Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'ın açıklaması 'da istifa getirdi

'da 2 bakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Brüksel saldırganlarından birisini geçen yıl teslim ettiklerini açıklamasının ardından Başbakan Michel'e istifasını sundu. İstifa talepleri Charles Michel tarafından kabul edilmedi.

Giriş Tarihi: 24.3.2016 16:05 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 16:18
Erdoğan'ın açıklaması Belçika'da istifa getirdi

Adalet Bakanı Koen Geens ve İçişleri Bakanı Jan Jambon, Brüksel larının sorumlularından İbrahim el Bakraoui'nin durumuna ilişkin Türkiye'nin daha önce Belçika'yı uyarması ancak Belçika makamlarının takibini yapmaması üzerine istifasını sundu.

Ancak 2 bakanın istifası Başbakan Charles Michel tarafından kabul edilmedi.

Belçika basınına konuşan Adalet Bakanı Geens, kendisinin ve İçişleri Bakanı Jambon'un el Bakraoui'ye ilişkin konuya dair istifasını sunduğunu ancak Başbakan kabul etmediği için görevlerine devam edeceklerini söyledi.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Brüksel'deki terör saldırısına ilişkin, "Brüksel'de saldırganlardan biri daha önce Haziran 2015'te Gaziantep'te yakalayıp sınır dışı ettiğimiz kişidir. Sınır dışı işlemini 14 Temmuz 2015'te notayla Belçika Büyükelçiliğine iletmişiz. Belçikalılar adı geçeni serbest bırakmıştır. Bu kişinin yabancı terörist savaşçı olduğu yönündeki uyarımıza rağmen Belçika terörizmle bağlantısını tespit edememiştir. Hatta burada Hollanda da söz konusudur. Kendi isteği üzerine, Hollanda'ya da iade etmişiz. Nota ile oraya da bildirilmiştir. Ülkemizin hassasiyeti bakımından da bunu özellikle ifade ediyorum" açıklamasında bulunmuştu.

Belçika Adalet Bakanı Koen Geens, Türkiye'nin sınır dışı ettiği Brüksel'deki saldırıyı gerçekleştirenlerden İbrahim el Bakraoui'nin o dönem terör bağlantısının bilinmediğini söylemişti.

- İki intihar saldırganı kardeş

Brüksel'de salı günü Zaventem Havalimanı ve Maelbeek metro istasyonundaki terör saldırılarında, saldırganlar hariç toplam 31 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 300 kişi yaralandı. Bazı yaralıların durumunun ağır olması nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Saldırıları DAEŞ üstlenirken, tüm ülkede terör alarmı seviyesi en yüksek düzey olan 4'e çıkarıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'ın açıklaması Belçika'da istifa getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN