Ortada hukuki bir süreç var. İl Seçim Kurulu mazbata verebilir ama nihai karar YSK'da. Kırklareli Keskin örneğinde olduğu gibi YSK verilen mazbatayı geri alabilir. Keskin'de İyi Parti adayı mazbatasını almıştı ama YSK'nın kararı ile bu durum bozulmuştu. AK Partili'lere sesleniyorum ben, hiç yeise kapılmasınlar. Bu hukuki süreç devam edecek. Keskin'de kısıtlı seçmen usulsüzlüğü vardı İstanbul'da ise daha ciddi usulsüzlükler var. İstanbul'da Cumhuriyet tarihinin en büyük oy hırsızlığı bu seçimlerde yapıldı. Şimdiden kimse sevinmesin. YSK'ya AK Parti tarafından ulaştırılan çok ciddi belgeler var.

İl Seçim Kurulu'nun Ekrem İmamoğlu'na verdiği mazbatayı YSK geri alabilir mi?

YSK MAZBATAYI GERİ ALABİLİR!

İl Seçim Kurumu'na CHP'den, FETÖ'den her yerden çok yoğun baskı var. AK Parti'nin baskı yaptığı söyleniyor ama gördüğünüz gibi AK Parti baskı yapsaydı İl Seçim Kurulu böyle bir karara imza atamazdı. İl Seçim Kurulu'na asıl baskıyı CHP yaptı. Ama dediğim gibi YSK belgeleri inceledikten sonra mazbatayı geri alabilir.

Av. Mehmet Sarı: Hukuki süreç sonuçlanmadı

AVUKAT MEHMET SARI: HUKUKİ SÜREÇ SONUÇLANMADI

Avukat Mehmet Sarı da İl Seçim Kurulu'nun tepki çeken bu kararını Ahaber'e yorumladı. İşte o açıklamalar:

Mahalli İdareler seçimi usulü hakkındaki kanunda sonucun tanzim edilen bir tutanağa bağlanması meselesi bu. "İl birleştirme tutanağının hazırlanmasıyla birlikte en çok oy alan aday Başkan olur" diyor. Burada yaşanan budur. Hukuka usule aykırılıklar nerede düğümleniyor. Bu önemli. Olağanüstü itiraz dediğimiz seçimin temelini teşkil eden unsurların hukuka aykırı biçimde ihlal edilmesine yapılan itirazların sonuçlanması önemli.

Açıkça hukuka aykırı durumlar tespit edilirse YSK tarafından sürecin kaldırılması mazbatanın iptali ile sonuçlanmıştır demektir. Kaldı ki İstanbul'da şuan tespit edilen yüzde 10 oyda 13 bin civarında oy sayın Binali Yıldırım lehine kapanmasına sebebiyet verdi. İncelenmeyen yüzde 90 nispetindeki sandık söz konusu. İkincisi Büyükçekmece'de yapılan büyük bir usulsüzlük söz konusu.

YSK'nın Ankara'dan bu süreci kesin net olarak tasdik etmesine kadar henüz itiraza açık bir alan olarak varlığını koruyacaktır. Bu bir hukuki süreçtir. Bu mazbata sonucunu da İstanbul il birleştirme tutanağının bir sonucu olarak görebiliriz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son Dakika: Ekrem İmamoğlu'na verilen mazbata alınabilir mi? İşte o açıklamalar...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN