5 günlük hava durumu
27 Haziran 2012 Çarşamba

nde korkutan hareketlilik

  • yeni haber
  • AA
  • Giriş Saati: 27.06.2012  11:36
    Güncelleme : 27.06.2012  11:44

Isparta'da Gölcük 'nde piknik yapan vatandaşların göl yüzeyinde görmeleri üzerine SDÜ Jeotermal Enerji, Yeraltısuyu ve Mineral Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi ekipleri bölgede inceleme yaptı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeotermal Enerji, Yeraltısuyu ve Mineral Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nevzat Özgür, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gölcük Yanardağı'nın genç ve aktif bir volkanizma olduğunu, bu nedenle volkandaki hareketlerin düzenli olarak izlenmesi gerektiğini belirtti.

Gölcük Yanardağı'nda yaptıkları radyojenik yaş tayinleri sonucu yaklaşık 6 milyon yıl önce başlayan bir volkanizmanın varlığından haberdar olduklarını anlatan Özgür, zamanla susan volkanizmayı üreten magmanın tabanda hala sıcak ve aktif olduğunu, bu nedenle bölgede karbondioksit ve kükürtdioksit gaz bacaları olduğunu kaydetti.

Özgür, Gölcük etrafında piknik yapan vatandaşların bir süre önce bir uğultu duyduklarını, daha sonra göl yüzeyinde patlayan nı gördüklerini anlattıklarını ifade ederek ''Bunun üzerine alanda inceleme başlattık. Gazlar büyük olasılıkta derindeki magma odasından kaynaklanıyor'' dedi.

Gölcük Yanardağı'nın da içinde bulunduğu Toroslar ile Akdeniz'de kuzey-güney yönünde bir kesit alındığını anlatan Özgür, ''Kuzeyden Girit ve Kıbrıs'tan giden bir bindirme sonucu Gölcük'ün altında sıklığını görmekteyiz. Bu depremler nedeniyle Gölcük Yanardağı'nın altında parçalanma, ergime söz konusu. Krater gölünde görülen gaz kabarcıkları da bu parçalanma sonucu ortaya çıkmış olabilir'' diye konuştu.
Gölcük Krater Gölü'nün mutlaka araştırılması gerektiğini vurgulayan Özgür, şunları söyledi:

''Gölün 37 ile 40 metre arasında derinliği olduğu sanılıyor. Gölün batımetrik haritasının oluşturularak derinliği net olarak ortaya çıkarılmalı. Göl içinde gaz çıkışlarını gösterebilecek, kırık ve çatlakların bulunduğu gaz çıkış yerlerinin belirlenip gaz izotop araştırması yapılmalı. Bu çalışma ile gölün yanardağ ile ilişkisi daha net ortaya çıkacak. Konunun araştırılması için maddi destek sağlayabilirsek çalışmayı ABD'deki gaz izotop laboratuvarında yaptıracağız.''

4 üniversite ortak çalışma yürütecek

Prof. Dr. Özgür, Gölcük Yanardağı'nın aktifleşme riskine karşı izleme çalışması yapılabilmesi için proje hazırladıklarını anlatarak, ''Süleyman Demirel Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi ile ortak çalışma yürüteceğiz. Gerekli noktalara en az 3 istasyon kurup ölçüm yapacağız. Elde edilen verileri kayıt altına alacağız'' diye konuştu.

Özgür, kurulacak istasyonlar ile bölgede yer altından çıkan gaz ve su kaynaklarında ölçüm yaparak yerin sismik hareketleri, gaz çıkışları ve su kaynağındaki parametreleri inceleyeceklerini belirtti.

SDÜ Yenilenebilir Enerji Kaynakları Araştırma ve Uygulama Merkezi Öğretim Görevlisi uzman Melih Ziya Yakut ise öğrencileri ve ailesiyle yaklaşık bir hafta önce Gölcük Krater Gölü etrafında piknik yaptıklarını ifade ederek, göl yüzeyinde önce ses duyduklarını, daha sonra göl yüzeyine çıkan baloncukların patladığını gördüklerini söyledi.

Etiketler : , ,

kalan karakter 460

isyan isyan

gölün batimetrik haritasını ben mi çıkarayım? gerçekten üniversiteler siyasetle uğraşmak ya da hormonlu lise olmak dışında ne işe yarar bu ülkede?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 27.06.2012 18:01
umut umut

dere mahallesi gürsoy koop oturuyorum 3 gündür deprem sesine benzer uğultular duyuyorz bence derhal araştırılıp gerekli önlemler alınmalı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 29.06.2012 22:59

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

7.3 'e hazır olun
Gemerek'te minibüsle otomobil çarpıştı
Pakistan'da bombalı saldırı: 5 ölü
Şans Topu çekildi
İşadamına silahlı saldırı
Van'ı sel vurdu
Öğrenci yurdunda feci kaza
Meclis'te jiletli eylem VİDEO
İstanbul'da tsunami riski
Cenaze üst geçitte 3 saat bekletildi
Uyuşturucu satıcıları dehşet saçtı
Şiddetli yağış geliyor! HARİTALI
6 yaşında direksiyona geçti ve...
Trafik müdürüne aşırı hız cezası
Ankara'da maganda dehşeti
Ünlü sanatçıya hapis şoku
İstanbul büyük felaketi 10 saniye kala öğrenecek
UV ışınlarından gözleri korumanın yolları
Yavru kediye akılalmaz işkence
Metan gazı sızıntısı yürekleri ağıza getirdi
Halsizlik deyip geçmeyin
Takla atan araçtan burnu bile kanamadan çıktı
Bronzlaşma sevdalıları dikkat!
3 kattan düştü, ailesi şoka girdi
Annesini döverek öldürdüğünü hatırlayamadı
Seyir halindeki TIR'da yangın paniği
Yağmur ve kaza trafiği felç etti
Orhan Gencebay'ın acı günü
3 kız gölette boğuldu
Önce öldürdü sonra başında bekledi
Van yine sallandı
Sünnete 'adam yaralama' cezası
Yine koca dehşeti
Mardin'de aşırı hıza 4 kurban
Torununu kemanlarla karşıladı
Babasının oturmasına izin vermediği evi yaktı
Yeni Sulukule'nin kura çekilişi yapıldı
İkramiyesini alabilmek için bayiden 50 lira borç aldı
Depremde yıkılan otelin sahibi yakalandı
Şüpheliyi kovalarken 4'üncü kattan düştü
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol