X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Evrenin sırrı Ulu Cami'de!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Evrenin sırrı Ulu Cami'de!

  • Giriş Tarihi: 14.4.2014 10:25 Güncelleme Tarihi: 14.4.2014 10:26

Dünya hala güneş sistemini çözmeye çalışırken, Türkler'in bunu tam 615 yıl önce keşfettiği ortaya çıktı. Ulu Cami'de 9 gezegenle ayın işlendiği minber, o tarihte bilime verdiğimiz önemi gözler önüne serdi.

Türk alimler güneş sisteminin sırrı bundan tam 615 yıl önce çözdü. Güneş sisteminin birebir tasvir edildiği Bursa'daki tarihi Ulucami'nin minberi, Galileo'nin 'Dünya dönüyor' dediği için idama mahkum edilmesinden 230 yıl evvel yapıldı. Güneş ve gezegenlerin gerçek uzaklıklarına göre işlendiği tarihi minber, bugün dahi bilim dünyasının görevini çözemediği çift yıldızlar hakkında da ipuçları veriyor. Yüzlerce parça ahşabın çivi kullanılmadan bir araya getirilmesiyle oluşturulan minberdeki güneş sisteminin planının, İslam alimi Molla Fenari'nin tasvir edip ustaya verdiği tahmin ediliyor.

Ölçüleri ve büyüklükleri doğru

1980 yılında Ulu Cami'nin minberindeki güneş sistemini ilk fark eden emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, tespitlerini şöyle anlattı: "Uzun uzun inceledim. Minberin doğu cephesinde 10 tane küresel kabartma gördüm. Bunlardan bir tanesinin çevresinde boyutları farklı 9 küresel kabartma vardı. Güneş ve 9 gezegen olduğunu anladım. Araştırınca birebir büyüklük, uzaklık ve yakınlık ölçülerine uygun olarak yerleştirilmiş olduğunu belirledim."

Erken keşifler

1399 yılında Devaklı Abdülazizoğlu Mehmet tarafından yapılan minberin doğu cephesinde Dünya, Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton görülüyor. Plüton gezegeninin batı dünyası tarafından1929 yılında tespit edilmesi, o tarihlerde Türk dünyasının bilime verdiği önemi gözler önüne seriyor.

Eşi benzeri yok

Minberin benzerinin dünyanın hiçbir yerinde olmadığını söyleyen emekli fen öğretmeni Feyzi Ülgü, "Bu eser dünyanın 7 harikası arasında yer alması, gözümüz gibi korumamız gereken bir eser" dedi. Ülgü, "Bugün bilim dünyasının görevini net tespit edemediği çift yıldızların detaylarını da minberde görmek mümkün" diye konuştu.kalan karakter 1000

halil halil

bence herkes iyi okusun :)

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.04.2014 01:29
E.Gündüz E.Gündüz

Haber yapmışsınız da adam gibi fotoğraf da koysaydınız ya...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 15.04.2014 00:59
samet samet

güzel söylüyorsunuz da bu millet bunu islam namına yaptı türk lük namına yapmadı onun için birazda onları anlamaya çalişsanız daha iyi olur neden minberin üzerine yazmışşşşş

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.04.2014 22:49
mustafa küsmez mustafa küsmez

nerde gezegenler göremedik ki???

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.04.2014 19:29
he öyledir he öyledir

Öyledir zaten, uzayada ilk biz çıktık. 615 yıl önce çok ilerdeydik paralel devlet bizi bu hallere getirdi.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.04.2014 19:11

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.