Türkiye'nin en iyi haber sitesi

haberi: Eski korgeneral tutuklandı! Kaçmaya çalışmıştı...

Ankara'dan gelen bilgisine göre 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında "ağırlaştırılmış müebbet" cezası alan daha sonra istinaf tarafından tahliye ettirilen eski korgeneral tutuklandı! Daha önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda Eğitim ve Doktrin Komutanlığı Muhabere ve Muhabere Eğitim Destek Komutanı olan Metin İyidil hakkında verilen "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" kararı hükmü Ankara Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulmuştu. Metin İyidil'in yakalanmadan önce kaçmaya çalıştığı tespit edildi.

Giriş Tarihi: 16.1.2020 15:27 Güncelleme Tarihi: 16.1.2020 20:24 ABONE OL
Son dakika haberi: Eski korgeneral Metin İyidil tutuklandı! Kaçmaya çalışmıştı...

Ajanslar tarafından aktarılan son dakika haberine göre eski korgeneral Metin İyidil gözaltına alındı. Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra TEM Şube Müdürlüğüne götürülen İyidil, 2012 yılında Genelkurmay Personel Başkanlığına atanmıştı. Metin İyidil'in Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının özel kalem müdürlerinin atanmasından karargahtaki kurmay subayların kritik görevlere getirilmesine kadar birçok atama kararına etkisi olduğu, FETÖ'nün üyelerinin TSK içindeki yapılanmasına katkı sağladığı iddia ediliyor.

Metin İyidil'in tahliye kararına Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Başsavcılığınca itirazda bulunulmuş ve savcılığın talebini değerlendiren Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 21'inci Ceza Dairesi tarafından isnat edilen suç ve kaçma şüphesi gözetilerek hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Metin yidil, emniyetteki işlemlerinin ardından Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından sağlık kontrolünden geçirilmek üzere zırhlı araçla Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi'ne götürüldü. İyidil, buradaki işlemlerinin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında Ankara Bölge Adliye Mahkemesi'ne sevk edildi.

ESKİ KORGENERAL METİN İYİDİL TUTUKLANDI!

ANKARA VE İSTANBUL'DA ADRESLERE BASKIN

Yakalama kararı üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçti. Cumhuriyet Başsavcı vekili Ender Coşkun'un talimatıyla özel ekip kuruldu. İyidil'in yakalanması için Ankara ve İstanbul'da çeşitli adreslere baskın düzenlendi. Evinde bulunamayan İyidil'in avukatı ve akrabası olan 2 kişi tarafından başka bir evde saklandığı tespit edildi.

BAŞKA EVE GİTMİŞ

Karar doğrultusunda Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri İyidil'i gözaltına almak için harekete geçti.

Emniyet kaynaklarından edinilen bilgiye göre, polisin çalışmaları sonucunda eski Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK) Muhabere ve Muharebe Eğitim Destek Komutanı İyidil'in dün Angora Evleri'nde kaldığı evden, Çiğdem Mahallesi'ndeki başka bir eve gittiği tespit edildi. Gözaltına alınan İyidil Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirildi ardından, TEM Şube Müdürlüğüne götürüldü

Metin İyidil'in yakalanmadan önce kaçmaya çalıştığı tespit edildi.

Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesinde sağlık kontrolünden geçirilen İyidil, TEM Şube Müdürlüğüne götürüldü.

İyidil'in Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edileceği öğrenildi.

"Fotoğrafa tıklayarak yazıları büyütebilirsiniz."

ESKİ KORGENERAL METİN İYİDİL KİMDİR?

Korgeneral Metin İyidil, Orgeneral Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanlığı'na getirilmesinin ardından Eğitim Doktrin Komutanlığı'nda atama ve emeklilik sonucu boşalan 4 koltuğa getirilen isimlerden biri oldu. Bu atamalarda; Korgeneral Metin İyidil EDOK Muharebe Destek, Korgeneral Abdullah Barutçu EDOK Okullar, Korgeneral Mehmet Daysal EDOK Muharip Hizmetler ve Destek Eğitim, Korgeneral Mehmet Faruk Şengün EDOK Eğitim Koordinasyon Komutanlığı görevlerine atanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika haberi: Eski korgeneral Metin İyidil tutuklandı! Kaçmaya çalışmıştı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN