Anne adaylarına uyarı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ülkü Özmen, anne adaylarının yaz aylarında sıvı alımına dikkat edip, bol su içmeleri gerektiğini belirterek, Kovid-19 enfeksiyonu nedeniyle havuza girmeyi artık çok önermediklerini ifade etti.

Giriş Tarihi: 22.6.2020 09:13 ABONE OL
Anne adaylarına uyarı

Özmen, yaptığı açıklamada, yaz aylarında sıcak ve nemli bölgelerde yaşayan gebelerin nem ve ısı durumuna dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

"Sıvı alımına çok dikkat etmemiz lazım." diyen Özmen, şöyle konuştu:

"Sıvı alırken kesinlikle gazlı ve katkı maddesi olan içecekler yok. Gebelerin kendi meyve sularını kendileri hazırlamaları gerekiyor. Bol su almaları lazım, ayran özellikle. Çok susuz kaldıklarında günde bir tane maden suyu içebilirler ve bitki çaylarından da en fazla günde bir tane içebilirler. Çayı da günde bir fincandan fazla önermiyoruz. Kahveyi de en fazla haftada bir ya da iki fincan öneriyoruz, o da çok az miktarda kahve olacak." Özmen, gebelere mevsimsel sebze ve meyveyi tavsiye ederek, katkı maddesinden uzak doğal gıdaların tercih edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Terleme miktarının gebelerde normal kadınlara ve bireylere göre çok daha fazla olduğuna dikkati çeken Özmen, "Biraz daha hararetli olurlar, o nedenle yaz ayında kesinlikle gebenin sentetik kıyafet giymemesi gerekir. Rahat, pamuklu çamaşır giymesi gerekir." dedi. Özmen, gebelere başka bir sağlık problemi yoksa günde 20 dakika yürüyüş önerdiklerini ve bu yürüyüşlerin sabah veya akşam serin vakitte olması gerektiğini anlatarak, "Aynı zamanda güneşin de olması gerekiyor bu dönemde. Çünkü D vitamini gebelik için çok önemli. D vitaminini çok aldığımız yaz ayı, bizim için avantajlı bir dönem. Ağızdan aldığımız D vitaminleri, güneş ışığının verdiği D vitamini kadar etkili olmuyor. Ne kadar dışarıdan destekleseniz bile güneş ışığında, bizim oluşturduğumuz, vücudumuzun yaptığı kadar anlamlı olmuyor." ifadelerini kullandı.

ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adaylarına uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA