Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dündar ve Gül ucuz kurtuldu'

Giriş Tarihi: 7.5.2016 01:48 Güncelleme Tarihi: 7.5.2016 06:58
'Dündar ve Gül ucuz kurtuldu'

Can Dündar ve Erdem Gül hakkında mahkemenin verdiği karar sonrası sabah.com.tr'ye konuşan Cüneyt Toraman, mahkeme süreci ve mahkemenin kararıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tevhid Selam Kumpası ı Cüneyt Toraman, mahkemenin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği kararı sabah.com.tr için değerlendirdi.

'Gazetecilik faaliyeti olmadığı tescil edildi'

Bir haberin hukuka uygun olması için; haberin gerçek olması, güncel olması, ve kamu yararı taşıması gerektiğini belirten Toraman, Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan MİT TIR'ları ile ilgili haberin bu özelliklerin hiç birine sahip olmadığını ifade etti. Mahkemenin kararının da bunu teyit ettiğini söyleyen Toraman, "Yargılamanın başından beri bunun bir 'Gazetecilik faaliyeti' olduğunu söyleyerek kendilerini savunmaya çalıştılar. Ancak hem savcılık mütalası hem de mahkemenin kararı, bunun bir gazetecilik faaliyeti olmadığını tescil etmiş oldu" dedi.

DÜNDAR'A SALDIRI TİYATROSU

Toraman açıklamasını şu şekilde sürdürdü;

'Ucuz kurtuldular'
"Mahkeme verdiği kararla, bu tür bilgileri ifşa etmenin suç olduğunu kabul etmiş oldu. Yargıtay'da yapılacak yargılamada bunların arkasında kimlerin olduğu da ortaya çıkacaktır. Bu yargılamadan ucuz kurtulduklarını düşünüyorum çünkü savcı da mahkeme de 'siz örgüt üyesi değilsiniz' dedi. Mahkeme verilebilecek en düşük cezayı verdi.

KARAR SONRASI DÜNDAR'DAN KÜSTAH AÇIKLAMA!

Mahkeme sadece hapis cezası vermedi, aynı zamanda dosyaları da birbirinden ayırdı.

Türk ceza kanunu'nun 220. maddesi gereğince, örgüt üyesi olmadığı halde yardım etme suçu'nu ayırdı. Çünkü halen yargıtayda devam eden bir MİT TIR'ları davası var. Eğer burada mahkeme kararı verilirse, bir örgüt tescil edilmiş olacak ve ayrıca bundan da ceza alacaklar."

'Çok vahim bir açıklama'
"Dündar'ın karar sonrası yaptığı açıklama çok vahim bir açıklamadır. Yargılama tamamen olağan bir süreç içerisinde devam etti. Eğer darbe dönemlerindeki gibi bir yargılama olsaydı bu dava müebbet hapis cezasıyla sonuçlanırdı.

Mahkemenin bu kararı Yargıtay'da devam eden MİT Tır'ları davası için emsal değildir. Yargıtayda devam eden dava örgüt mensubu olma, hükümeti devirmeye teşebbüs, siyasi ve askeri casusluk davası olarak devam ediyor. O yüzden bu ceza Yargıtay'da yargılanan sanıklar için emsal olmayacaktır."

Kaynak: sabah.com.tr

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dündar ve Gül ucuz kurtuldu'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN