AYM Başkanı o akademi kökenli çıktı

Giriş Tarihi: 29.2.2016
AYM Başkanı o akademi kökenli çıktı

Anayasa Mahkemesi(AYM) Başkanı Zühtü Arslan’ın paralel yapıyla mücadele kapsamında kapısına kilit vurulan Polis Akademisi bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Akademisi’nde uzun yıllar ders verdiği ortaya çıktı. Arslan, 3 yıl da Polis Akademisi Başkanlığı yaptı. Zühtü Arslan'ın başkanlık yaptığı dönemde Anayasa Mahkemesi'nin dershaneler yasa tasarısına ilişkin iptal kararı da vermişti. Bu karar paralel yapı taraftarlarınca sevinçle karşılanmıştı.

FETÖ işbirlikçiliği, casusluk ve darbe suçlamaları ile tutuklanarak cezaevine konan Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'ın tahliyesine yol açan Anayasa Mahkemesi heyetine Başkanlık yapan Zühtü Arslan'ın "FETÖ yuvası" diye kapısına kilit vurulan Polis Akademisi bünyesindeki Güvenlik Bilimleri Akademisi'nde uzun yıllar öğretim üyeliği, 3 yıl ise Polis Akademisi Başkanlığı yaptığı ortaya çıktı.

BAŞKAN: BUGÜN BİTİRECEĞİZ

Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz Perşembe günü genel kurulda Can Dündar'ın tutukluluğu konusunda avukatlarının yaptığı bireysel başvuru karar bağlandı. Başkan Zühtü Arslan'ın da aralarında bulunduğu 12 üye Can Dündar'ın hak ihlaline maruz kaldığını iddia etti. Mahkeme gerekçesini yazmadan kararını kamuoyuna açıkladı. TBMM ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atadığı üye ise yargılamanın devam ettiği, sonucun beklenmesi gerektiğinde görüş bildirip karşı oy kullandı. Bir üyenin, "Mahkeme devam ediyor, erteleyelim" teklifine Başkan Arslan'ın "Bugün bitireceğiz" diye cevap verdiği iddia edildi.

GÜL, AKADEMİ'DEN ATADI

Başkan Zühtü Arslan'ın 17 Nisan 2012'de 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi'ne üye atandığı öncesinde ise paralel yapı ile mücadele kapsamında "FETÖ yuvası" olduğu gerekçesiyle kapatılan polis amiri yetiştirilen Güvenlik Bilimleri Akademisi'nde uzun yılar hocalık yaptığı belirlendi. Arslan'ın aynı zamanda da 2009-2012 yılları arasında Polis Akademisi'nde başkanlık yaptığı öğrenildi.

VERDİĞİ KARAR PARALEL YAPI TARAFINDAN SEVİNÇLE KARŞILANMIŞTI

Arslan, Haşim Kılıç'in 2015'te emekliye ayrılmasından sonra 17 üyeden 11'nin oyunu alarak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçildi. Polis Akademisi'nde Güvenlik Bilimleri Akademisi'nde uzun yıllar lisans ve lisansüstü düzeyde "Anayasa Hukuku", "İnsan Hakları", "Devlet Kuramları" gibi dersler verdiği öğrenilen Arslan'ın AYM'ye atanması, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi üyeliği'ne polis akademisi güvenlik bilimleri fakültesi öğretim üyesi profesör Zühtü Arslan'ı seçti" şeklinde basına haber oldu. Zühtü Arslan'ın başkanlık yaptığı dönemde Anayasa Mahkemesi'nin dershaneler yasa tasarısına ilişkin iptal kararı da vermişti. Bu karar paralel yapı taraftarlarınca sevinçle karşılanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM Başkanı o akademi kökenli çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN