Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nin Boğaz'a nazır yeşil alan satışı grubunun oylarıyla engellendi

’nin (), Kandilli sırtında yer alan, Boğaz manzaralı ve içinde ağaçlar olan yeşillik arsanın satışı, belediye meclisinde grubunun 'ret' vermesi sonucu oy çokluğuyla reddedildi.

Giriş Tarihi: 29.11.2019 16:33 Güncelleme Tarihi: 29.11.2019 16:45 ABONE OL
İBB'nin Boğaz'a nazır yeşil alan satışı AK Parti grubunun oylarıyla engellendi

İBB Emlak Müdürlüğü'nün teklifi olarak 11 Kasım'da Belediye Meclis gündemine gelen ve komisyonlara havale edilen, Üsküdar Kandilli'deki bitişik iki parselin satışı, AK Parti grubunun oylarıyla, oy çokluğuyla reddedildi.

SİT KORUMA ALANINDA KALIYOR

Toplam büyüklüğü 440 metrekare olan satışa konu teklifle ilgili olarak hazırlanan komisyon raporunda, "Üsküdar İlçesi Kandilli Mahallesi 957 ada, 3 ve 4 parsel ile ilgili teklife konu parseller sit koruma alanında kaldığından, satış için kurul kararı gerektiğinden, satış talebinin reddi, komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi.

CHP KANADI ŞERH KOYDU

İBB Meclis çoğunluğu AK Parti grubunda olduğu için uygun görülmeyen, satış teklifi ile ilgili olarak hazırlanan komisyon raporuna CHP'li üyeler şerh düştü.

Satılmasına izin verilmeyen Kandili'deki parseller 1960 yılında İBB mülkiyetine geçmişti.

İstanbul Boğazdaki arsanın satışına izin verilmedi

KORUMA KURULU'NDAN İZİN ALINMADAN SATILAMAZ

AK Parti'li Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise söz konusu arsaların satışının yasalara aykırı olduğunu, konuyu komisyon toplantısında CHP'li üyelere de anlattıklarını söyledi. Kaynar, "Koruma Kurulu'ndan izin alınacağını söylüyorsunuz. O zaman izin alındıktan sonra teklifi Meclise sunun. Biz neden yasal izni alınmamış bir satışa onay verelim" diye konuştu.

VİLLALARIN ARASINDA AĞAÇLIK ALAN

İBB'nin satışa çıkardığı, ancak Belediye Meclisi'nden onay alamadığı arsa, Kandilli'de villalar bölgesinde bulunuyor. Yakın bölgedeki villaların fiyatları gazete ilanlarına göre 8- 10 milyon TL civarında. Yakın bölgede bulunan arsaların metrekare fiyatları da yine gazete ilanlarına göre 16-18 bin TL aralığında. Bu verilere göre, söz konusu arsanın yaklaşık piyasa değerinin 7 milyon TL olduğu tahmin ediliyor.

İBB'den skandal su oyunu! Yüzde 80’lere varan zam teklifi hazırladılar

Suya zam İBB meclisinde reddedildi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İBB'nin Boğaz'a nazır yeşil alan satışı AK Parti grubunun oylarıyla engellendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN