Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Komisyon noktayı koydu: yok

Meclis'te dört eski bakanla ilgili kurulan Soruşturma Komisyonu'nun 14 üyesi dün karar için toplandı. Komisyon 5'e karşı 9 oyla "Bakanlar, 'a gitmesin" dedi

Giriş Tarihi: 6.1.2015
Komisyon noktayı koydu: Yüce divan yok
TBMM Soruşturma Komisyonu, 17 Aralık darbe girişiminin ardından gündeme gelen tuzağını bozdu. Komisyon eski bakanlar , , ve 'ın Yüce Divan'a gönderilmemesine karar verdi. 14 milletvekilinden oluşan komisyonda, 9 üye eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi, muhalefete mensup 5 üye ise gönderilmeleri yönünde oy kullandı. Komisyon, 9 Ocak'a kadar da kararının gerekçelerini içeren raporunu TBMM Başkanlığı'na sunacak. TBMM Genel Kurulu'ndaki Yüce Divan oylaması ise ocak ayı sonunda yapılacak. 17 Aralık operasyonunun ardından eski bakanlar Zafer Çağlayan, Muammer Güler, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar hakkındaki iddiaları araştırmak üzere kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu tarihi kararını dün verdi. AK Partili Hakkı Köylü başkanlığında gerçekleşen komisyon toplantısı 3.5 saat sürdü. Edinilen bilgiye göre, toplantıda her üye söz alarak eski bakanlar hakkındaki toplam 11 ayrı suçlamayla ilgili görüşlerini dile getirdi. Ardından da her bir eski bakan için, Yüce Divan'a gönderilip gönderilmemesi yönündeki oyunun rengini söyledi. Toplantıda milletvekillerinin konuşma sırası ise kurayla belirlendi.

'YOLSUZLUK İDDİASI HEP DARBECİLERİN MASKESİ' - TIKLAYIN

KARAR 5'E KARŞI 9 OYLA ALINDI: Komisyonun 9 AK Partili üyesi, eski bakanlarla ilgili kanaatlerini "Yüce Divan'a sevk edilmemeleri" yönünde kullandı. Her bir üyenin görüşünü açıklaması ve kanaatini bildirmesi usulüyle yapılan oylamada, CHP'li 4 milletvekili ile MHP'li Mesut Dedeoğlu "Yüce Divan'a gönderilmeleri" yönünde kanaat bildirdi.

KOMİSYON BAŞKANI KÖYLÜ'DEN İLK AÇIKLAMA - TIKLAYIN

'ÇİFT TARAFLI HAVAN ATIŞI': Toplantının ardından soruları yanıtlayan Komisyon Başkanı Köylü, eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemesi yönünde karar verildiğini söyledi. Köylü, "baskı olup olmadığı" yönündeki bir soru üzerine "Yukarısı serbest. Ne baskısı. Çift taraflı havan atışları yapılıyor. Bizler aşağıdayız. Bize isabet etmedi" dedi. Köylü, "Vicdanen rahat mısınız?" sorusuna da "Vicdanen rahat olmayacağım bir kararı verdiğimi mi söylüyorsunuz" yanıtını verdi.

İŞTE ÖZ'ÜN İMZASIYLA GÖLBAŞI KUMPASI - TIKLAYIN

ŞİMDİ GÖZLER GENEL KURUL'DA: Kararın ardından gözler TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak Yüce Divan oylamasına çevrildi. Komisyon, raporunu en geç 9 Ocak'ta TBMM Başkanlığı'na sunacak. Muhalefet partili üyeler de muhalefet şerhlerini yazacak. Ardından Genel Kurul'da yapılacak oylama için geri sayım başlayacak. TBMM Başkanlığı, raporu 10 gün içinde bastırıp üyelere dağıtacak. Raporun en geç 19 Ocak'ta dağıtılması gerekiyor. Rapor, Genel Kurul'da bu dağıtımdan itibaren 10 gün içinde görüşülecek. Genel Kurul'daki Yüce Divan oylamasının, ocak ayı sonunda yapılması bekleniyor. Komisyona, şahısları adına 6 milletvekiline söz verilecek. Son söz, hakkında soruşturma açılması istenen bakana ait olacak ve süresi sınırlandırılamayacak. Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanacak. Yüce Divan'a sevk kararı, üye tamsayısının salt çoğunluğu olan 276 ile alınabiliyor. TBMM tarafından Yüce Divana sevk kararı alınırsa dosya, en geç 7 gün içinde Anayasa Mahkemesi'ne gönderilecek.

BENİ O SAHTE İSİMLE DİNLEMİŞLER - TIKLAYIN

CHP 4 ÖNERGE VERECEK: CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise Komisyonun kararının ardından TBMM Genel Kurulu'nda eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmesi için dört ayrı önerge vereceklerini bildirdi.

KASET SKANDALLARININ SIRRI ORTAYA ÇIKTI - TIKLAYIN

'DELİLLER HUKUKEN GEÇERSİZ'

Meclis Soruşturma Komisyonu'ndaki AK Partili üyeler, 'delillerin hukuken geçerli olmadığı' gerekçesiyle eski bakanların Yüce Divan'a gönderilmemeleri yönünde oy kullandı. 17 ve 25 Aralık operasyonlarını Paralel yapının hükümete karşı darbe girişimi olarak değerlendiren AK Partili 9 üye, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) güvensizliklerini de dile getirdi. Yargılamanın 'hukuki' değil siyasi olacağını, eski bakanların Yüce Divan olarak görev yapacak AYM'nin bugünkü yapısıyla peşinen mahkum olacağını belirttiler. AK Partili üyeler AYM Başkanı Haşim Kılıç'ı da siyasi mesajları nedeniyle eleştirdiler.

25 İLDE 36 PARALELCİ POLİS GÖZALTINDA - TIKLAYIN

AK Parti milletvekilleri görüşlerini "Deliller hukuki yolla toplanmamıştır, geçersizdir. Bakanlarla ilgili şüphe yoktur" diyerek dile getirince, CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger "Vicdanınız rahat mı? Darbeyi siz yapıyorsunuz!" dedi. AK Partili Yusuf Başer, Aksünger'in bu sözleri üzerine "Haddini bil" diye bağırdı. CHP'lilere "Asıl darbeci sizsiniz" karşılığını veren Aksünger'in yerinden fırlaması üzerine araya AK Partili Yılmaz Tunç ve Bilal Uçar girdi. AK Partili üyelerin kararlarında ayrıca Soruşturma Komisyonu'nda ele alınan, iddialarla ilgili daha önce mahkemede takipsizlik kararı verilmesi ile eski bakanın mal varlığına ilişkin son bilirkişi raporundaki tespitlerin de etkili olduğu öğrenildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Komisyon noktayı koydu: Yüce divan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN