Servisçilerin 'paralel isyanı'

K.Maraş'ta Gülen grubuna bağlı okullarda çalışan servis şoförleri, kendilerinden her ay ekstra 160 lira para toplandığını, son dönemde de cemaat abi ve ablalarını ev ev dolaştırdıklarını anlattı

Giriş Tarihi: 16.3.2014
Kahramanmaraş'ta Gülen grubuna bağlı okulların servis sorumlularının, 70'e yakın servis şoföründen yıllardır makbuzsuz aylık 160 lira para aldığı ortaya çıktı. Bu duruma isyan eden servis şoförleri, haftanın 2 günü cemaatin sohbet evlerinde toplantıya katılmaya zorlandıklarını, Zaman gazetesi ve bazı dergilere zorla abone yapıldıklarını söyledi. Kahramanmaraş'taki Ali Kenger Anadolu ve Fen Lisesi, Özel Kahramankent Anadolu ve Fen Lisesi, Kahramankent İlköğretim Okulu, Özel Rabia Arıkan İlköğretim Okulu ve Özel Kahramankent Orta Okulu'nun öğrenci taşıma işini yapan servis görevlileri, okullarından sorumlu 'paralel yapı görevlisi'nin, ihalesiz olarak çalıştırılan 70 servis şoföründen makbuz kesilmeden her ay 160 lira, yeni dahil olan servis sürücülerinden ise 450 lira aldığını ileri sürdü. Söz konusu kişinin, "Sizden aldığımız parayla maddi durumu iyi olmayan öğrencileri okutuyoruz. İşinize gelmiyorsa çekip gidersiniz" dediği de belirtildi.

'FİLMLERE ÖĞRENCİ TAŞIYORUZ'
Servis şoförleri ayrıca herhangi saat ve zamanda göreve çağrıldıklarını belirterek, "Ablaları ağabeyleri ev ev dolaştırıyoruz. Bazen de sinemalarda oynayan filmlere 3-4 defa öğrenci ve velileri taşıyoruz. Zira bu filmlerin izlenme rekorları kırılması gerekiyormuş" dedi. 17 Aralık operasyonundan sonra gece görevlerinin arttığını da söyleyen servis şoförleri "Köy köy ev ev dolaşıyoruz. Gelirken ve giderken yapılan konuşmalardan anladığımız kadarıyla vatandaşlara AK Parti'ye oy vermemeleri konusunda ağabeyler ve ablalar telkinde bulunuyorlarmış" dedi. Ayrıca servis şoförlerinden kurban derisi getirmeleri istendiği ve haftanın 2 günü cemaatin sohbet evlerinde toplantıya katılmaya zorlandıkları da iddialar arasında. İşlerini kaybetmemek için yıllardır ses çıkarmadıklarını söyleyen servis şoförleri, "Canınız istiyorsa yaparsınız yoksa gidersiniz" denilerek tehdit edildiklerini belirterek, "Trafikle ilgili sorunumuz olduğunda görevliler tarafından alınan belgelerimizi veriyorduk" dediler. Ayrıca servis şoförlerinin zorla Zaman'a ve Sızıntı dergilerine abone yapıldığı da ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Servisçilerin 'paralel isyanı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN