Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş için karar günü

Giriş Tarihi: 30.12.2014 09:23 Güncelleme Tarihi: 30.12.2014 09:28
Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş için karar günü
Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkındaki 'görevden uzaklaştırma' talebinin bugün karara bağlaması bekleniyor.

HSYK 3. Dairesi, haklarında çok sayıda şikayet bulunan Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkındaki inceleme kararını soruşturmaya dönüştürülmesine karar vermiş, söz konusu isimlerin soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılmasını talep etmişti. Konuyu gündemine alan HSYK 2. Dairesi, dört savcının açığa alınıp alınmayacağına ilişkin kararı bugün verecek.

ÖZ GAZETECİLERE BÖYLE SALDIRMIŞTI

TWITTER'DA ZEKERİYA ÖZ BOMBALARI


MÜFETTİŞ İHRAÇ İSTEDİ

HSYK 3. Dairesi, ilk olarak haklarındaki şikayetler eski 3. Daire Başkanı Ahmet Hamsici tarafından sümen altı edilen Cumhuriyet Savcıları Zekariya Öz, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Muammer Akkaş hakkındaki şikayet dosyalarını masaya yatırmıştı. HSYK müfettişlerinin savcıların 'ihracını' istediği raporlarını inceleyen 3. Daire, 4 isimle ilgili incelemeyi soruşturmaya dönüştürülmesine karar vermişti.

2. DAİRE GÖRÜŞECEK

3. Daire, kararın ardından savcılar hakkında soruşturma başlatılması talepli yazısını HSYK 2. Dairesi'ne gönderdi. HSYK 3. Daire ayrıca, soruşturmanın selameti açısından soruşturma tamamlanana kadar Öz, Akkaş, Kara ve Yüzgeç'in görevden uzaklaştırılmalarını da talep etmişti. Bugün toplanacak olan 2. Daire, 4 isimle ilgili dosyayı da gündemine aldı.

KARARI VERECEK

2. Daire'nin, bugün yapacağı toplantıda, "Kusurlu, uygunsuz hareket ve ilişkileriyle mesleğin şeref ve nüfuzuna ve saygınlığına zarar vermekle" suçlanan 4 savcı hakkındaki 'görevden uzaklaştırma' talebini karara bağlaması bekleniyor. HSYK 2. Dairesi'nin 3. Daire'nin talebini kabul etmesi durumunda 4 savcı, soruşturma tamamlanana kadar görevden uzaklaştırılacak. 2. Daire, soruşturma tamamlandıktan sonra ise 4 isme, uyarma, aylıktan kesme, kınama, kademe ilerlemesini durdurma, derece yükselmesini durdurma, yer değiştirme ve meslekten çıkarma gibi cezalardan birini verebilecek.

Kaynak : Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zekeriya Öz ve Muammer Akkaş için karar günü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN