Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kalemler neden telaşta?

Giriş Tarihi: 23.3.2015 10:46 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 16:25
Paralel kalemler neden telaşta?

Suç Örgütü medyası günlerdir beklenen operasyonunu sulandırmaya çalışıyor. Peki bu panik neden? Paralel örgütün en güçlü olduğu dönem olan 2010 yılında KPSS sorularını cemaat üyelerine nasıl pervasızca dağıttılar? Hiçbir zaman hesap vermeyeceklerini düşündükleri için ardından yüzlerce delil bırakan Paralel Suç Örgütü şimdi hesap veriyor.

Nazif KARAMAN
2010 KPSS sınavında soruların önceden paralel yapıya mensup kişilere sızdırıldığına ilişkin yürütülen soruşturmada bu sabah düğmeye basıldı. 82 gözaltı kararı var. Bunlardan 61'i gözaltına alınmış durumda.
Paralel yapı ile ilişkili kalemler, günlerdir ayak seslerini aldıkları bu operasyonu itibarsızlaştırmak için çaba sarf etti. Gerek soysal medyadan gerekse de gazete ve televizyonlarından içeriğini bile bilmedikleri KPSS soruşturmasının balon olduğunu iddia ettiler.

Paralel'in örtbas ettiği dosya raftan indirildi

İŞTE TELAŞIN NEDENLERİ?

Peki cemaat kalemleri, neden bu kadar telaşta ve bu noktaya nasıl gelindi? İşte detaylar:
Bilindiği gibi geçmiş yıllarda çıkan söylentiler üzerine bu sınavın eğitim bilimleri testi iptal edilmişti. Bu iptal ardından da bu sınavda usulsüzlük olduğu hep konuşuldu. Isparta'da Baki Saçı isimli bir adayın bilgisayarından sorular çıkmıştı. Önce Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma yürütüldü. Baki Saçı ve soruları paylaştığı iddia edilen bir arkadaşının ifadesi de alındı. Sonradan ÖSYM'nin merkezi Ankara olduğu için dosya bu ile gönderildi. Amaç daha kapsamlı soruşturma yapmaktı ama paralel yapının etkinliği sebebiyle hiç de öyle olmadı. O dönem dosyanın teslim edildiği Başsavcı Vekilinin işi ağırdan alması üzerine dosya ile ilgili yaklaşık 4 yıl gelişme kat edilemedi.

SINAV SORULARINI DENEME TESTİ GİBİ DAĞITMIŞLAR!

Soruşturma dosyası geçtiğimiz günlerde tekrar raftan indirildi ve Savcı Yücel Erkman'a teslim edildi. Savcı Erkman TÜBİTAK'tan kapsamlı bir rapor istedi. TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Abdullah Çavuşoğlu'nun başında bulunduğu uzman ekip, ilk olarak daha önce sınav bilgisayarına yüklendiği için bu testin iptaline sebep olan Baki Saç'ın dizüstü bilgisayarına takılı harddiski incelemeye aldı. Öncelikli silinmiş veriler arasından 2010 KPSS Eğitim Bilimleri Testi ile ilgili bilgi ve belgelerin araştırılması yapıldı ve çok sayıda dosya kurtarıldı. Kurtarılan belge içeriğinin 10-11 Temmuz 2010'da yapılan KPSS Eğitim Bilimleri Test sorularını içerdiği tespit edildi. Belge açıldığında toplam 20 sayfa ve 120 sorundan oluşan Eğitim Bilimleri soruları ile karşılaşıldı. Soruların 5 Temmuz 2010'da saat 14.22'de yani sınavdan 5 gün önce oluşturulduğu tespit edildi. İncelemede Eğitim Bilimleri Sınavı'nın yanı sıra Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı tespit edildi. Kurtarılan dosyada 2010 KPSS sınavında sorulacak olan Türkçe ve Genel Yetenek soru-cevapları bulundu. Sorular sanki dershane deneme testiymiş gibi adaylara sızdırılmıştı.

MERKEZ ÜSLERİ TURGUT ÖZAL DÜŞÜNCE VE HAMLE DERNEĞİ

2010 KPSS sorularının çalındığının kamuoyuna yansıması sonrasında ÖSYM, Eğitim Bilimleri sınavını tekrarlamış ancak Genel Yetenek ve Genel Kültürü iptal etmemişti.
Bilgisayarında 2010 KPSS'sine ait sorular bulunan Baki Saçı'ya soruların Ankara Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği'nde çalışan bir kişi tarafından e-mail aracılığıyla gönderildiği iddia edildi. Saçı o dönem verdiği ifadede, "KPSS sorularını Berat Koşucu'dan aldım. Berat'a nasıl ulaştığını bilmiyorum. Cemaat bağlantılı olarak gönderilmiş olabilir, cemaatten birileri tarafından Berat'a verilmiş olabilir. Üniversite döneminde Gülen cemaatinin evlerinde kaldı. Berat da cemaatle bağlantısı var. Ancak ben üniversite bittikten sonra cemaatle bağlantım kesildi" demişti. Baki Saçı ve soruları gönderdiği öne sürülen Berat Koşucu'nun ortak arkadaşı olan Süleyman Mustafa İnanıcı, Yalvaç Cumhuriyet Başsavcılığı'na daha önce verdiği ifadede, "Baki Saçı'nın kendisine 'Sorular bana cemaatten e-mail yoluyla geldi. Bunları senin bilgisayarda açıp bakmıştım. Flash belleğime kopyalayıp daha sonra da silmiştim. Ancak hard diskte kayıtlı olup, burada bulabilirler. Senin başın yanar' dedi" ifadesinde bulundu.

BİRÇOĞU İKİNCİ SINAVA GİRMEDİ!

2010 yılında Eğitim Bilimleri alanında 100 ve üzeri soruya doğru cevap veren aday sayısı 3 bin 227 olduğu tespit edilmişti. Eğitim Bilimleri sınavı iptal edildikten sonra 'büyük başarıya' imza atan adayların birçoğu ikinci sınava girmedi. Öğretmen olmak için sınava giren adayların büyük çoğunluğu Genel Yetenek ve Genel Kültür alanından aldıkları puanla kamuda düz memur olmayı tercih etti. Dolayısıyla soruların çalındığı gerekçesiyle iptal edilen Eğitim Bilimleri sınavının binlerce dahileri kamuda düz memur olarak görev yapıyor.

MEHMET BARANSU'NUN YENGESİ DE VAR

Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının da çalındığı ve dağıtıldığının ortaya çıkmasının ardından o yıl memur olarak atanan binlerce ismin görevinin sona erebileceği belirtiliyor. Bu isimlerin başında gazeteci Mehmet Baransu'nun yengesi A.B. de bulunuyor.

HIRSIZLARIN ÇOĞU CEMAATE YAKIN OKUL VE DERSANELERDEN!

Ankara Savcılığı, 120 tam net yapan kişilerin eski mezunlar olduğunu belirlemesi üzerine nere çalıştıklarını araştırdı. İşte bu noktada çok önemli deliller elde edildi. Bu kişilerin büyük bölümü cemaate yakınlığı ile bilinen dershane, okul ve şirketlerde çalışıyorlardı.

OPERASYONU YAPAN SAVCIYI TEHDİT ETTİLER

Operasyondan hemen bir gün önce savcının telefonla çocukları ile tehdit edilmesi cemaatin bu soruşturmadan ne kadar ürktüğünün delili olmalı. Açık hattan savcı operasyon talimatı yazan Yücel Erkman'ı arayan şahıs operasyonun durdurulmasını yoksa çocuklarının başına kötü şeyler geleceğini söylüyor.
Hanefi Avcı geri dönüyor
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel kalemler neden telaşta?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN