5 günlük hava durumu
12 Nisan 2011 Salı

Büyümek çok sancılı oluyor

Figen Şakacı'nın, bir kız çocuğunun gözünden yazdığı ilk romanı Bitirgen, edebiyat dünyasında takdirle karşılandı. Şakacı, büyümenin sancılı olduğu görüşünde

Figen Şakacı uzun yıllar süren gazeteciliktelevizyonculuk hayatından sonra ilk romanı Bitirgen'le okuyucuyla bir buluştu, pir buluştu. Bundan önce onun imzasını taşıyan iki nehir söyleşi kitabını, Her Doğum Bir Mucizedir ve Mizah Zekanın Zekatıdır, biliyorduk bilmesine ama ondan beklediğimiz tam da böyle bitirim bir Bitirgen'di. İstanbul Üniversitesi'nde gazetecilik eğitimini tamamladıktan ve medyada 'yeteri kadar' kaldıktan sonra film senaryoları yazdı, projeler üretti ve hayallerinin peşinden koştu Şakacı. Erkek stand-up'çılara inat Neyse Ne adlı stand-up'ı, izleyenlerin anımsarken gülümsediği deneyimlerden biriydi. Şimdiyse en büyük rüyasını gerçekleştirmek için ilk adımı attı Şakacı. Bir üçleme olarak tasarladığı romanlarından ilkini yayımladı, adına da Bitirgen dedi.

- Bir kız çocuğunun büyüme hikayesini yazdınız. O çocuğu anımsamak zor muydu?
- Aslına bakarsanız ben bir çocuğu anımsamadım. O çocuğun kendisi oldum, aynı şaşkınlık, aynı dünyayı yadırgayan halin içinde yaşadım uzunca bir süre. Çocukluğun gözünü bir yere dikmiş, bıraksan saatlerce oraya takılı kalan bir bön hali vardır ya. Ben de gözümü öyle diktim işte 'oraya', sanki bir açık kalp ameliyatı gibiydi. Sonuçta çocukluk dediğin adeta kabuğunu kaldırınca gördüğün cılk bir yara.

- Birhan Keskin kitabına yazdığı arka kapak yazısında bizim buralarda kız çocuğu olmanın 'hasarlı büyümek'le eş anlamlı olduğunu söylüyor haklı olarak.
- Birbirini 'Sana kurban olurum,' diye seven canım memleketimin bir evladıyım sonuçta. Ve bu kurbanlık halinin meşruluğu ne yazık ki sadece severken değil bizatihi de yaşanıyor. Kadınlara has bir hizmet sektörü, bir sevdiğinin halayığı olma refleksi var ve bu maalesef analardan miras bize. İşte hasar da tam orda başlıyor. Canım arkadaşım Birhan'ın dediği 'bizim buralar'ın hazine arazisine o hasarlı evler kuruluyor, o çocuklar o sallantıda yaşayarak büyüyor. Kadınların 1-0 sınıf yenik başladığı bu hayat, değil kadın olmayı birey olmayı da güçleştiriyor.

- Kitaptaki kız çocuğunun bir adı yok. Türkiyeli kadınlar olarak, hepimiz biraz o kız çocuğu muyuz sizce?
- 'Hepimiz biraz Bitirgen'iz,' desem anlamını sulandırmış olmam değil mi? Eskiden kadının adı yoktu çünkü o kız çocuklarının adı yoktu desem ya da. Sadece kadınlara indirgemek istemiyorum meseleyi, insan kendini olduran bir varlık çünkü. Hele bir de Türkiyeli bir kadın olunca ne oluyor, o zaman ya gidiyorsun bir kaya dibine ağlıyorsun ya da bir ağaca çıkıp aşağıda neler oluyor diye bakıyorsun...

Üçlemenin ilk ayağı
- Bitirgen'i büyütmek gibi bir planınız var. O kız çocuğu büyüyecek ve bize neler anlatacak sonrasında?
- Yola bir üçleme yazmak üzere çıktım. Orta sınıftan kentli bir kadının 10'lu, 20'li-30'lu yaşları ve sonrasında ağır bir yaşlılık hali... Önce 10'lu yaşlardan başladım. Bitirgen büyüyecek elbette... Zaten büyüme denilen süreç hiç bitmez ki... İkinci kitabın hikayesiyle de gezmeye başladım artık. Bu süreçte başına neler geleceğini az çok biliyorum da yazarken benim başıma bu kez ne gelecek onu bilmiyorum doğrusu...

kalan karakter 460

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kitap - Edebiyat Haberleri

Türkiye Londra 'kitap fuarı'nda
Independent Pamuk'u aday gösterdi
Steve Jobs biyografisi 2012'de
Ian Fleming ve Agatha Christie hâlâ para basıyor
Edebiyat dünyası hareketli
Şair Ruşen Hakkı vefat etti
Sırp yazarın Osmanlı romanı Türkçe'de
Mahsun Kırmızıgül kitap yazacak
Okuma haritamız çıkacak
'Türk romanı çeşitleniyor'
Londra Kitap Fuarı'nda Türkiye de var
Vali'den 'Kara Fatma'ya tam not...
Çok satanlar
Sosyoloji sözlüğü Türkçede
Mungan'ın yeni kitabı bugün raflarda
Tarkan emniyette bülbül gibi şakımış
Neden böyle bir şey istedi?
Kafka mektupları satıldı
Türk dizileri kitap oluyor
Yazarlardan, Filistinli kitapçıya destek
'Oryantalizmi kırmaya çalışıyorum'
Edebiyatımız 12 Eylül ile hesaplaşamadı
Çok satanlar
Hawass görevine döndü
Rüzgar Gibi Geçti ama bitmedi!
Cengiz Çekil'in 'Günce'si Moma'da
YAŞAM BİZİM HİKAYEMİZ
Çocuklar için şiir kitapları
Kolay mı uyarlama yapmak!
Bizans tarihine sıradışı bir bakış
Sanat ve köpek
Sevdiklerimizi ne kadar tanırız?
Lisbeth arı kovanına çomak sokuyor
Romalılar mı daha barbar Hunlar mı?
Bir yanım Dostoyevski diğeri Kafka
İstanbul'un şifreleri
Şiirin şiirleri, hayatın müziği
Raftakiler
Arzunun ulaşamadığı yerde duygusallık boy atar
Spekülasyonların kraliçesi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol