Antalya dönüm noktası olsun

Antalya'da gerçekleştirilen zirvenin G-20 için tarihi dönüm noktası olması çağrısında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ekonomiyle güvenlik arasındaki ilişkiyi görmezden gelemeyiz

Giriş Tarihi: 16.11.2015
Antalya dönüm noktası olsun
Antalya'da başlayan G-20 Liderler Zirvesi'nin "Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri" konulu ilk oturumunun açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu mesajları verdi:
(Paris saldırısı) Bu acı hadise bize gösterdi ki ekonomiyle güvenlik arasındaki ilişkiyi görmezden gelemeyiz. G-20'nin asıl ilgi alanı olan ekonomi; siyasi, sosyal, kültürel sorunlardan hiç bağımsız değildir. Hele insan hayatından hiç bağımsız değildir. Türkiye'nin son dört aydır yaşadığı terör saldırıları gibi Paris'teki eylemler gibi, Suriye meselesi şu anda terörle mücadele olan hadiseler gibi bunlar bunun en açık ispatıdır.

KESENİN AĞZINI AÇIN TERÖRÜN BELİ KIRILIR

İnsani sorunlar bakımından son derece ciddi sonuçları olan mülteci krizi konusunda da uluslararası dayanışma ve işbirliği gittikçe daha büyük önem kazanıyor. Maalesef uluslararası toplumun bu konularda çok iyi sınav verdiğini söyleyebilmemiz mümkün değil. Uluslararası sistemde her alanda kapsayıcılık bir başka ifadeyle adalet temelinde çok acil güncellemeye ihtiyaç var. Bu iki konuyu bu akşamki çalışma yemeğinde etraflıca ele alma fırsatı bulacağız.

DÜŞMANLA ORTAK MÜCADELE MESAJI

G-20 Antalya Zirvesi'nin bu konuda tarihi dönüm noktası olmasını temenni ediyorum. Küresel istikranın temini bakımından hayati işleve sahip olan G-20 sadece kriz zamanlarından hatırlanacak bir platform değildir. Dünyanın bizden farklı beklentileri olduğuna inanıyorum.

G-20 ZİRVESİ'NDEN KARELER!

G-20 LİDERLER ZİRVESİ AİLE POZUYLA BAŞLADI

Dünya kamuoyunun gözlerini çevirdiği Antalya'da düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi dün resmen başladı. Paris saldırısının gündemini belirlediği Zirve, ev sahibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın konuklarını tek tek karşıladığı tören ile başladı. Erdoğan'ın konukları ile samimi görüntüler verdiği tören ve sonrasında gerçekleşen aile fotoğrafı çekimi sırasında objektiflere uzun süre akıllardan çıkmayacak görüntüler takıldı. Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın yakın diyalogları dikkat çekti. İşte zirvenini açılışından notlar;
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuklarını tek tek karşıladı. Erdoğan, toplantının yapıldığı otelde özel olarak kurulan platformda beklerken, liderlerin araçları bu platformun üzerindeki turkuvaz halının başlangıç noktasında araçlarından indi. Kısa mesafeyi yürüyerek geçen liderler Cumhurbaşkanı Erdoğan ile tokalaşmanın ardından içeri girdi.
Karşılama ve burada yapılan fotoğraf çekimi sırasında Erdoğan misafirleri ile ayaküstü konuştu.
Obama her zaman olduğu gibi çifte limuzin ile gelirken, limuzinin birisi son noktadan önce ayrılarak, helikopter alanına geçti.

BAYRAK HASSASİYETİ

Karşılama töreninin ardından liderler aile fotoğrafı çekimine geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın daha önce sık sık objektiflere takılan bayrak hassasiyeti Antalya'daki G-20 Zirvesi'nde yeni bir uygulamaya neden oldu. Aile fotoğrafı için liderlerin duracağı yerlerin belirlenmesi için zemine ülke bayrakları yerine bu kez ülkelerin isimlerinin yazıldığı kağıtlar konuldu.

TEŞEKKÜR TWEETİ
Cumhurbaşkanı sosyal medyadan da her liderin hesabına yönelik "Hoşgeldiniz" ve "Teşekkür" içeren tweetleri attı. Erdoğan her tweeti hangi lidere atıyorsa o liderin dilinde yazdı.
Aile fotoğrafında Erdoğan ile Obama yan yana durdu. Merkel ikilinin hemen arkasında yer alırken, Erdoğan'ın diğer yanında Çin Devlet Başkanı Xinping yer aldı. Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ise fotoğrafta merkezden biraz uzak kaldı.
Fotoğraf çekimi sonrası samimi diyaloglar objektiflere takıldı. Erdoğan ile Obama'nın karşılıklı jestleri dikkat çekti.
Organizasyon beğenilirken Cumhurbaşkanlığı personeli de tam kadro zirvede görev aldı.

PARİS İÇİN SAYGI DURUŞU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin açılışında "Paris'te meydana gelen terör saldırılarını şiddetle kınadığımı ifade etmek istiyorum. Fransız dostlarımıza ve saldırı nedeniyle aramızda bulunamayan Hollande'a kayıpları için samimi üzüntülerimizi, taziyelerimi iletiyorum. Bu vesileyle Ankara ve Paris başta olmak üzere tüm terör saldırılarında hayatlarını kaybedenler için sizleri 1 dakikalık saygı duruşuna davet ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya dönüm noktası olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN