Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örümcek ağı operasyonu

2010 nın çalınmasıyla ilgili 63 kişi gözaltına alındı, 19 kişi aranıyor

Örümcek ağı operasyonu
nin nı çalmak için oluşturduğu örümcek ağı temizlendi. Eski eğitim İmamı Yusuf Rodoplu da gözaltına alındı.

İç Anadolu Bölge ve eğitim imamı Cemil Koca ve soruları sızdırdığı tespit edilen Berat Koşucu'nun ise Afrika'ya kaçtıkları belirlendi.

Paralel Yapı'nın, 2010'da ÖSYM tarafından yapılan Türkiye genelinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) soruları çalmak ve yandaşlarına yüksek puan aldırmak için farklı kurumlarda oluşturduğu örümcek ağı uzun bir soruşturmanın ardından çözüldü. Yapının deşifre edilmesiyle dün sabah operasyon için düğmeye basıldı. Soruşturma kapsamında Başsavcılık talimatıyla Ankara merkezli 19 ilde 82 şüpheli için gözaltı kararı çıkarıldı. 10'u yurtdışında olmak üzere toplam 19 kişinin firari oldukları tespit edilirken toplam 63 kişi gözaltına alındı. Soruşturmada örgüt yöneticisi olarak 2009-2012 arasında Paralel Yapı'nın Türkiye Eğitim İmamı olarak görevlendirdiği Körfez Dershanesi'nin sahibi Yusuf Rodoplu gözaltına alındı. Paralel Yapı'nın İç Anadolu Bölge ve eğitimden sorumlu İmamı diye bilinen Samanyolu Kolejleri yöneticisi Cemil Koca ise Afrika'ya kaçtığı için gözaltına alınamadı. Soruları sızdırdığı tespit edilen Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği Bilgi İşlem görevlisi Berat Koşucu'nun da Afrika'ya kaçtığı belirlendi.51 HÜCRE EVİNDE EZBERLETT İLER


Savcılığın yürüttüğü 1 yıllık soruşturma sonucunda, Koca ile Turgut Özal Düşünce Derneği Genel Sekreteri Hanefi Sözen'in yöneticiliğini yaptığı iddia edilen şüphelilere, "Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, evrakta sahtecilik, devletin gizli kalması gereken belgelerini açıklamak, anayasanın eşitlik ve kamuya girme hakkını ihlal, görevi kötüye kullanma, dijital verileri yok etme" suçlamaları yöneltildi. Gözaltına alınan 63 kişinin çoğunluğnun öğretmen ve kamu kurumlarında memur oldukları öğrenildi. Aralarında İstanbul, Samsun, Eskişehir, Diyarbakır, Bursa, Isparta ve Sakarya'nın da olduğu 18 ilde gözaltına alanınlar Ankara'ya gönderildi. Gözaltındaki 63 kişinin ifadelerinin ardından perşembe günü adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor. Soruşturma dosyasında yer alan deliller, Paralel Yapı'nın örümcek ağı gibi devletin her biriminde yapılandığını gözler önüne serdi. Soruların sınavdan önce ÖSYM'de görevli örgüt üyelerince flaş bellek ile dışarıya çıkarıldığı belirlendi. Sınavdan 3 gün önce sızdırılan sorular 51 ildeki çeşitli hücre evlerinde sınava girecek üyelerine ezberletildi. Sınava girecek olanların evleri "Bu gece Fetih Suresi okuyacağız" diye çağrıldığı kaydedildi.
ARKADAŞINA GÖNDER
Örümcek ağı operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN