Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da o terörist karşısında uyumuş!

Brüksel'i kana bulayan teröristlerden İbrahim El Bakraoui, geçtiğimiz yıl Türkiye'ye geldi. Suriye'ye geçmeye çalışan Bakraoui, IŞİD'in Tel Abyad sorumlusu Ebu Huzeyfe'yi aradı. Türk istihbaratı bu teması öğrendi, Bakraoui'yi sınırdışı etti. 'ya haber verildi ancak bu bilgi umursanmadı.

Giriş Tarihi: 25.3.2016 10:20 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 11:45
Hollanda'da o terörist karşısında uyumuş!

Türk güvenlik güçleri, Brüksel'de 34 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısında yeralan canlı bomba İbrahim El Bakraoui'nin, 2015 yılında yurda giriş yaptıktan sonra terör örgütü IŞİD'in Tel Abyad sorumlusu 'Ebu Huzeyfe' ile temas kurduğunu tespit etti. Bunun üzerine Gaziantep'te gözaltına alınan Bakraoui'nin 'yabancı terörist savaşçı' olduğu yönünde 'nın güvenlik ataşesine bilgi verildi. Ancak Belçika, Bakraoui'nin terörizmle bağlantısını tespit edemediğini öne sürerek bir işlem yapmadı. Bakraoui ise kendi talebi doğrultusunda 'ya gönderildi."ŞARTLI OLARAK TAHLİYE EDİLDİ"

Brüksel Havalimanı'ndaki kanlı terör saldırısını gerçekleştirdiği belirlenen İbrahim EL Bakraoui'nin Türkiye'ye girdikten sonra Suriye'deki çatışma bölgelerine geçmeye çalıştığı ve bununla ilgili de Belçika'ya bilgi verdiği ortaya çıkmıştı. Ancak Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, yaptığı açıklamada, Bakraoui'nin Türkiye'de yakalandığını ancak Belçika'ya değil, Hollanda'ya gönderildiğini kaydederek, "Terörizmle bağlantılı olmayan bir suçtan hapis yattı, şartlı olarak tahliye edildi. O dönem terör bağlantısı bilinmiyordu" demişti.

GAZİANTEP'TE GÖZALTINA ALINDI!

Güvenlik güçleri, intihar bombacısı Bakraoui'nin Türkiye'ye giriş yaptıktan sonra terör örgütü IŞİD'in Tel Abyad sorumlusu Ebu Huzeyfe ile temas kurduğunu belirledi. Yapılan teknik takip sonucu Bakroui, Gaziantep'te gözaltına alındı. Gaziantep 3. Sulh Ceza Mahkemesi, 19 Haziran 2015'te verdiği kararla, Suriye'deki çatışma bölgesine geçmeye çalıştığı belirlenen Bakroui'ye adli kontrol koydu. Yetkili makamlar, Belçika'nın güvenlik ataşesine, Bakraoui'nin yabancı terörist savaşçı olduğu ve IŞİD'in Tel Abyad sorumlusuyla temas kurduğu yönünde bilgi verdi.

İKİNCİ KEZ HOLLANDA'YA SINIRDIŞI EDİLDİ!

Ancak Belçika güvenlik ataşesi, Bakraoui'nin terörizmle bağlantısını tespit edilemediğini öne sürdü. Bu nedenle de hiçbir işlem yapmayan Belçika, Bakraoui'yi almadı. Belçika'nın 'terörizmle bağlantısı tespit edilemedi' raporuna rağmen Türkiye, adli kontrol kararının bitmesinin ardından Bakraoui'yi 2015'in temmuz ayında kendi talebi doğrultusunda Hollanda'ya sınırdışı etti. Sınırdışı işlemini 14 Temmuz 2015 tarihinde Belçika Büyükelçiliği'ne de bildiren Türkiye ayrıca, Bakraoui hakkında 'yurda giriş yasağı' tedbiri aldı. Ancak Bakraoui'nin, 11 Ağustos 2015'te Antalya Havalimanı'ndan Türkiye'ye tekrar giriş yaptığı belirlendi. Belçika'nın yine bir işlem yapmaması üzerine Bakraoui, 25 Ağustos'ta ikinci kez Hollanda'ya sınırdışı edildi.

HAVALİMANINI PATLATTI

Brüksel Havalimanı'ndaki bombayı İbrahim El Bakraoui patlattı. Metro istasyonundaki saldırıyı ise kardeşi Halid El Bakraoui gerçekleştirdi. Saldırılarda teröristler dahil 34 kişi öldü.


TÜRKİYE'NİN UYARILARINI DİKKATE ALMADI!

Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen İbrahim El Bakraoui hakkında hiçbir işlem yapman Belçika, sınırdışı edildikten yaklaşık 5 ay sonra, yani 13 Ocak 2016 tarihinde 'nitelikli hırsızlık' suçundan yer tespiti amacıyla difüzyon mesajı yayımladı. Yani Belçika, Türkiye'nin 'yabancı terörist savaşçı' uyarısını yine umursamadı.

KAYNAK: Yeni Şafak

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollanda'da o terörist karşısında uyumuş!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN