X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Sigarayı bırakma yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Sigarayı bırakma yolları

  • Giriş Tarihi: 8.2.2013

Uzmanlar, başta akciğer kanseri olmak üzere tüm kanser türlerinden korunmak için sigarayı bir kerede bırakmanın şart olduğunu söylüyor

Sağlıklı bir yaşam tarzı; sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz, kalp hastalıkları riskini de azaltır ve yaşam kalitesini artırır. Kansere yakalanma riskini azaltmak için yaşam tarzında yapılabilecek en temel değişiklikler; sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak ve yeterli düzeyde uyumaktır. Sigara içmenin; başta akciğer kanseri olmak üzere tüm kanserlerin riskini artırdığı biliniyor.

İKİ KAT FAZLA RİSK
Yapılan araştırmalar; sigaranın Amerika'da, kanserden ölümlerin en büyük nedeni olduğunu gösteriyor. Tütün dumanı; 50'den fazlası kanserojen olan 4 binden fazla kimyasal içerir. Sigara içen kişilerde kanser riski; içmeyenlere göre iki kat fazladır. İçilen sigara sayısı arttıkça, risk de artar. Peki sigarayı nasıl bırakacaksınız? Araştırmalar, sigarayı bırakmanın en etkili yolunun aniden bırakmak olduğunu gösteriyor. Bunun için en etkili yötemlerden birisi, 'nikotinin yerine koyma' tedavisidir. Bu yöntem, deneyen kişilerin yüzde 13'ünde etkilidir. Davranışsal modifikasyon, akupunktur ve hipnoz da en çok uygulanan sigara bırakma yöntemleridir. Sağlıklı olmanın kilit noktalarından biri de; düzenli egzersiz yapmaktır. Düzenli sporun; depresyonu ve stresi yok ettiği, kalp hastalıkları ve kansere yakalanma riskini de azalttığı saptanmıştır. Araştırmalara göre, ister planlı, ister plansız olsun; günlük hayatta fiziksel aktiviteyi artırmak, kanser riskini yarı yarıya azaltır.

VÜCUDU ATIKLARDAN TEMİZLER
Egzersizin olumlu etkileri; kötü beslenen, aşırı kilolu olan ve sigara içen kişilerde bile görülür. Vücutta kanserle savaşan hücrelerin çoğalmasını sağlayan egzersiz; oksijenin ve besinlerin hücre içine taşınmasını sağlar. Aynı zamanda, karbondioksitin ve atıkların, temizleyici organlara taşınma seviyesini de artırır.

TAI-CHI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR
Yürüyüş, yoga ve esneme egzersizleri; bağışıklık sistemi açısından büyük yarar sağlar. Bağışıklığı artırmak için tavsiye edilen en etkili aktivite ise tai-chi ve benzeri Uzakdoğu sporlarıdır. Akıcı bir hareketliliğin sağlandığı bu sporlar, kanserle savaşan hücrelerin sayısını artırır.

EGZERSİZİN YARARI NEDİR?
Kas kuvvetini artırır. Kasların esnekliğini ve eklem hareketlerini düzenler.
Daha güçlü kemikler, ligamentler ve tendonlar oluşturur.
Kalbin çalışmasını kuvvetlendirir, kan basıncını azaltır.
Vücut genelinde oksijen dağıtımını artırır.
Sindirime ve atılıma yardımcı olur.
Dayanıklılığı ve vücudun enerji seviyesini yükseltir, yağları yakar.
Gerginlik ve endişenin azalmasına yardımcı olur.
Gevşemeyi sağlar ve uykuyu düzenler.


#Sayfa#

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN 10 ÖNEMLİ İPUCU
Uzmanlar, sigarayı bırakma aşamasında psikolojik ve çevresel etkilerin büyük önem taşıdığını söylüyor. İşte bu süreçte işinizi kolaylaştıracak bazı öneriler:

LİSTE YAPIN
1 Sigarayı bırakmak isteme nedenlerinizi listeleyin ve listeyi her gün gözden geçirin.
2 Bırakmak için bir gün belirleyin. Sigarayı bırakacağınızı, en az 10 arkadaşınıza söyleyin ve sonra bırakın.
3 Sigara içmek yerine; çiğ sebze-meyve tüketin ve sakız çiğneyin. Parmaklarınızı da bir kalemle oyalayın.
4 Sigara ile bağdaştırdığınız tüm alışkanlıklarınızdan uzak durun.
5 Gevşemek istediğinizde, sigaraya uzanmak yerine derin nefes alma egzersizleri yapın.
6 Bugüne kadar 40 milyon Amerikalı sigarayı bırakmış; onlar yapabildiyse, siz de yapabilirsiniz!
7 Kendinizi; sigara içmeyen, daha çok parası olan, nefesi hoş kokan ve dişleri lekesiz biri olarak hayal edin. Hayatınızı kontrol etmenin verdiği tatmini yaşayın.

171'İ ARAYIN

8 Bir destek grubuna katılın. Sağlık Bakanlığı'nın 171 Sigara Bırakma Hattı'nı arayın ve yardım isteyin. Yalnız değilsiniz.
9 Her gün kendinizi pozitif bir şekilde ödüllendirin. Artırdığınız parayla kendinize bir şey satın alın veya sevdiğiniz bir yere giderek başarınızı kutlayın.
10 Gün be gün, hedefinize ilerleyin.