5 günlük hava durumu
14 Aralık 2011 Çarşamba

'Clavis panax' ilacına acil yasak

  • 14.12.2011
Sağlık Bakanlığı, "Clavis panax", "Clavis" ve "Klavis panax" isimli ürünlerin toplatılması ve reklamlarının acilen durdurulmasını istedi. Dr. Mustafa Eraslan tarafından, televizyon ve radyo kanalları ile internet sitelerinde, "bitkisel gıda takviyeli, kalp damar hastalıklarının iyileştirilmesinde "faydalı bir ürün" olarak tanıtılan "Clavis" ve "Clavis panax" ile Dr. Ömer Coşkun'un tanıtımını yaptığı "Klavis panax" isimli ürünlerle ilgili şikâyetleri önceki gün değerlendiren Sağlık Bakanlığı Geleneksel Bitkisel Tıbbi Ürünler Danışma Komisyonu, Dr. Mustafa Eraslan ve Dr. Ömer Coşkun isimli şahısların, "Clavis panax", "Clavis" ve "Klavis panax" isimli ürünlerin muhtelif televizyon, radyo kanalları ve internet sitelerinde satışını yaptığı, gerçeğe aykırı beyanlarda bulunarak halkı istismar ettiği, yanılttığı, herhangi bir tedavi etkisi olmayan ürünleri para karşılığı satarak menfaat temin ettiği, ayrıca halkın sağlığını bu fiilleri ile tehlikeye düşürdüğü sonucuna vardı. Söz konusu ürünlerin endikasyon belirtilerek satış ve tanıtımlarının yapıldığı, olası sağlık problemlerinin de önlenmesi amacıyla "Clavis panax" da dahil olmak üzere "Clavis" markalı ürünlerin ve "Klavis Panax" isimli ürünün piyasadan toplanması gerektiği vurgulandı.Ürünlerin mühür altına alınarak satışının engellenmesi için il valiliklerine, her türlü reklamın acilen durdurulması için de RTÜK'e bildirimde bulunuldu.

ANKARA

kalan karakter 460

Ahmet Kayahan Ahmet Kayahan

Sağlık Bakanlığının güvenmemiz gereken bir kurum olması gerekmezmi? Ama değil. Niye değil.çünkü herhangi bir tedavi edici etkisi yok deniyor.Sağlık bakanlığı bunu nasıl anlamış?Hangi tetkikleri yaptırmış? Hangi testlerden geçirmiş bu ürünleri? Ayıptır yahu.Vatandaş olarak fikrim şudur.Ticari menfaatleri zedelenen eczacılar doktorların baskısı üzerine sağlık bakanlığı bu tür açıklamalar yapıyor.Zararlı diyemiyor dikkat ederseniz.yuvarlak ve bilimsel olmayan beyanlar.Bu ülkenin doktorlarına ne zaman güvenebileceğiz? Ne zaman bunlar istismarcı yalancı menfaatçiler değillerdir halkın sağlığını düşünürler diyebileceğiz beyler?

Aynı Görüşte misiniz?
evet186
hayır61
cevapla 08.01.2012 14:25
Birsen Birsen

Ben aldım kullanıyorum ve faydasını gördüm. İçeriği aynı olan farklı markada bir sürü ürün var satışta. Araştırmacıları kendi doktorlarımız ve eczacılarımız olduğu için Bana clavis panax daha bir güven verdi ve inandığım için de aldım, memnunum. Bitince bir kutu daha alacağım.
Her ilacın az veya çok yan etkileri vardır, bunu baştan kabl etmek gerekli. Penisilin türevi ilaçlar yüzünden şimdiye kadar kaç kişi öldü fakat kullanımı devam ediyor. Yiyecek olarak kullandığımız her maddenin de fazlası yan etki yapar. "Zehirin bile zerresi şifa, balın bile fazlası zarar" demiş atalarımız. Önerilen dozda kullanmak zarar etmeyecektir.
Sağlk Bakanlığı bu üretimlerin onayını Gıda tarım bakanlığına vermiş. Böyle olacağına etken maddesi araştırılarak gerçekten iyileştirici etkisi varsa, kendisi onaylayıp ilaç olarak reçetelere yazılabilmesi ve bütün vatandaşların yararlanabilmesini sağlamalıdır. Sadece panax değil yurdumuz bitkilerinin incelenip insanlara ilaç olarak kazandırılması gereklidir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet129
hayır48
cevapla 26.12.2011 21:43
Ahmet Ahmet

Benım babama da aldık adam kullandıktan sonra bu panaxi halsizleşti , kalp ve böbreklerinde sorunlar çıktı , 250tl verdik iyi olsun diye ama adamcagiz alt ust oldu adim atmaya dermani kalmadi kestik panaxi iyi olsun diye ugrasiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır54
cevapla 21.12.2011 20:36
ali öztürk gebze kocaeli ali öztürk gebze kocaeli

dr mustafa eraslanın önermiş oldugu clavis panax kullanıyoru ve çok fadasını gördüm ve aynı zamanda eşimle beraber kullanıyoruz ben 47 yaşındayım beni ruhen 15 yaş gençleştirdi bu ürünü alırken kimden ve orjinalıgına dikkat etmek lazım insan hayatının ucuzu olmamalı bence

Aynı Görüşte misiniz?
evet84
hayır103
cevapla 26.01.2012 15:37
ahmet kara ahmet kara

Bu adam niye hala tutuklanmıyor?Hem Çin'de yüzyıllardır kullanılıyor diyor hem de ben formülize ettim diyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 16.08.2013 10:06
isimsiz. isimsiz.

6 aykullandım zerre kadar faydası yok.Niye sağlık bakanlığı değil de tarım bakanlığı onay veriyor anlamak zor.Devletin tarım bakanlığından onay verme yetkisini alması lazım diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır4
cevapla 16.08.2013 09:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Sinema oyuncusu eşini döverek kaçırdı
Hareketli yeni bir fay hattı bulundu
Ünlü oyuncunun son durumu
3 ilaç için acil toplatma kararı
Eski ünlü manken hayatını kaybetti
Sokak ortasında kezzaplı saldırı
Çift cinsiyetli doğdu
Bu kafede Türkçe konuşmak yasak
4 ton sahte bal ele geçirildi
Üzerine televizyon düşen çocuk öldü
Ölen vatandaşa bakmak için sıraya girdiler
Adliyenin önünde öldürüldü
Mücevherleri rekor fiyata satıldı
Deprem bölgesi hurda araçlarla doldu
Trabzon'da namus cinayeti
Kardeşini defalarca bıçaklayarak öldürdü
Soygun güvenlik kamerasında VİDEO
Stressiz yaşamın sırrı bulundu
Vişne ve kiraz suyu içen daha iyi uyuyor
'Büyü yaptı' diye tüfekle vurdu
FSM'de şok intihar
Stressiz bebeklerde alerji riski azalıyor
Meteoroloji'den güzel haber HARİTALI
Boyun ağrısını egzersizle yenin
Kayseri'de 4 katlı apartmanda yangın
Suriyeli gelinler endişeli
Büyük ikramiyeyi ucundan gördük
Taze muhabir Chelsea
Cennet, yanlış teşhis yüzünden can verdi
Komşuları şikâyet etti, köpekleri için özel villa kiraladı
Sussun diye eline fırça verdiler, ressam oldu
Enkazdan çıktı çadırda yandı
İsmail Uyanık'ın yalısında hırsız şoku
Aşklarına kar bile engel olamadı
Gül de kadına şiddet bildirisine imza attı
Nemo ve arkadaşları ebediyen kaybolabilir
Velayeti alan anne çocuğuna soyadını verecek
Van'da 37 atom bombası patladı!
Karakolda dayak ifadesi
Usulsüz boşayan kocaya dava
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol