Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akar'dan açıklama: Herkesin dikkatli olması lazım

Hulusi Akar'dan gündemdeki konulara ilişkin açıklamalar geldi. Akar , İdlib ve operasyonlar konusunda değerlendirme ve bilgilendirmede bulundu. Libya konusunda "Sosyal medyada yer alan ''ateşkes bitti'' sözlerinin arazide, sahada bir karşılığı yok. Önü sonu belli olmayan bir twitti. Bu konuda herkesin dikkatli olması lazım." diyen Akar'ın siyasi çözüme ilişkin de açıklamaları oldu.

Giriş Tarihi: 15.1.2020 13:06 Güncelleme Tarihi: 15.1.2020 17:51 ABONE OL
Milli Savunma Bakanı Akar'dan açıklama: Herkesin dikkatli olması lazım

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar Libya konusunda "Sosyal medyada yer alan ''ateşkes bitti'' sözlerinin arazide, sahada bir karşılığı yok. Önü sonu belli olmayan bir twitti. Bu konuda herkesin dikkatli olması lazım." dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar'dan flaş açıklama "Herkesin dikkatli olması lazım"

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, medya temsilcileri ile gerçekleştirdiği yıllık değerlendirme toplantısında sıcak gündeme ilişkin çarpıcı mesajlar verdi.

Akar, Türkiye'nin Libya'ya duyarsız kalamayacağını vurgulayarak, "Libya'da eğitim işbirliği timimiz kendilerine destek oluyor" dedi. "Libya'da ne işimiz var?" sorusu üzerine ise Bakan Akar, "Libya, tarihi bağlarımızın, kültürel birlikteliğimizin olduğu denizden sınırdaşımız bir ülke. Aynı zamanda ekonomik faaliyet ve menfaatlerimiz söz konusu. Libya'daki gelişmelere duyarsız kalmamız söz konusu olamaz" şeklinde konuştu. Akar, şunları söyledi:

* NEDEN LİBYA'DAYIZ: Libya ile imzalanan Güvenlik ve Askeri İşbirliği Muhtırası ve TBMM'den geçen tezkere çerçevesinde çalışıyoruz. Orada Savunma ve İşbirliği Ofisimiz var. Danışmanlık ve askeri eğitim ile ilgili sayıları değişen personelimiz ihtiyaca göre orada bulunuyor. Libya Eğitim İşbirliği Timimiz de kendilerine yol gösteriyor.

* BERLİN ZİRVESİ'NDEN BEKLENTİ: Moskova'da, Libya'daki taraflar arasında görüşmeler gerçekleşirken Türkiye ile Rusya'nın bu süreci domine etmesi pek istenmedi. Hafter'e fısıldamalar oldu ama ipi de koparmadılar.19 Ocak'ta Berlin'de liderler düzeyinde konferans var oradan sonuç çıkacaktır. Biz ateşkes ve barış istiyoruz, siyasi çözümden yanayız. (En kötü senaryo ne olur sorusu üzerine) Libyalı kardeşlerimiz mücadelesini sürdüreceklerdir. Biz de gereken desteği sağlamaya devam edeceğiz. Ateşkesin bittiğine dair açıklamaların şu an sahada bir karşılığı yok.

* İDLİP GÖZLEM NOKTALARINDAN ÇIKMAYIZ: İdlib'ten sınırımıza dayanan sığınmacı sayısı 600 bine yaklaştı. Rejim sözlerine uymadı, insanları katletmeye devam ediyor. Mülteci durumuna düşen Suriyeliler 'Rejimin kontrolündeki alanlara gidemeyiz' diyor. Hiç olmazsa orada bu insanlar için güvenli alan oluşturalım istiyoruz. İdlib'teki 12 gözlem noktasından çıkmamız söz konusu değil, bu pazarlık konusu da değil.

* 150 BİN SURİYELİ KÖYÜNE DÖNDÜ: YPG eşittir PKK. Bunun aksini söylemek akla aykırı Amerikalılar da kabul etme noktasına geldiler. Barış Pınarı Harekâtı Bölgesi'nde normalleşme oluyor.150 bin Suriyeli gönüllü ve onurlu şekilde köylerine döndü. Gallup'un yaptığı araştırmaya göre bizim varlığımıza destek yarıdan fazla. Suriye Milli Ordusu (SMO) çapulcu gibi gösteriliyor, başıboş grup, asıyor kesiyor gibi algı yaratılıyor. Kendi vatanları için mücadele ediyorlar, geçici hükümet başkanının emrindeler. Bireysel hataların da hesabı soruluyor.

* MUHABERATLA GÖRÜŞME: (Suriye istihbaratı ile Moskova'da yapılan görüşme ile ilgili) Türkiye, egemen ve bağımsız bir devlet. Asıl olan Türkiye'nin menfaatleri. Görüşmeler anayasa ve hukuk düzeni içinde yapıldı, yapılmaya devam edecek.

* ABD'DEN HALA HEYET YOK: Patriot verilmeyince, "S-400 alacağız" dedik. Karar verdik ve bitti. Şimdi eğitim ve kurulum süreci devam ediyor. S 400'lerin tam kapasite çalışması Nisan-Mayıs gibi gerçekleşecek. Biz Türkiye olarak ilkesel hareket ediyoruz, ne dediysek faaliyetlerimiz planlandığı gibi sürüyor. Başkan Trump Osaka'daki G-20 Zirvesi'nde, Türkiye'nin F-35 projesinin ortağı olduğunu, parasını da ödediğini açıkladı. 1.4 milyar dolar ödedik. Sözleşmede 'S-400 alırsanız F 35 vermeyiz' maddesi yok. F-35 sırlarının başka ülkelerin eline geçmesini biz de istemeyiz. Trump-Erdoğan görüşmesinde 'birlikte çalışalım' denildi ama hala heyet yok. Kaldı ki Suriye'de S-400, İsrail'de de F 35 var.

* NATO VE TÜRKİYE: Türkiye-NATO ilişkileri ben ya da başkaları meselesi değil. NATO'daki tüm sorumlulukları yerine getiriyoruz. Haklı olarak NATO ülkelerinden de bize karşı yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz. Türkiye egemen ve bağımsız bir devlet. Hak, alaka ve menfaatlerine göre devam ediyor. Cumhurbaşkanımız bu konuda çok dikkatli ve herkes ona göre çalışıyor.

* TANK DEĞİL TANK PALETİ ÜRETİLİYOR: Arifiye'deki fabrikada tank paleti yapılıyor, orada tank yapılmıyor. İhaleyi BMC kazandı, diğer iki firmadan biri kazansaydı onlara da aynı şartları sağlayacaktık. Siyasi malzeme haline gelmesi yanlış yerlere gidebiliyor. Mülkiyet ve millilik yönünden yönetim ve kontrol Türkiye'de. Katarlılar gelmişler, sermaye getirmişler. Katar'ın ne kötülüğü var? Adamcağızlar yatırım yaptı. Sermayenin rengi olmaz demedik mi?

* TSK NORMAL HİYERARŞİ İÇİNE GİRDİ: 15 Temmuz hainlikten de öte alçaklıkla TSK'ya verilen zarardır. 15 Temmuz'dan sonra gerçekleşen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtları yapılan temizliğin ne kadar doğru olduğunu gösterdi.15 Temmuz'dan sonra Genelkurmay, Milli Savunma Bakanlığı'na bağlandı. Bunun uygulamasını yapıyoruz. Hiyerarşi tamamlandı, TSK modern devletlerdeki gibi normal hiyerarşi içine girdi.

* FETÖ İLE MÜCADELE: Şu ana kadar 1.937 personel geçici olarak görevden alındı. 23 bin 324 kişi hakkında 15 Temmuzdan bu yana işlem yapıldı. 416 kişi incelemeler sonrası TSK'ya döndü. TSK olarak, bakanlık olarak her türlü takibi yaparak hiçbir hainin bu şanlı üniformayı giymesine müsaade etmeyeceğiz. Bunun için her türlü hukuki idari yetkimizi kullanarak mücadelemizi sürdüreceğiz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Savunma Bakanı Akar'dan açıklama: Herkesin dikkatli olması lazım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN