Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski Korgeneral İyidil’e beraate HSK’dan müdahale

Son Dakika Haberi: Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından tartışmalı bir şekilde verilen beraat kararı sonrasında serbest kalan Metin İyidil, HSK'nın olaya dahil olmasıyla yeniden gözaltında alındı. Gelen son dakika bilgisine göre Metin İyidil'in tutuklandığı ifade edildi. FETÖ tarafından gerçekleştirilen kanlı darbe girişimi ardından açılan darbe davasının sanıklarından eski Korgeneral Metin İyidil hakkında beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. heyeti ile ilgili HSK harekete geçti. HSK, dairenin başkan ve heyetini il dışında başka görevlere tayin etti. 2018 yılından bu yana tartışmalı bir şekilde ilerleyen Metin İyidil davasında tuhaf ilişkilerin mercek altına alındığı öğrenildi. HSK Birinci Dairesi üyeleri toplanarak flaş bir karar aldı. Daire, İyidil'e şaşırtıcı şekilde beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nin başkanı Hulusi Gül ve üyelerini başka görevlere atama kararı aldı..

Giriş Tarihi: 16.1.2020 14:53 Güncelleme Tarihi: 16.1.2020 20:23 ABONE OL
Eski Korgeneral İyidil’e beraate HSK’dan müdahale

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı eski Korgeneral Metin İyidil'in, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili davada çarptırıldığı 'ağırlaştırılmış müebbet hapse' ilişkin hükmü kaldırdı ve tahliyesine karar verdi.

Eski Korgeneral İyidil’e beraate HSK’dan müdahale

Dairenin kararında, "Geçmişinde neredeyse her 10 yılda bir darbe girişimine sahne olmuş Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa bu kadar geniş çaplı bir darbe teşebbüsünün devletin meşru anayasal kurumları ve sivil halk dayanışması ile eşine az rastlanır bir biçimde akamete uğratıldığı, darbeye katılanların ilk defa bu kadar geniş çaplı bir yargılamaya tabi tutuldukları" denildi.

SKANDAL BERAAT KARARI SONRASI HAREKETE GEÇİLDİ!

Karar sonrası Hakimler ve Savcılar Kurulu da harekete geçti. HSK Birinci Dairesi üyeleri toplanarak flaş bir karar aldı. Daire, İyidil'e şaşırtıcı şekilde beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nin başkanı Hulusi Gül ve üyelerini başka görevlere atama kararı aldı. HSK Birinci Daire'nin bu kararı üzerine HSK Teftiş Kurulu da başkan ve üyeler ile ilgili soruşturma başlattı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesinin haklarında inceleme başlattığı Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi Başkanı Hulusi Gül'ün Çorum'a, Daire üyeleri Hakan Tural'ın Eskişehir'e, İsa Karakoç ve Alaadtin Akdere'nin Konya'ya tayin edildiği öğrenildi.

İŞTE SKANDAL KARARI VEREN İSİMLER

Hulusi GÜL - 20. Ceza Dairesi Başkanı

Üyeler:
Bülent CAN
Derda GÖKMEN
İsa KARAKOÇ
Hakan TURAL
Alaadtin AKDERE.

Kararda şunlar kaydedildi: "Bu itibarla, olağanüstü şartlar taşıyan darbe girişimi ile ilgili yapılan soruşturma ve kovuşturmalarda, sanıkların eylemleri değerlendirilirken 'hayatın olağan akışı' gibi soyut ve belirsiz bir kavram yerine, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün yapısı, işleyişi, hiyerarşisi, failin içinde bulunduğu konum, rütbesi, askeri mevzuat, emir komuta zinciri ve eylemlerin gerçekleştiği zaman dilimi gibi daha somut kavram ve durumlar dikkate alınarak değerlendirme yapılması gerekmektedir."

Metin İyidil'in tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca itirazda bulunuldu. Savcılığın talebini değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesi tarafından isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

ANKARA VE İSTANBUL'DA ADRESLERE BASKIN

Yakalama kararı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Cumhuriyet Başsavcı vekili Ender Coşkun'un talimatıyla özel ekip kuruldu. İyidil'in yakalanması için Ankara ve İstanbul'da çeşitli adreslere baskın düzenlendi. Evinde bulunamayan İyidil'in avukatı ve akrabası olan 2 kişi tarafından başka bir evde saklandığı tespit edildi.

BAŞKA EVE GİTMİŞ

Karar doğrultusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri İyidil'i gözaltına almak için harekete geçti.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, polisin çalışmaları sonucunda eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı İyidil'in dün Angora Evleri'nde kaldığı evden, Çiğdem Mahallesi'ndeki başka bir eve gittiği tespit edildi. Gözaltına alınan İyidil Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi ardından, TEM Şube Müdürlüğüne götürüldü. İyidil'in Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.

HSK Birinci Daire'nin bu kararı üzerine HSK Teftiş Kurulu da başkan ve üyeler ile ilgili soruşturma başlattı. Edinilen bilgiye göre, bu isimler il dışında başka görevlere tayin edildi.

Tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca yapılan itiraz, Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesince incelenmiş, isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek İyidil hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı. Karar üzerine İyidil, bu sabah Çankaya'daki evinde gözaltına alınmıştı..

20. CEZA DAİRESİ'NİN BAŞKANI HULUSİ GÜL VE ÜYELER...

Gelen son dakika bilgisine göre HSK Birinci Dairesi üyeleri toplanarak flaş bir karar aldı. Daire, İyidil'e şaşırtıcı şekilde beraat ve tahliye kararı veren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi'nin başkanı Hulusi Gül ve üyelerini başka görevlere atama kararı aldı..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski Korgeneral İyidil’e beraate HSK’dan müdahale
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN