5 günlük hava durumu
18 Ocak 2013 Cuma
Kedi mırlaması en iyi stres ilacı

Kedi mırlaması en iyi stres ilacı

Fransa'da yapılan bir araştırma, kedi mırlamasının insanı stresten arındıran bir etki yaptığını kanıtladı. Mırıltı, hem kulak yoluyla hem de deriye yakın sinir uçları kanalıyla mutluluk veriyor

Kedi mırlamasının bir ilaç ve müzik gibi yatıştırıcı etki yaptığı kanıtlandı. Araştırma Fransa'da yapıldı. Toulouselu veteriner Jean-Yves Gauchet, kedinin göğüs kafesinin boyutuna bağlı olarak bu stres giderici etkinin çoğaldığını saptadı. Gırtlaktan gelen titreşim kediler arasında bir yatıştırma işareti olarak kullanılıyor ve kediler stresi diğer hayvanlara göre üç kat daha hızlı alabiliyor. Ayrıca bu terapi kulakla algılanan titreşimle sınırlı kalmıyor. Ses kulak zarının yanı sıra deriye yakın bulunan sinir uçlarından geçiyor ve 20 ila 50 Hertz arasında düşük bir frekans yayan bir uğultu algılamamızı sağlıyor. Bunun ardından pozitif düşünceler ve mutluluk beyne iletiliyor. 1950'de ABD'de yürütülen çalışmanın sonuçlarını haberleştiren sağlık editörü Veronica Aiache, mırlama terapisinin anti stres etkisi olduğunu, kan basıncını kontrol altına aldığını ve psikolojik olarak iyi hissettiren bir tür ilaç olduğunu belirtti. Ayrıca gırtlaktan iletilen titreşimlerin kemiğin iyileşmesini hızlandırdığı da fizyoterapistler tarafından saptandı.

HEM ISI HEM DE SES ETKİSİ VAR
Doç. Dr. İsmail Koçak (Kulak- Burun-Boğaz Uzmanı): İnsanlar da kedilerden benzer uyaranları aldıklarında bir rahatlama ve bir sevgi duygusu geliştirirler. Kedilerin vücut ısıları insanlarınkinden daha yüksektir. Kedilerde ek olarak mırıldama hareketi vücutta benzer duyguları uyandırdığı için insanlarda bir sevgi bağı hissettirmektedir. Bu da güven, bağlılık, sevgi, şefkat ve vicdan duygusunu artıyor. Dolayısıyla da stresi alıyor.

YANINIZDA BİRİ OLMASI GİBİ
Uzman Psikolog Saba Başoğlu: Kediler iletişim kurduğu varlıklara mırıldayarak "Ben buradayım, iyiyim ve mutlum" mesajı verir. Genelde yalnız kaldığımızda ben buradayım, mutluyum diyen bir kişi olursa bu kendimizi iyi hissettirir. Dolayısıyla kişi güçsüz ve yalnız hissettiğinde kediyle ilişkisi varsa bu mırıltı kişiye iyi gelecektir.

BEYNİN İLGİLİ BÖLÜMÜ ETKİLENİR
Prof. Dr. Hikmet Yılmaz (Nörolog): Mırlamanın ürettiği ses, soft bir müzik kişiye iyi hissettirir. Bu tür sesler işitildiğinde beyinde temporal lobun derin yapılarında bulunan Hesl Giyrusu denen yerde hem oksijen hem de glikoz tüketiminin artmasıyla kişide olumlu duygular ve mutluluk gelişir.

ANNE KARNINI HATIRLATIYOR
Dr. Sabri Yurdakul (Psikiyatrist):
Kedi mırlamasının rahatlatıcı etkisi düşük frekansta devamlı bir uğultu olmasından kaynaklanmaktadır. İnsan yapı olarak süreğen ve düşük dozda uğultularla sakinleşmektedir. Bunun nedeni anne karnındaki ortamın sakinleştirici etkisini hatırlatmasıdır. Sakin ve düşük ses tonuyla konuşan insanların hipnotize edici düzeyde bizi sakinleştirmesinin nedeni de budur. Aynı durum kedilerle de yaşanmaktadır.

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Yaşam Haberleri

Çorum'da akıl almaz ölüm
Metin Kaçan'ın cesedi bulundu!
Lodos ege sahillerini zorluyor
Esed'in sonunun yaklaştığının habercisi mi?
Maden ocağında iş kazası: 1 ölü
Malatya'da soba zehirlenmesi: 2 ölü
Otomobil yüklü TIR, kamyonla çarpıştı
2 gün 2 gece düğün!
8 metrenin ardında 96 millet yatıyor
Aldatılan eşin gurur mücadelesi!
Havalar nasıl olacak? HARİTALI
Bu nasıl vicdansızlık!
Boşanmak isteyen eşini öldürdü
İzmir'deki cinayet davasında karar
İntihar ederken heyecandan bayıldı
Selahattin Yusuf: Aydın para yer mi? Oh, noo!
Planları böyle suya düştü! VİDEO
Rize'de yük gemisi battı
Çocuk şoförler 12 araba çaldı
Korkutan deprem uyarısı FLAŞ
Güveniyle tarih yazdı
Zaytung Birand'a çok ayıp etti
Dünyanın en küçük tespihi!
"Keşke onun yerine ben ölseydim"
KTÜ'de ilginç olay!
Van'da şüpheli poşet alarmı
Boynundan vuruldu VİDEO
Çanakkale'de kuvvetli lodos
Kayak keyfi kötü bitti
Süpürgeli hırsızlık şebekesi çökertildi
Hastane deposunda yangın
Minibüs metrobüs yoluna daldı
Altın dolu uçağa 152 lira ceza
Japon kadınları güllerle kandırdı
İzmir'i sel aldı
"Hayatımı değiştiren 4 kişi"
'Lüks alan kadının rüyası gerçek olur'
Honduras'ta kapkaç cinayeti
Artan miyom ameliyatlarında beslenme etkisi
Diş hekimi fobisi babadan geçiyor
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol