5 günlük hava durumu
11 Şubat 2013 Pazartesi
Tofaş, iki yeni oto için düğmeye bastı

Tofaş, iki yeni oto için düğmeye bastı

Tofaş, Bursa'da fikri ve sınai mülkiyet hakkı kendisine ait iki yeni binek otomobil üretmeye hazırlanıyor. Birisi 'B sedan' olacak iki model, 2015'te yollara çıkacak

Tofaş, iki yeni binek otomobil yatırımı için düğmeye bastı. Proje çalışmaları son aşamaya gelen modellerin 2015 yılından sonra yola çıkması hedefleniyor. Albea ve Palio'nun üretimi bittikten sonra Bursa'da sadece Linea ile binek otomobilde yer alan Tofaş, bu iki yeni modelle binek otomobilde ki ağırlığını artıracak. Bursa'nın üretim kapasitesi 400 bin adedi yakalayacak. Hem iç pazar hem de yurtdışı planlanarak geliştirilen modellerden birisinin B sedan olacağını söyleyen Tofaş CEO'su Kamil Başaran, diğer modelin ise B ve C segmentleri arasında olacağını ifade etti. Fikri ve sınai mülkiyet hakkı tamamen Tofaş'a ait olan projelerin yatırım maliyeti, üretim adetleri ve pazardaki konumu gibi detayların temmuzda belli olacağını ifade etti. Başaran, şunları söyledi: "Tofaş'ın binek otomobilde Linea ile gerek iç ve gerekse dış pazarda etkin bir oyuncu olarak yoluna devam etmesini istiyoruz. Bu hedef doğrultusunda iki binek otomobilin tasarım ve modelleme çalışmalarına başladık. İki modelin üretimiyle binek otoda iddiamızı artarak sürdüreceğiz."

DOBLO VE MİNİCARGO YENİLENİYOR

Bu iki yeni model dışında Doblo ve Minicargo da yıl içinde yenilenecek. Her iki projenin pazardaki müşterilerin talepleri doğrultusunda şekillendiğini söyleyen Başaran, "2015 yılında AB regülasyonları kapsamında Euro 6 uygulamasına geçilecek. Pazardaki rekabet avantajımızı da sürdürmek amacıyla bu iki modelimizi güncelleyeceğiz" dedi.

2015'E HAZIRLANIYOR
Gelecek
2 yılda Tofaş'ın geleceğini inşa etmeyi hedeflediklerini söyleyen Başaran, şunları anlattı: "Avrupa'da otomotiv pazarınındaki büyümenin sürekli olacağını düşünüyoruz. Avrupa'da pazar bu yıl sonunda 13.9 milyon, 2016'da ise 15.6 milyon adeti bulur. Fiat-Chrysler Grubu bu yıldan başlayarak yeni model planlarını devreye alıyor. Fiat- Chrysler dünyasında markaların atağa kalkmaya hazırlandığı bu süreçte Tofaş için de yeni fırsatlar yaratacağını öngörüyoruz. Bu yüzden 2013-2015 arasında yeni projeler hayata getirmek için daha fazla çalışacağız."

DOBLO AMERİKA YOLCUSU
Doblo'nun Kuzey Amerika standartlarına uyumlu hale getirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü söyleyen Başaran, Doblo'nun Kuzey Amerika pazarına ihracatı için 160 milyon dolar tutarında yatırım yapıldığını ifade etti. Başaran, ihracatın 2014 sonunda gerçekleşeceğini kaydetti.

TOFAŞ'TA YENİDEN YAPILANMA
Alfa Romeo, Lancia, Jeep markalarının direktörlüğüne Mahmut Karacan getirildi. ? Koç Fiat Kredi Genel Müdürü Türker Gürtekin oldu. ? FerMas'ta Satış ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Ferhat Albayrak da FerMas Müdürü olarak atandı.

130 MİLYON EURO YATIRIM
Tofaş bu yıl, ihracat ve iç pazar dahil toplamda yaklaşık 270 bin adet civarında araç satışı gerçekleştirmeyi hedefliyor. Şirket, bu yıl 255 bin adetlik üretim planlarken, bu rakamın 160 bin adetten fazlasını ihraç edecek. Tofaş'ın 2013 yatırım hedefi ise 130 milyon euro. Ar-Ge çalışanlarının sayısı 500 kişiye çıkacak. İhracat pazarları arasına Singapur eklenecek.

YERLİ MARKA YOLDA MI?
Tofaş'ın otomobil projeleri, akıllara 'Yerli otomobil markası yol da mı?' sorusunu getiriyor. Açıklanan bazı detaylar, projenin yerli otomobil markası olma ihtimalini kuvvetlendiriyor. Fiat-Chrysler CEO'su Sergio Marchionne'nin yerli otomobil projesini desteklediğini açıklamıştı. Ardından yerli otonun üretimi sona eren Albea'nın yerine geçecek B segmentinde bir model olacağı gündeme gelmişti. Fiat'ın teknolojik desteğiyle geliştirilecek modelin, fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş'a ait olacağı söylenmişti. Böylece Türkiye'nin yerli markası doğacaktı. Tofaş'ın açıkladığı projeyle, yerli oto projesi arasında ki benzerlikler dikkat çekiyor.

Yazarın Önceki Yazıları
Sabancı otodan çekiliyor ( 08.02.2013 )
Dünyanın en iddialı elektrikli otosu ( 06.02.2013 )
Cari açık 5 milyar $ azalacak ( 04.02.2013 )
Ferrari'nin yeni gözdesi Türkiye ( 28.01.2013 )
Almanlar'a Çin piyangosu ( 21.01.2013 )
Lüks oto rekora doymuyor ( 14.01.2013 )
Kaplanlar ABD'de kükredi ( 07.01.2013 )
Dünya %35 Türkiye %243 büyüdü ( 31.12.2012 )
Yabancılar Türkiye'de bayi avına çıktı ( 24.12.2012 )
1.1 milyarlık minik İzmitli hazır ( 17.12.2012 )

kalan karakter 460

Yasin Yasin

şahin,doğan,kartal yeniden üretilecekmi ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır2
cevapla 04.04.2013 18:54
yunus emre yunus emre

şahin doğan isteriz tofaş

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 08.07.2013 17:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Otomobil Haberleri

Renault 60 bin aracını geri çağırdı
Otomobil pazarlama sanatı
2012'nin en iyi otomobil markası
Yeni Symbol Türkiye yollarında
Sedan rekabeti sil baştan
Paradigma değişimi mi geçmişe dönüş mü?
İşte 2013'ün en iyi otomobili
78 bin TL'ye Chevrolet Captiva
En çok Türk sürücülerin yaptığı hata
Otomobil alacaklar dikkat!
Sabancı otodan çekiliyor
Otomotiv liderliği bırakmıyor
Bentley'den ultra lüks araç
Suzuki, 'crossover'ını tanıtıyor
E-oto alan kâra geçiyor
Kangoo yenilendi
Corolla'da seri üretim başlıyor
Golf şimdi de 4 çekecek!
Mercedes AMG'ye yeni takviye
Dünyanın en iddialı elektrikli otosu
Havayla çalışan otomobil
Cep'ten bilgilendirme yapıyor
Hıncal Uluç haklı
DMA'nın elektriklisi yola çıktı
Yüzde 100 yerli elektrikli araç ürettiler
Otomotiv pazarı yüzde 20 büyüdü
Hangi Renault ne kadar? GALERİ
1,2 milyon dolarlık efsane
Volvo için felaket senaryosu
Citroen'den dizel tasarrufu
Renault Scenic yenileniyor
Yürekleri ağza getiren gösteri VİDEO
İşte yeni otomobil modelleri
Ultra lüks otomobiller şaşırttı
Brisa direksiyonu uzaklara kırdı
10 marka yatırım yapmadan yerli oldu
Ultra lüks Bugatti
Çok özel MINI yola çıkıyor
Türkiye, Avrupa'yı solladı
Sıfır araçta tescil kolaylığı
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol