Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkanlık, Demirel ve Özal'ın da hedefiydi

Genel Başkan Yardımcısı : "Merhum Erbakan ve Özal, Demirel, Türkiye için en uygun sistemin başkanlık olduğunu defalarca dile getirdiler. Bu üç isim, Türkiye'nin son 50 yılına damga vurmuş kişiler. Bu yargıya varmaları da şahsi bir talepten çok, Türkiye'nin hızlı icraat ve istikrarlı siyasi hayat ihtiyacını tespit etmelerinden kaynaklanıyor."

Giriş Tarihi: 2.2.2015
Başkanlık, Demirel ve Özal'ın da hedefiydi
Türkiye yine bir kritik dönemde önemli bir seçime hazırlanıyor. 7 Haziran seçimlerine yaklaşık 4 ay kala sadece Türkiye'yi yönetecek milletvekillerini seçmeyeceğiz. 7 Haziran seçimleri Türkiye'yi ne taşıyacak önemli bir eşik olacak.
Peki Başkanlık sistemi Türkiye'ye uygun mu? yönetimi "diktatörlük" eleştirileri hakkında ne düşünüyor? 2015 seçimlerinde AK Parti neyi hedefliyor? Tüm bu soruları en yetkili isimlerden biri olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı 'e sorduk.

MHP BAŞKANLIK'TAN GERİ ADIM ATTI - TIKLAYIN

YENİ ANAYASAYA TÜRKİYE HAZIR AMA MUHALEFET…

AK Parti Yeni Anayasa üzerinde ısrarla duruyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuya konuşmalarında vurgu yapıyor. Yeni Anayasa seçim stratejinizin neresinde yer alıyor?
konusundaki ısrarımız seçim stratejisiyle sınırlı değil. Hatırlayın, 2011 seçimlerinde bütün partiler Yeni Anayasa konusunda halka vaatte bulundu. Aslında Yeni Anayasa'yı Türkiye'nin gündemine sokan ve bunun aciliyetini ortaya koyan AK Parti'dir. 2011 seçimlerinin ardından parlamentoda yeni, sivil ve Türkiye'nin demokratik seyrine uygun bir anayasa yapmak yönünde bütün gücümüzle çalıştık. Fakat maalesef 2011 parlamentosu yeni anayasayı yapamadı.

MUHALEFET BAŞKANLIK'I TARTIŞMAKTAN KAÇIYOR - TIKLAYIN

Neden?
Siyasi bir suçlama olarak değil, durum tespiti yapmak bakımından şunu söylemek isterim ki, AK Parti dışındaki partiler yeni anayasa yapımına zihnen hazır değillerdi. Hâlâ da hazır görünmüyorlar. Bu hazırlıksızlık ve yeni anayasanın partiler üstü niteliğini kavramaktan uzak oluş, 2011 seçimlerinden sonra oluşan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan bir anayasa metni çıkmasına mâni oldu.

MUHALEFET TÜRKİYE'NİN KABUK DEĞİŞTİRDİĞİNİ GÖREMEDİ

Nasıl bir hazırlıksızlıktan söz ediyorsunuz?
Anayasa Uzlaşma Komisyonu'na partilerin sunduğu anayasa teklifleri ve bu komisyonun müzakere tutanakları, TBMM'nin resmî sitesinde duruyor. Açıp okuduğumuzda, AK Parti dışındaki partilerin Türkiye'nin kabuk değiştirdiğini göremediklerini veya bunu kabullenemediklerini anlıyoruz. Cunta baskısıyla topluma dayatılan 1982 Anayasası'nın ruhuna sâdık kalarak yeni ve sivil bir anayasa yapılamaz. Bizim Yeni Türkiye derken kastettiğimiz sivil, demokratik, içindeki çatışmaları çözerek dünyaya ve insanlığa söz söyleme iddiasını taşıyan bir ülkedir. AK Parti olarak biz bu hedefin Yeni Anayasa ile tahkim edileceği inancındayız. Milletimiz bu anayasayı yapacak güç olarak AK Parti'yi görüyor.

Yeni Anayasa ısrarınızın Başkanlık sistemine geçme isteğinizle alakalı olduğu iddialarına ne dersiniz?

Bu yorum, muhalefetin indirgemeci tavrının tipik bir örneği. Evet, AK Parti olarak biz, Başkanlık sisteminin Türkiye için en uygun yönetim tarzı olduğunu düşünüyoruz. Bu düşüncemizin hukukî ve siyasi sebepleri var. Defalarca da bu görüşlerimizi kamuoyu ile paylaştık.

ARKADAŞINA GÖNDER
Başkanlık, Demirel ve Özal'ın da hedefiydi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN